Marysia Pyż ze Lwowi: Chcemy o Was pamiętać – mówi szef kancelarii Prezydenata RP Minister Adam Kwiatkowski


wp-Wirtualna_Polonia-logo

 

 

 

Lwów odwiedził Minister Adam Kwiatkowski – szef kancelarii prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wydarzenia które odbyły się w piątek, szczególnie te poranne na długo zapiszą się w pamięci Polaków mieszkających we Lwowie. Obietnice złożone przez Pana Adama Kwiatkowskiego na cmentarzu Obrońców Lwowa rokują współpracą i dobrymi przemianami w rządzie polskim. Teraz już z pewnością możemy powiedzieć, że tak! Jednak kogoś ciekawimy, jednak ktoś o nas pamięta, jednak mamy szansę i nie pozostaniemy sami.

+

Min. Kwiatkowski w czasie wywiadu z Marią Pyż, Polskie Radio Lwów.
Min. Kwiatkowski w czasie wywiadu z Marią Pyż, Polskie Radio Lwów.

Na ręce Pana Ministra w takim ważnym pamiętnym dla wszystkich Polaków miejscu jak cmentarz Orląt, udało mi się złożyć 2 apele, pierwszy – w sprawie obrony domu parafialnego Sanktuarium św. Antoniego we Lwowie i drugi – w szeregu różnych spraw związanych z Polskim Radiem Lwów.

Dlaczego do tego doszło? Obecnie jesteśmy w sytuacji w której musimy apelować. Nasze długoletnie starania, prośby i udowadniania rzeczy oczywistych, nie przyniosły odpowiedniego skutku. Przez lata trwającej, można powiedzieć – walki, przyszedł czas na apele. Apele w naszych sprawach codziennych, w sprawach naprawdę ważnych dla Polaków we Lwowie. W błahostkach można powiedzieć dla ludzi nami rządzących na Ukrainie, ale w sprawach mało znanych dla ludzi w Polsce, przyszedł wreszcie czas pokazać to co nas dotyka na co dzień, pokazać to co nas najbardziej boli.

Na razie tylko dwie sprawy trafiły do kancelarii Prezydenta. Niby nie dużo, ale jak wiele dla Polaków! Jeszcze nic się nie stało, ale już mamy powód do radości. Udało się… Udało się dotrzeć z problemem. Czy Wy mieszkający w Polsce uświadamiacie sobie co to znaczy dla Polaków zza wschodniej granicy?

Minister, który przyjeżdza na, można powiedzieć „pokazówkę” wmurowania kamienia węgielnego, zresztą jak sam mówił, że będzie brać udział w symbolicznej uroczystości wmurowania tego kamienia pod Dom Polski, który m. in. jest tak daleko, że z centum gości wiozły autobusy, nie przyjeżdża tam jako „gwiazda wieczoru”, a zaczyna wizytę we Lwowie w nowej roli szefa knacelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, od cichej skromnej wizyty na cmentarzu Obrońców Lwowa, od złożenia wieńców z szarfą od Przeydenta RP na Grobie Nieznanego Żołnieża.

Chłodny, mroźny listopadowy poranek, zimny wiatr, który zawsze jest odczuwalny na  Orlętach nie skłania do dłuższego zwiedzania tego miejsca. Jednak Pan Minister Kwiatkowski zaczyna wizytę właśnie tam. W mglisty poranek wchodzi do kaplicy Orląt, po czym udaje się aby złożyć wieńce.

 

 

Nie ma zaproszonych gości, fleszy aparatów czy kamer. Brak pokazówki przed rzeszą ciekawych dziennikarzy i zgromadzonym tłumem. Zwykła cicha wizyta, parę towarzyszących osób i kilka prezesów polskich organizacji ze Lwowa przy złożeniu wieńców i zapaleniu znicza. I jakże ważne zapewnienie nas, że zostaniemy usłyszani. To naprawdę wiele znaczy.

Panie Ministrze, zwracamy się do Pana Ministra jako szefa kancelarii Prezydenta. Polacy we Lwowie mają problemy. Czy znajdą oddźwięk w kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej?

Na pewno tak. Pan Prezydent w swoim orędziu w dniu zaprzysiężenia mówił o tym, że chce budować wspólnotę Polek i Polaków nie tylko tych którzy mieszkają na co dzień w Polsce, ale również tych, którzy mieszkają na całym świecie. Szczególnie tych Polaków którzy mieszkają na Wschodzie. Oni przecież mieszkają w tych miejscach od setek lat. Chcemy o Was pamiętać. Z pewnością polskie-radio-lwc3b3wkażda inicjatywa, każdy problem który będzie docierał do kancelarii Pana Prezydenta Andrzeja Dudy będzie rozpatrywany, będziemy się zastanawiać jak można w tych sprawach pomóc. Będziemy też, o czym jestem głęboko przekonany, blisko współpracować z nowym polskim rządem i wierzę, że wspólnie uda nam się rozwiązać chociaż część problemów które trapią Polaków również tu mieszkających. – mówił szef kancelarii przezydenta RP na cmentarzu Obrońców Lwowa.

 

Rozmawiała Maria Pyż

 

Za:  http://wirtualnapolonia.com/2015/11/17/marysia-pyz-ze-lwowi-chcemy-o-was-pamietac-mowi-szef-kancelarii-prezydenata-rp-minister-adam-kwiatkowski/ , 17 listopada 2015.

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-12015.11.17