Netanyahu w Moskwie w sprawie Syrii. Mosad zweryfikuje imigrantów dla Polski.


Od Redakcji PCO:

Zdjęcie główne przedstawia premiera Izraela Bibi Netanyahu w rozmowie z Vladimirem Putinem jaka odbyła sie 22 września 2015 w Moskwie. [Reuters/ALJAZEERA]

Netanyahu 0 powodzie niespodziewanego przylotu do Moskwy na spotkanie z Putinem powiedział, że „celem jego wizyty było zapobieżenie nieporozumieniom między jednostkami wojsk Izraela (IDF) a jednostkami Rosji” na terenie Syrii, gdzie Assad walczy z rebeliantami. Dodał, że Putin „zgodził się na mechanizmy zapobieżenia nieporozumieniom”. Nie rozwijał tematu, a Kreml nie udzielił żadnego komentarza w tej sprawie.

Netanyahu przekazał izraelskim dziennikarzom wiadomość, że poinformował Amerykanów „szczegółowo o każdej sprawie swojej moskiewskiej wizyty. Dodał, że każdy z nas ma interes w uniknięciu niepotrzebnego starcia w Syrii.

Wcześniej, witając Netanyahy Putin powiedził, że rosyjskie działania na Bliskim Wschodzie zawsze będą „odpowiedzialne„.

Znaczenie wizyty podkreśla fakt zabrania ze sobą do Moskwy przez premiera Izraela szefa sił zbrojnych i generala odpowiedzialnego za izraelski wywiad wojskowy.

Za Aljazeera opr. wg/pco

Mosad pomoże Polsce weryfikować uchodźców

Granica Węgier z Serbią (AFP / ISTVAN RUZSA)
Granica Węgier z Serbią (AFP / ISTVAN RUZSA)

Słynny Mosad, czyli wywiad Izraela, pomoże Polsce weryfikować uchodźców – dowiedziało się nieoficjalnie Radio ZET. Polska zwiększa także budżety ABW i Agencji Wywiadu. Służby chcą mieć pewność, że pod maską uchodźcy do naszego kraju nie trafi nikt związany z Państwem Islamskim.

Pomagać Polsce ma nie tylko Mosad, który jest wywiadem cywilnym, ale również Aman, wojskowa agencja wywiadowcza Izraela. Służby państwa żydowskiego mają nam pomóc przy identyfikacji uchodźców, bo mają dobre rozpoznanie w Syrii czy Iraku.

Z nieoficjalnych informacji Radia ZET wynika, że swojego wsparcia mają Polsce również udzielić wywiady niektórych państw arabskich.

Ponadto rząd zwiększa budżety polskich agencji wywiadowczych. ABW dostało dodatkowo 46 milionów złotych, a Agencja Wywiadu – 10 milionów. Według Radia ZET takiego jednorazowego zastrzyku pieniędzy nasze służby nie dostały od ośmiu lat.

Wcześniej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że do Polski łącznie trafi około 6,5-6,8 tys. uchodźców, pochodzących głównie z Syrii i Erytrei. Pierwsi mają przyjechać w 2016 r.; zostaną przyjęci do otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Resort w podkreślił, że każdy przybysz będzie weryfikowany pod względem bezpieczeństwa, a Polska otrzyma pełną dokumentację dotyczącą przyjezdnych, włącznie z ich odciskami palców. Polska ma też prawo odmówić przyjęcia osoby, jeśli pojawią się co do niej jakieś wątpliwości.

MSW dodało, że w ramach relokacji migrantów z Grecji i Włoch, Polska przyjmie tylko uchodźców, czyli osoby, które posiadają uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w kraju, z którego pochodzą. „Oddzielenie uchodźców od imigrantów ekonomicznych będzie możliwe dzięki drobiazgowej weryfikacji każdej osoby” – wyjaśniło ministerstwo.

HQ/PAP
Jeden z komentarzy na Wirtualnej Polonii:
Ashke-Nazi, 2015-09-23

No to ciekawe, ze Mosad i inne sluzby Izraela moga to zrobic dla Polski a nie moga zrobic dla samych siebie:

bo Izrael uzasadnial fakt, ze nie moze do siebie przyjac tych ludzi wlasnie tym, ze jego sluzby nie sa w stanie ich sprawdzic.

Dla siebie nie moga a dla nas moga.

Typowy Talmud.

Na zdjęciu: Granica Węgire z Serbią (AFP/ISTVAN RUZSA)

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-1, 2015.09.23

 

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci