Poseł brytyjskiej Izby Gmin D. Kawczyński broni Polski.


Daniel Kawczyński broni Polski. „Jestem zniesmaczony ignorancją i presją wywieraną ws. uchodźców”

– Jestem zniesmaczony ignorancją i presją wywieraną wobec demokratycznie wybranych władz polskich i ich suwerennych decyzji – mówi Onetowi Daniel Kawczyński, poseł brytyjskiej Izby Gmin doradzający premierowi Davidowi Cameronowi ws. Europy Środkowo-Wschodniej. W rozmowie z Onetem Kawczyński w mocnych słowach skrytykował kształt prowadzonej przez tzw. starą Unię polityki, zarzucając jej zastraszanie tych członków Wspólnoty, którzy nieprzychylnie odnoszą się do obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców.

Swój sprzeciw Kawczyński wyraził również w liście przesłanym kilka dni temu do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Broni w nim stanowiska m.in. rządu PiS, który dystansuje się wobec rozwiązań proponowanych (i przyjętych) przez większość UE wraz z końcem września. Krytyczne komentarze europejskich polityków oraz mediów Kawczyński określił w liście mianem „zastraszania”.

„Kraje takie jak Czechy, Dania, Polska, Rumunia i Węgry należy szanować, jeżeli mają inny punkt widzenia oraz odmienne sposoby odpowiedzi na kryzys. Możemy nie zgadzać się z niektórymi rodzajami polityki prowadzonej przez nie, ale jeżeli chcemy, aby Europa była zjednoczona powinniśmy zaakceptować nasze zróżnicowane punkty widzenia” – podkreślił brytyjski poseł.

W liście przesłanym do Martina Schulza Kawczyński daje też do zrozumienia, że postrzeganie w kontekście kryzysu emigracyjnego Polski jako kraju ksenofobicznego i niesolidarnego z innymi, jest nieuzasadnione. „Polska wydała 800 tys. wiz dla Ukraińców pochodzących z objętych konfliktem wschodnich części ich kraju i posiada liczną mniejszość tatarską od XV wieku” – czytamy.

Kawczyński twierdzi wreszcie, że już dzisiaj rysują się – w cieniu konfliktu dotyczącego przyjmowania syryjskich uchodźców – problemy również dla zwolenników „polityki kwartalnej”. „Niemcy, ze swoim hojnym systemem społecznym, ostatnio prowadziły politykę bez ograniczenia, jeżeli chodzi o liczbę uchodźców, jakim kraj przyzna azyl. Aczkolwiek jest to szlachetne, obawiam się, że ta polityka zachęci już zdesperowanych ludzi do ryzykowania swoim życiem, by przebyć niebezpieczną podróż do Europy” – czytamy.

W rozmowie z Onetem Kawczyński podkreśla z kolei, że UE musi uszanować suwerenne decyzje rządów. – Sumy wydane na pomoc potrzebującym – czy liczby uchodźców przyjmowane przez Polskę, zależą tylko i wyłącznie od Polski, a nie od jakiegokolwiek brukselskiego czy berlińskiego urzędnika – mówi.

– Bardzo chciałbym, żeby Unia Europejska współpracowała i w równy sposób traktowała wszystkie kraje członkowskie. To naturalne, że niektóre rządy będą się ze sobą w pewnych kwestiach nie zgadzać. Powinniśmy jednak uszanować wolę narodów i szukać możliwie najwięcej kompromisów drogą dialogu – dodaje w rozmowie z Onetem.

Polska „za”. Polska „przeciw”

Kluczowa decyzja w sprawie podziału uchodźców zapadła 22 września – ustalono wówczas, że 120 tys. imigrantów przebywających m.in. we Włoszech i w Grecji zostanie rozlokowanych pomiędzy państwa UE.

Rozwiązaniu kwotowemu podziału uchodźców sprzeciwiły się wówczas – należące do Grupy Wyszehradzkiej – Węgry i Słowacja oraz Rumunia. Ówczesna premier Polski Ewa Kopacz – wyłamując się ze wspólnego stanowiska V4 – została oskarżona przez opozycję o zdradę sojuszników z Grupy.

Kilka dni temu Polska, w trakcie obrad ministrów spraw wewnętrznych, wyraziła swój sprzeciw wobec stałego podziału uchodźców pomiędzy kraje unijne. Zdanie rządu Beaty Szydło jest jasne: proponowane rozwiązanie nasili problemy związane z uchodźcami. W odpowiedzi na obowiązkowy format przyjęcia ustaleń przez państwa UE, Słowacja wniosła – wraz z początkiem grudnia – skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. kwoty uchodźców.

Katarzyna Szewczuk
Redaktor Onet Wiadomości

Źródlo: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/daniel-kawczynski-broni-polski-jestem-zniesmaczony-ignorancja-i-presja-wywierana-ws/y0ycsb , 10 grudnia 2015

 

Na zdjęciu: Daniel Kawczyński, poseł brytyjskiej Izby Gmin.
fot. Gary Lee / UPPA/Photoshot / East News. Za onet.wiadomości

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-1

, 2015.01.02

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane