Lwów: Oddajcie nasz Dom Parafialny! Apel do władz Ukrainy parafian św. Antoniego


To, że probanderowskie władze Ukrainy utrudniają życie polskim katolikom, mieszkańcom Lwowa nie jest żadną nowością. Jednak to, że ich apel dotarł „na drugi koniec świata” do naszej redakcji rzuca złe światło na działanie nadwiślańskiego rządu, który z jednej strony łaskawą ręką daje pieniądze z kieszeni Polaków na militarną pomoc rządzącym na Ukrainie, z drugiej zaś nie dba o naszych rodaków żyjących we Lwowie. 

Nie kto inny jak będąca w Polsce premierem pani Beata Szydło na cały świat ogłosiła, że przyjęliśmy milion ludzi z Ukrainy. Smutne, że w tym rozrachunku nie zostały zawarte  zapewnienia rządu w Kijowie do godziwego traktowania Polaków pozostawionych tam w wyniku zagrabienia Polsce wschodnich ziem przez Związek Sowiecki i zgodę mocarstw na pozostanie ich przy Ukrainie gdy pod kuratelą USA układały się one z Rosją ostatnimi czasy. 

Poniżej publikujemy nadesłany nam przez panią Marię Pyż desperacki apel Polaków, Parafian św. Antoniego we Lwowie do władz Ukrainy. wg/PCO

 

Sanktuarium św. Antoniego we Lwowie

 

Apel do władz Ukrainy!

Zwracamy się do Was, usłyszcie nas! Pozwólcie na rozwój i dalszą działalność! Umożliwcie realizację planów swoich obywateli! Parafianie św. Antoniego i wszyscy którzy przychodzą do Sanktuarium proszą o oddanie Domu Parafialnego. Nie zabierajcie nam możliwości dla organizacji spotkań dzieci i młodzieży.

W filmiku ludzie proszą, dzieci proszą i pokładają nadzieję oraz wszystkie swoje dziecięce życzenia w możliwości spotkań w swoich grupach w domu parafialnym przy Sanktuarium św. Antoniego. Dążymy do organizacji odpowiedniej przystani dla wszystkich. Urządzenia miejsca miłego i upragnionego dla wszystkich wspólnot parafialnych oraz każdej osoby która tego potrzebuje.

Zwracamy się do Was! Do burmistrza miasta, do rady miejskiej Lwowa, do najwyższych władz Ukrainy. Nie odbierajcie nam zasobów do istnienia. Miejcie racjonalne podejście do tego, czym bogate jest nasze miasto. Przedstawiajcie interes każdego obywatela co Was wybierał, a i pokażcie tym co na Was nie głosowali, że wasze działania są skierowane ku dobru wszystkich. Został organizowany ruch oddolny p. t. Usłyszcie nas!

Potrzebujemy miejsca spotkań jak powietrza, bo każdy chce tu przyjść, a o Sanktuarium św. Antoniego przy ul. Łyczakowskiej wie każdy Lwowianin. I nie tylko. Ludzie przyjeżdżają z za granicy aby tu się pomodlić i wypraszać cuda. To czy z łaski miejscowej władzy nie może stać się jeden jedyny cud dla mieszkańców Lwowa?

Nie pozostańcie ambiwalentnymi w stosunku do potrzeb własnych obywateli! Przede wszystkim dzieci i młodzieży która potrzebuje szansy na lepsze jutro i ma swoje aspiracje oraz postulaty życiowe.

Nie znamy innej drogi niż szukania wsparcia u Was, ponieważ jesteście przedstawicielami naszych spraw. Narodowo różni – Polacy, Litwini, Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini – jesteśmy wszyscy obywatelami Ukrainy. Będąc obywatelami jednego kraju, mamy wszyscy te same prawa, gwarantowane Konstytucją Ukrainy, a które Wy jako władza wcielacie reprezentując nasz interes.

Jeszcze raz prosimy o wykonywanie powierzonych Wam przez obywateli funkcji – dbania o nasze dobro wspólne. Postulujemy tym samym o zwrot Domu Parafialnego sanktuarium św. Antoniego.

Parafia św. Antoniego to: 300 rodzin, 19 wspólnot parafialnych, ok. 200 dzieci uczęszczających na katechezę, ponad 1 tysiąc parafian.

Apelujemy do władz – Usłyszcie nas!

Maria Pyż, Lwów

Jasełka w kościele św. Antoniego z Padwy we Lwowie w wykonaniu dzieci. YouTube Konstanty Pyż.
Jasełka w kościele św. Antoniego z Padwy we Lwowie w wykonaniu dzieci. YouTube Konstanty Pyż.

 

  • Na zdjęciu tytułowym: Kościół św. Antoniego we Lwowie, po lewej stronie strzałką zaznaczony Dom Parafialny zabrany jak większość budynków parafialnych przez władze sowieckie. Fot. za sanktuarium-antoni.lviv.ua.

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-1, 2016.01.24