Jerzy Kwaśniewski: ŚWIĘTUJĄC SIERPNIOWE ZYWCIĘSTWO Z 1980 r. PAMIĘTAJMY …..


Od lat siedemdziesiatych komuniści podejmowali próby wpisania do Konstytucji zapisu stwierdzajacego, że PZPR sprawuje kierownicza rolę w Państwie.

Dzięki stanowczym sprzeciwom licznych środowisk społecznych, naukowych oraz Kościoła ponosili w tej sprawie porażki. Kolejny akt tych zmagań miał miejsce 35 lat temu w Stoczni Gdańskiej przy okazji podpisywania historycznych Porozumień Gdańskich między komunistycznymi władzami i strajkującymi polskimi pracownikami.

Tekst POROZUMIEŃ przygotowany został z walnym udziałem ekspertów strajkujących stoczniowców. Współodpowiadają oni za to, że w tekście POROZUMIEŃ w punkcie 2 znalazł się następujący zapis:

Uznając, że PZPR sprawuje kierowniczą rolę w państwie, ani nie podważając ustalonego systemu sojuszów międzynarodowych, dążą one (tzn. NSZZ — przypis J.K.) do zapewnienia ludziom pracy …”,

a więc zapis dokładnie taki, jakiego nie odważyli się wprowadzić komuniści w 1976 r.

Na dzień przed podpisaniem POROZUMIEŃ przyjechałem do Stoczni Gdańskiej i natknąłem się tam min. na Andrzeja Stelmachowskiego i Andrzeja Wielowieyskiego. W rozmowie z nimi wyraziłem zdziwienie, że taki zapis znalazł się w POROZUMIENIACH, pytałem czy nie można wykreślić z POROZUMIEŃ tego zapisu lub przynajmniej zmienić go na „słabszą” wersję z 1976 r. Obaj Panowie robili wrażenie jakby nie rozumieli o co mi chodzi; nie otrzymałem odpowiedzi na moje wątpliwości.

Finał tej historii był następujący: 24 września 1980 r. w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie Lech Wałęsa składa wniosek o rejestrację NSZZ „Solidarność” wraz ze statutem, który pięć dni wcześniej uchwalił Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.

uroczystość-rocznica-solidarność-fot-jerzy-kwasniewski
Uroczystości w Stoczni Szczecińskiej. Fot. za FB – Jerzy Kwaśniewski

Miesiąc później sąd wprawdzie rejestruje NSZZ „Solidarność”, ale jednocześnie dokonuje istotnych zmian w statucie, które dotyczą między innymi uznania przez „Solidarność” konstytucyjnego zapisu o przewodniej roli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Ingerencja w statut wywołała reakcję „Solidarności”, która zagroziła wybuchem strajku.

10 listopada Sąd Najwyższy uchylił decyzję Sądu Wojewódzkiego dotyczącą zmian w statucie. Zapisy mówiące o przewodniej roli PZPR znalazły się w aneksie do statutu. Ale znalazły się tam, jednak.

Historia tych zapisów potwierdza, jak ogromne znaczenie przykładali komuniści do „podstawowej normy prawa totalitarnego”, jaką była samowola i monopol władzy partii rządzącej.

Niestety pomagali im w tym liczni doradcy Solidarności, liczni uczestnicy późniejszych porozumień w Magdalence, okragłostołowych i wielu prominentnych konstruktorów III RP, która do dzisiaj, pod rzadami PO, usłużnie zapewnia ciagłość wpływów i władzy postkomunistom.

Jerzy Kwaśniewski
31 sierpień 2015

 

Źródło:   Strona Jerzego Kwaśniewskiego na Facebook .

Zdjęcie główne za: Strona Krzysztofa Wyszkowskiego na Facebook .

Zobacz galeria zdjęć „Obchody 35. rocznicy Porozumień Szczecińskich„.

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-1

, 2015.08.31

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci