153. rocznica powstania styczniowego na Ziemi Kieleckiej, finał uroczystości w Wąchocku.


Obchody 153 rocznicy powstania styczniowego

 

Centralne obchody 153 rocznicy powstania styczniowego zorganizowano przez trzy dni, w czterech miastach Ziemi Kieleckiej: Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku. Centralnym punktem tych obchodów były niedzielne uroczystości w Wąchocku.

Przemarsz oddziałów strzeleckich ulicami Wąchocka. Fot. Kazimierz Cuch.
Przemarsz oddziałów strzeleckich ulicami Wąchocka. Fot. Kazimierz Cuch.

Od 23 lat obchody rocznicy Powstania Styczniowego 1863 roku są połączone z Marszem Szlakiem Powstańców 1863 roku drużyn strzeleckich z całej Polski. Zlot gwiaździsty już 23 marszu był w niedzielę w Wąchocku.

Obszerny program rocznicowych obchodów realizowano w czterech wspomnianych miastach i gminach. Piątek był przeznaczony dla Szydłowca. Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna. Niedziela należała do Wąchocka.

 

FINAŁ W WĄCHOCKU

Jak zawsze na tych obchodach, w niedzielę dopisały środowiska kombatanckie i liczne drużyny strzeleckie. Byli liczni przedstawiciele władz Wąchocka, Szydłowca, Bodzentyna i Suchedniowa, władze powiatu starachowickiego na czele ze starostą Dariuszem Dąbrowskim, Bożeną Wroną- przewodniczącą rady, Marek Materek – prezydent Starachowic.

Asysta honorowa powstańców przed Domem Langiewicza, gdzie podczas powstania był sztab dowódcy.  Fot. Kazimierz Cuch
Asysta honorowa powstańców przed Domem Langiewicza, gdzie podczas powstania był sztab dowódcy.
Fot. Kazimierz Cuch

Był poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda Agata Wojtyszek, Andrzej Pruś- wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego. Władze centralne Polski reprezentowali: Jan Józef Kasprzyk- zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w randze wiceministra. Był pułkownik Andrzej Frączak, z tego samego urzędu.

Wszyscy najpierw zebrali się przed Domem Langiewicza, gdzie podczas powstania był sztab dowódcy. Przed tablicą na ścianie dworku Langiewicza złożono kwiaty. Wszyscy zebrani przeszli następnie przed jedyny w Polsce, pomnik generała Mariana Langiewicza, dyktatora powstania w województwie sandomierskim.

Odegrano hymn państwowy. Zebranych powitał Sebastian Staniszewski, zastępca burmistrza Wąchocka, zastępujący chorego burmistrza Jarosława Samelę.

Wspomniany minister Jan Józef Kasprzyk, wręczył medal „Pro Patria” Danielowi Wosiowi z Kapituły Równość- Wolność – Niepodległość, głównemu organizatorowi marszów szlakiem powstańców 1863 roku.

Rycerze Kolumba podczas Mszy św. w klasztorze opactwa Cystersów.  Fot. Kazimierz Cuch.
Rycerze Kolumba podczas Mszy św. w klasztorze Opactwa Cystersów.  Fot. Kazimierz Cuch.

Następnie głos zabierali wspomniany minister, wojewoda Agata Wojtyszek, poseł Krzysztof Lipiec. Wszyscy dużo mówili o patriotyzmie, o bohaterstwie powstańców, o wpływie powstania na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Poseł nawiązał do Targowicy i jej próśb o wsparcie carycy Katarzyny II oraz do patriotów z Konfederacji Barskiej. Liczne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem i zapalono znicze.

Uroczysta, koncelebrowana msza św. została odprawiona w wąchockim Opactwie Cystersów. Przewodził jej ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego klasztoru. On też wygłosił homilię, z akcentami patriotycznymi. Wspaniałą asystę honorową mszy św. sprawowali Rycerze Kolumba, w organizacyjnych strojach.

Na zakończenie, dla wszystkich uczestników uroczystości była darmowa, gorąca grochówka w szkolnej stołówce. Wąchocka szkoła nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego.

 

 

Kazimierz Cuch
[email protected]  

 

  • Na zdjęciu tytułowym warta honorowa przed pomnikiem przed pomnikiem generała Mariana Langiewicza w Wąchocku gdzie odbyły się główne uroczystości 153. rocznicy powstania styczniowego na kielecczyźnie. 24 stycznia 2016. Fot. Kazimierz Cuch/echodnia.eu.

 

Źródło:  http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/starachowice/art/9324536,obchody-153-rocznicy-powstania-styczniowego-na-ziemi-kieleckiej,id,t.html , 24 stycznia 2016

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-1, 2016.01.26

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane