Maria Mirecka-Loryś kończy 100 lat! Uroczystości z udziałem Jubilatki w Racławicach.


Z okazji Setnych urodzin Marii Mireskiej-Loryś Nasz Dziennik  opublikował artykuł poświęcony Jubilatce, który poniżej cytujemy.
Tą drogą Wspaniałej Polce życzymy wszelkiej pomyślnoci i wielu lat życia w zdrowiu! Redakcja PCO

 

Nasz_Dziennik-logo

 

 

Żywa ikona polskości

W najbliższą niedzielę setną rocznicę urodzin obchodzić będzie Maria Mirecka-Loryś, była dyrektor Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago, prezes Koła Lwowian w Chicago, w czasie wojny zaangażowana w działalność narodowej konspiracji. Jutro w Racławicach odbędą się uroczystości z udziałem jubilatki.

Maria Mirecka-Loryś.  Fot. Stanisław Szarzyński / Nasz Dziennik.
Maria Mirecka-Loryś.
Fot. Stanisław Szarzyński / Nasz Dziennik.

Najważniejszym punktem jutrzejszych uroczystości urodzinowych Marii Mireckiej-Loryś będzie Msza św. o godz. 12.00 w intencji solenizantki, której w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach będzie przewodniczyć ordynariusz sandomierski ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Swój udział zapowiedział m.in. p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele władz województwa podkarpackiego, parlamentarzyści oraz Kresowiacy, dla których Maria Mirecka-Loryś jest wzorem polskości.

Maria Mirecka-Loryś jest także honorowym członkiem Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, które działa od blisko czterech lat. Stowarzyszeniu patronuje jej brat śp. ks. Bronisław Mirecki – jeden z bohaterów bitwy z bolszewikami pod Zadwórzem w 1920 r., późniejszy kapłan m.in. w Kamieńcu Podolskim, Gródku Podolskim, Połonnem oraz Hałuszczyńcach w obwodzie tarnopolskim. Maria Mirecka-Loryś od lat, mimo podeszłego wieku, uczestniczy w pielgrzymkach organizowanych przez Stowarzyszenie w rocznicę bitwy pod Zadwórzem.

Maria Mirecka-Loryś wśród gości Swiatowego Forum Mediów Polonijnych, Wągrowiec 2010.  Fot. Arleta Sziler / Polish Magazine
Maria Mirecka-Loryś wśród gości Swiatowego Forum Mediów Polonijnych, Wągrowiec 2010.
Fot. Arleta Sziler / Polish Magazine

W jutrzejszych uroczystościach w Racławicach w imieniu środowiska kresowego uczestniczyć będzie Stanisław Szarzyński, prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu oraz członek zarządu Światowego Kongresu Kresowian, który od lat zna solenizantkę. W rozmowie z NaszymDziennikiem.pl podkreśla, że to niezwykła postać, wielka Polska, patriotka, która od młodzieńczych lat wiernie służy Polsce w kraju i na obczyźnie.

– Kiedy rozmawiam z Polakami ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, to nie ma osoby, która nie znałaby nazwiska Maria Mirecka-Loryś. To świadczy najlepiej, jak zasłużoną postacią jest w środowisku polonijnym. Można powiedzieć, że jest żywą ikoną polskości, a zarazem świadkiem naszej historii – mówi Stanisław Szarzyński.

I nic dziwnego, w końcu przez wiele lat mieszkając poza granicami Polski, Maria Mirecka-Loryś była zaangażowana w prace na rzecz organizacji polonijnych. Była m.in. dyrektorem Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago i prezesem Koła Lwowian w Chicago. Była też członkiem Zarządu Głównego Związku Polek w Ameryce, a przez ponad 30 lat redaktorem „Głosu Polek”. Szczególne miejsce Maria Mirecka-Loryś zajmuje w sercach Polaków za wschodnią granicą, którym od lat 70. ubiegłego stulecia aż po dzień dzisiejszy świadczy wymierną pomoc.

Maria Mirecka-Loryś otrzymuje nagrodę FIDELIS POLONIA 2011.  Fot. Henryk Czechowski /  wiadomości24.pl
Maria Mirecka-Loryś otrzymuje nagrodę FIDELIS POLONIA 2011.
Fot. Henryk Czechowski / wiadomości24.pl

– Choć sama nie ma korzeni kresowych, bo urodziła się w Ulanowie k. Niska, to studiowała na Wydziale Prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i to kresowe miasto tak mocno wrosło w jej pamięć, że ciągle – każdego roku przynajmniej dwa razy – do niego wraca. Raz przy okazji rocznicy bitwy pod Zadwórzem, a drugi raz z pomocą charytatywną dla polskich parafii i mieszkańców Kresów, którą organizuje wspólnie z Krystyną Markut, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Kultury Polskiej z Florydy – podkreśla Stanisław Szarzyński.

Dodaje, że jubilatka żyje Kresami i przeżywa sposób, w jaki władze ukraińskie traktują Polaków, również brak zgody na powrót polskich świątyń w ręce ich prawowitych właścicieli. Od lat zabiega też o lepsze traktowanie naszych rodaków na Wschodzie przez kolejne polskie władze.

Maria Mirecka-Loryś na cmentarzu w Kuryłówce przy grobie 'Wołyniaka' i Janiny Oleszkiewicz-Przysiężniak 'Jaga' . 10.V.2015.  Fot. Anna Ordyczynska / aordycz.blogspot.com
Maria Mirecka-Loryś na cmentarzu w Kuryłówce przy grobie ‚Wołyniaka’ i Janiny Oleszkiewicz-Przysiężniak ‚Jaga’ . 10.V.2015.
Fot. A. Ordyczynska / aordycz.blogspot.com

– Jest orędownikiem polsko-ukraińskiego pojednania, ale opartego na prawdzie. Martwi ją postępująca gloryfikacja zbrodniarzy OUN-UPA. Często w rozmowach porusza temat braku symetrii między tym, jak Ukraińcy są traktowani w Polsce, a jak się traktuje Polaków na Ukrainie. Na Ukrainie w tej chwili próbuje się ukrainizować polskie kościoły i to boli panią Marię szczególnie. Dlatego jak tylko może, stara się pomagać proboszczom tych parafii kresowych – zauważa Szarzyński.

Maria Mirecka-Loryś zyskała sobie przydomek „Przemytniczka Boża”, kiedy w czasach komunistycznych, posługując się paszportem amerykańskim, wraz z siostrą przewoziła do ZSRS różańce oraz obrazki święte, które poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II.

– Można mieć zdrowie, można mieć mniej czy więcej lat, ale z aktywnością bywa różnie. Tymczasem Maria Mirecka-Loryś mimo sędziwego wieku jest osobą, której ciągle się chce, żyje Kresami, ciągle jest aktywna i sprawy Kresów są stale w centrum jej zainteresowań. Takich Polaków, patriotów oddanych Ojczyźnie, potrzeba nam więcej, tylko skąd ich brać… – konkluduje Szarzyński.
Mariusz Kamieniecki

Źródło: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/151865,zywa-ikona-polskosci.html , 5 lutego 2016

 

  • Na zdjęciu tytułowym: Pani Maria Mirecka-Loryś w czasie jubileuszu 95. urodzin, które obchodziła w Stalowej Woli. Fot. Jacek Rodecki / Stalowka.net. / wybór zdj. wg.pco

 

Przeczytaj więcej opracowań Mariusza Kamienieckiego na naszym portalu  >   >   >   TUTAJ.

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-1, 2016.02.06

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci