Ofensywa przeciwko kpt. Rajsowi. Leszek Żebrowski wyjaśnia. Prezydent Duda zdrefił.


marsz-hajnowka

Leszek Żebrowski, który posiada szeroką wiedzę na temat działalności podziemia niepodległościowego zareagował na polityczne rozgrywki jakie mają miejsce wokół I Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych zaplanowanego na 27 lutego.

Organizatorami marszu są Obóz Narodowo-Radykalny Białystok, Narodowa Hajnówka, Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „INKI”, Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej (więcej na FB).

Wśród patronatów marszu miał być Prezydent RP Andrzej Duda. Był, ale już go nie ma: … „Kancelaria Prezydenta RP podjęła decyzję o odmowie objęcia patronatem głowy państwa marszu w Hajnówce”. Poniżej relacja prasowa ONR Białystok w tej sprawie:

Omawiając na swoim portalu FB zaistniałą sytaję Leszek Żebrowski napisał:

ILE MAMY WYJAŚNIAĆ, ŻE ZANIM KTOŚ PRZYŁĄCZY SIĘ DO SZKALOWANIA ŻOŁNIERZY POLSKIEGO PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO, POWINIEN SIĘ CZEGOŚ NAUCZYĆ, COŚ ZBADAĆ, MIEĆ KRYTYCZNY OSĄD W STOSUNKU DO PASZKWILANTÓW?

Co jakiś czas jest wściekła nagonka na wielu z nich. Na Józefa Kurasia, na Zygmunta Szendzielarza… Teraz mamy ofensywę przeciwko Romualdowi Rajsowi. Przypominam zatem:

Jego Brygada NZW miała w swoim składzie wielu Białorusinów z pochodzenia, wyznania prawosławnego, z wyboru – Polaków (byli wśród nich również oficerowie). Te wydarzenia nie miały więc tła narodowościowego, czy religijnego.

Na terenach II RP, które obecnie znalazły się w granicach Białorusi, dochodziło do masowych zbrodni na ludności polskiej, popełnianej przez białoruskie formacje kolaboracyjne, bądź przy ich wydatnym udziale. Dziś te sprawy pozostają prawie całkowicie zapomniane.

Milczenie trwa w sprawie masowych morderstw na Polakach na Kresach od 17 września 1939 r. To było kilkanaście tysięcy ofiar i nie Polacy ich zabijali.

Masowe ludobójstwo Ukraińców na Polakach (zaczęło się pod koniec 1942 r.) pozostaje jak wielki wyrzut sumienia. Polskie instytucje powołane do ścigania zbrodniarzy oraz politycy chyba go jednak nie mają, bo w imię „poprawności politycznej” nie można tego poruszać.

W 1995 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego wydał orzeczenie w sprawie kpt. Romualda Rajsa i por. Kazimierza Chmielowskiego (jego zastępcy). Stalinowski wyrok został uznany za nieważny! Ich działalność została oceniona jako walka o suwerenność i niepodległość Polski. Albo paszkwilanci uznają porządek prawny III RP, albo nie.

W załączeniu skany stron początkowych tego orzeczenia oraz jego uzasadnienie.

 

orzeczenie-sadu-wow-1995-1

 

orzeczenie-sadu-wow-1995-2

 

orzeczenie-sadu-wow-1995-3

 

orzeczenie-sadu-wow-1995-4

 

orzeczenie-sadu-wow-1995-5

 

orzeczenie-sadu-wow-1995-6

Kpt. Rajmund Rajs "Bury"
Kpt. Rajmund Rajs „Bury”

 

I jeszcze tekst dr. Wojciecha J. Muszyńskiego, redaktora naczelnego półrocznika naukowego „Glaukopis” zapodany przez Leszka Żebrowskiego na jego stronie FB:

Obrzydliwe i hucpiarskie w wymowie są apele red. Agnieszki Romaszewskiej i red. Gmyza adresowane do Prezydenta Dudy o wycofanie się z patronowania „Marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce”.

Dziennikarze oskarżający kpt. Romualda Rajsa o rzekome ludobójstwo nie mają pojęcia o historii i o tym, co naprawdę miało miejsce w powiecie bielskim w 1946 r. Tamte wydarzenia wbrew nachalnej narracji propagandy PRL i współczesnych „poprawiaczy” historii nie były czystka etniczną, nie miały także podtekstu religijnego, ani nawet narodowościowego. Wynikały wyłącznie z antypolskiego i prokomunistycznego nastawienia części społeczności prawosławnej/białoruskiej tamtego terenu. Nie jest prawdą, że partyzanci kpt. „Burego” mordowali kobiety i dzieci – były to tragiczne ale przypadkowe ofiary walk w terenie zabudowanym – które poniosły śmierć w wyniku zaczadzenia i pożaru. Taka jest prawda.

Pani Romaszewska-juniorka z red. Gmyzem swoimi nieodpowiedzialnymi wystąpieniami rehabilitują propagandę PRL i dają satysfakcję wszystkim tym środowiskom post-PRLowskim, które od lat starają się deprecjonować i poniżać etos Żołnierzy Wyklętych. Zresztą Pani Romaszewska, tak czuła na „prowokacje narodowców”, patronując TV Biełsat autoryzuje różne w istocie szkodzące Polsce projekty, szczególnie produkcje filmowe, które w sposób jednoznacznie stronniczy i fałszywy ukazują stosunki polsko-białoruskie w XX w. Natomiast to wielka szkoda, że w chórze z neo-komunistami z partii Razem wystąpił także red. Gmyz – jego stwierdzenie, że Bury to ludobójca, podważa profesjonalną wiarygodność Gmyza jako dziennikarza.

W odpowiedzi na kampanię oszczerstw pod adresem kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury” nie pozostaje mi nic innego niż publicznie zadeklarować:

Je suis Bury

dr Wojciech J. Muszyński – redaktor naczelny półrocznika naukowego „Glaukopis”

Stanisław Michalkiewicz często cytuje ks. Bronisława Bozowskiego, który mawiał: „Nie ma przypadków, są tylko znaki”.

 

Opr. wg/pco

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2016.02.16

 

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci