Na IDĘ i POKŁOSIE pieniądze były, na film o Rodzinie Ulmów nie starczyło…


wds-wdolnymslasku.pl-logo

 

 

Filmu o rodzinie Ulmów nie będzie, bo projekt nie spodobał się ekspertom

 

Józefa i Wiktor Ulmowie rozstrzeli wraz z sześciorgiem dzieci przez Niemców za ukrywanie Żydów, Markowa na Podkarpaciu, 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu.
Józefa i Wiktor Ulmowie rozstrzeli wraz z sześciorgiem dzieci przez Niemców za ukrywanie Żydów, 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu.

Dolnośląski parlamentarzysta Jacek Świat z Prawa i Sprawiedliwość wystosował pismo do dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej domagając się wyjaśnień w sprawie odmowy dofinansowania filmu dokumentalnego „Ulmowie – Rok Sprawiedliwych”. Chodziło o kwotę 150 tys. zł. PISF wyjaśnia, że projekt filmowy nie spodobał się komisji eksperckiej.

Według posła o rodzinie Ulmów powinni dowiedzieć się widzowie na całym świecie, szczególnie teraz, „gdy i w Niemczech i w Rosji z wielką intensywnością prowadzona jest polityka historyczna zmierzająca do rewizji obrazu dziejów, z próbą obarczenia Polski i Polaków współodpowiedzialnością za zbrodnie totalitaryzmów”.

-Informacja o odmowie dofinansowania była dla dużej części środowiska kulturalnego prawdziwym szokiem. Historia rodziny Ulmów jest jednym z najbardziej heroicznych i tragicznych epizodów II wojny światowej. Tę historię powinno poznać jak najszersze grono naszych rodaków, a zwłaszcza młodzieży – napisał Jacek Świat do dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

PISF odpowiada, że projekt filmu po prostu nie spodobał się komisji eksperckiej. W jej skład weszli: Marek Drążewski (lider), Edyta Wróblewska i Jan Mogilnicki.

-Komisja ekspercka pierwszego etapu kierowana przez Marka Drążewskiego po dyskusji i dokonaniu oceny artystycznej oraz zapoznaniu się z oceną ekonomiczną projektu (adekwatność budżetu do założeń produkcyjnych i artystycznych filmu) nie rekomendowała go do drugiego etapu oceny eksperckiej – odpowiedział posłowi Jerzy Bart z Instytutu.

Dodajmy, że producent IST Film Production, złożył wniosek o dofinansowanie filmu „Ulmowie – Rok Sprawiedliwych” w kwocie 150 tys. zł, co stanowiło mniej niż połowę deklarowanego budżetu.

Przypomnijmy – Józefa i Wiktorię Ulmów rozstrzelano za ukrywanie Żydów 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu. Wiktoria Ulma była w ostatnim miesiącu ciąży i zaczęła rodzić w trakcie egzekucji. Zamordowano także sześcioro dzieci Ulmów, z których najstarsze miało 8 lat i ośmioro ukrywanych przez rodzinę Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów. Mord przeprowadził żandarm Józef Kokot, urodzony w Czechach volksdeutch. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Ulmów.

Zespół wDolnymŚląsku.pl
Źródło: http://wdolnymslasku.pl/wydarzenia/2884-filmu-o-rodzinie-ulmow-nie-bedzie-bo-projekt-nie-spodobal-sie-ekspertom , 2.10.2015

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-12015.12.26

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci