Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński – Komunikat 1/16


Miedzynarodowy-Motocyklowy-Rajd-Katynski-naglowek

Warszawa, 19 luty 2016 roku

 

KOMUNIKAT 1/16

 

Przyjacielu,

Miniony, 2015 rok, był bogaty w wydarzenia motocyklowe.

Jeszcze przed Jasnogórskim Zlotem Motocyklowym, funkcjonariusze polskojęzycznych mediów, wszczęli histeryczną nagonkę na rosyjskich motocyklistów, jadących z Moskwy do Berlina w rocznicę ich zwycięstwa. Rosjanie jechali po raz trzeci i dotychczas nikt im w tym nie przeszkadzał i nagle taka zmiana. Rosjanie robili dokładnie to co Motocyklowy Rajd Katyński robi od 15 lat. Odwiedzamy polskie cmentarze, pola bitewne, dotykamy miejsc związanych z naszą historią. Na wschód śladem polskiej historii, jeździ wielu motocyklistów polskich, jeżdżą w grupach i indywidualnie, spotykając się zawsze z życzliwością miejscowej ludności i lokalnych władz.

Do histerii medialnej dołączył warszawski rząd, podejmując haniebną decyzję: nie wpuszczenia Rosjan do Polski.

I wtedy w obronie rosyjskich motocyklistów stanęli polscy motocykliści. Apel w tej sprawie uchwaliło 30 tys. polskich motocyklistów zebranych na Jasnej Górze, na Zlocie im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.
„Honor Polski obronili polscy motocykliści” – tak w jednym z listów nazwał naszą akcję, profesor renomowanej polskiej uczelni, w liście do mnie. Otrzymaliśmy wiele listów z Polski i z zagranicy, ze wschodu i z zachodu, solidaryzujących się z naszym stanowiskiem.

Początkowo udzieliłem kilku wywiadów polskojęzycznym telewizjom i wtedy zorientowałem się, że to nie o prawdę chodzi. Przy kolejnych próbach nawiązania ze mną kontaktu – odmawiałem, nazywając je maszynami do produkcji kłamstwa.

Rozmawiałem z wieloma telewizjami z zagranicy. Były telewizje niemieckie, czeska, francuska, były telewizje rosyjskie i inne. Z USA otrzymałem wycinek z New York Times, gdzie była opisana nasza akcja – obiektywnie.

Jedynie TV TRWAM podała rzetelne informacje. Chwała Wam Ojcowie za to że jesteście.

Są i dobre strony tej prowokacji.

Dzięki niej, został przełamany zapis cenzury na Rajd Katyński, na nasze Jasnogórskie Zloty Motocyklowe. Ludzie i w Polsce i poza naszymi granicami, dowiedzieli się że jest taki rajd, który przypomina naszą Polską Historię, tak bardzo zakłamywaną od 70 lat, przez kolejne „polskie” rządy.

Nie wiem jak opisywały naszą akcję inne telewizje, wiem że reportaże z granicy w Terespolu, wywiady ze mną, z księdzem Dariuszem, były pokazane w całej Rosji. Jadąc XV Rajdem Katyński, byliśmy rozpoznawalni na całej trasie, i w Moskwie i w syberyjskim Tobolsku. Witani niezwykle serdecznie.

 

Z ostatniego XV Rajdu Katyńskiego, dzięki towarzyszącej nam dziennikarce, Agnieszce Piwar, były relacje z trasy, które można zobaczyć na You Tube.

Agnieszka zmontowała też film, którego premiera będzie

5 marca, o godz. 11:00, w Muzeum Niepodległości w Warszawie, przy Al. Solidarności 62.

SERDECZNIE WSZYSTKICH PAŃSTWA ZAPRASZAMY

XV Rajdowi Katyńskiemu towarzyszyła TV TRWAM i myślę że już niedługo ta podróż będzie pokazana na antenie.

Jechała też z nami Pani Teresa Kaczorowska, znakomita pisarka polska, autorka wielu pięknych książek. Ostatnia Jej praca to „Obława Augustowska”. W 2004 roku również Pani Teresa jechała z nami i napisała książkę – album „Zapalają Ognie Pamięci”, reportaż z IV Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Album z XV Rajdu Pani Teresa zapowiada na Jasnogórski Zlot Motocyklowy, na 16-17 kwietnia br.

Pragnę najserdeczniej podziękować Państwu za dary na wieńce, znicze i pochodnie, które składaliśmy w Waszym imieniu, na polskich grobach, na Kresach, na Syberii.

Kiedy pan minister Jan Stanisław Ciechanowski z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił corocznej dotacji. Na mój apel odpowiedzieliście Państwo hojnie.

W ciągu dwóch tygodni, otrzymaliśmy 11.107,00 złotych i 300 GBP. Najserdeczniej dziękuję.

Pan Ciechanowski miał inne wydatki:

Duszą i Kapelanem XV Rajdu Katyńskiego był ks. Dariusz Stańczyk. Ten niezwykły kapłan, jest również proboszczem kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Tobolsku. Kościoła zbudowanego 1900 – 1907 przez polskich zesłańców. Zachęcam do odwiedzenia tego kapłana na facebooku, to przybliży wam jego syberyjską drogę.

W styczniowym numerze Świata Motocykli opublikowano fragmenty artykułu Pawła Kapuścińskiego o XV Rajdzie Katyńskim. Cały artykuł jest na stronie Pawła:

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi tegorocznego rajdu, podaję termin i już można planować urlop. XVI Motocyklowy Rajd Katyński wyruszy 20 sierpnia z Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego i powróci 11 września 2016, pod pomnik Katyński na Podwalu, w Warszawie. Więcej informacji w kolejnych Komunikatach.

*      *      *

Również w wiosną tego roku, przypuszczalnie już na Jasnogórskim Zlocie, będzie prezentowana ciekawa praca śp. Pana Andrzeja Kępińskiego:

„Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej”

Pan Andrzej Kępiński wraz z Panią Jolantą Stopką (autorką fotografii), uczestniczyli w XII Rajdzie Katyńskim.

Subskrypcja ostatniej książki Andrzeja Kępińskiego „Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej”
Książkę poprzedza wstęp dr Lucyny Kulińskiej a kończy postscriptum profesora Andrzeja Nowaka. I jest ona historią Rzeczypospolitej i jej narodów od czasów jagiellońskich po dzień dzisiejszy. Jej nieprzemijająca wartość wynika także z bogatego materiału ilustracyjnego (ponad 200 fotografii) zgromadzonego podczas XII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, w którym autor wziął udział. Odwiedził wówczas z rajdowcami – pielgrzymami miejsca szczególnie ważne dla narodów Rzeczypospolitej mieszkających dziś w granicach Litwy, Białorusi, Rosji i Ukrainy. W ten sposób powstał przewodnik kulturowy i jednocześnie nowoczesna lekcja historii i patriotyzmu. Ostatnia książka Andrzeja Kępińskiego będzie wydana nakładem Studio Bo! sp z oo. Oficjalna jej promocja planowana jest na wiosnę 2016 r. Wszystkich zachęcam do wykupienia subskrypcji. Zgodnie z pragnieniem Andrzeja część książek pojedzie na wschód na Kresy do polskich bibliotek i szkół na Ukrainę, Białoruś, Litwę i jeszcze w inne miejsca, gdzie mieszkają Polacy. Książka jest dedykowana wszystkim „kibicom” Rzeczypospolitej, której Andrzej był zwolennikiem i idei której poświęcił ostatnie lata swojego twórczego życia. Bliższe informacje i nr konta w załączniku.

Jolanta Stopka (autorka zdjęć do „Lekcji patriotyzmu”)
tel. 694 26 1764

 

*     *     *

 

Jasna Góra 2016, XIII Zlot Motocyklowy im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, rozpoczniemy już 14 kwietnia (czwartek) w Gnieźnie.

  • Motocykliści włączą się w oficjalne obchody 1050 – lecia Chrztu Polski.

Zbieramy się 14 kwietnia (czwartek) na Polach Lednickich, 62-280 Kiszkowo 52° 33′ 10′′ N, 17° 22′ 20′′ E,

  • Od godz. 12:00 rozstawiamy namioty.

15 kwietnia pojedziemy do Poznania, a 16- go rano, pojedziemy na Jasną Górę. Bliższe szczegóły pierwszej części zlotu, Gnieźnieńsko – Poznańskiej, podam w kolejnym Komunikacie.

W sobotę 16 kwietnia, o 16:00 zbieramy się przy pomniku Prymasa Tysiąclecia, Stefana kardynała Wyszyńskiego przy Jasnogórskich Błoniach.

  • O 16:30 wyruszamy pod pomnik Komendanta Stanisława Sojczyńskiego – Warszyca, tam złożymy wieniec i zapalimy znicze.
  • O 18:00 spotkanie motocyklowe w sali O. Kordeckiego. O 21:00 Apel Jasnogórski.

W niedzielę 17 kwietnia, od świtu, zbiórka motocyklistów na Górce Przeprośnej.

  • 10:00 wyruszamy na Jasną Górę
  • 12:00 Msza Święta i poświęcenie motocykli.

 

*     *     *

 

Inż. górnik Mirosław Wenglorz, zaprasza na X Spotkanie Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim w dniach 11-15.05.2016r.

Drogie Koleżanki i Koledzy motocykliści! Serdecznie zapraszam na dziesiąte, jubileuszowe Spotkanie Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania będzie „1050 lat Chrztu Polski”. Z tej okazji będziemy uczestniczyć we Mszy Św. w Rotundzie Romańskiej z XI w. na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie oraz wysłuchamy wykładu historycznego. Spotkanie rozpoczniemy od uczestnictwa w środę 11.05 wieczorem w tradycyjnym Święcie Ognia w Żorach. Ponadto celem naszego spotkania, organizowanego pod patronatem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, będzie:

  • poznanie historii oraz atrakcji turystycznych Ziemi Cieszyńskiej rozdzielonej w 1918 roku między dwa organizmy państwowe – Polskę i Czechosłowację,
  • spotkanie z młodzieżą polską w Czeskim Cieszynie, w największej polskiej szkole na Zaolziu,
  • złożenie hołdu polskim lotnikom Żwirce i Wigurze w miejscu ich tragicznej śmierci w Cierlicku koło Cieszyna oraz zwiedzenie wystawy lotniczej w Domu Polskim,

X Spotkanie Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim odbędzie się w dniach 11-15.05.2016r. Dokładny program tegorocznego spotkania zostanie przesłany do 03.05 do wszystkich zgłoszonych uczestników spotkania. Noclegi ze śniadaniem oraz dwugodzinnym pobytem w Parku Wodnym w cenie 65 zł/osobę za jeden nocleg, zarezerwowane zostały od środy popołudnia (11.05), w ośrodku wypoczynkowym GROŃ, w malowniczym zakątku wsi Istebna w Beskidzie Śląskim. Dla chętnych zostaną zamówione, wysokiej jakości pamiątkowe koszulki w cenie 45zł za sztukę.

W związku z koniecznością wczesnego (do 10.03) zarezerwowania dokładnej liczby noclegów, zamówienia wspólnych posiłków oraz nabycia koszulek zachodzi konieczność wcześniejszego przyjmowania zgłoszeń. Za zgłoszenie uznaję wpłatę na podane niżej konto zaliczki w wysokości 200 zł od osoby oraz przesłaną na mój e-mail: [email protected] informację zawierającą imię i nazwisko, nr telefonu oraz rozmiar koszulki (dla chętnych). Ze swej strony zapewniam, że zaliczka zostanie wykorzystana na zarezerwowanie noclegów, wspólne wydatki (kwiaty, znicze, znaczki zlotowe, wspólne posiłki) oraz zostanie rzetelnie rozliczona na zakończenie spotkania. Organizacja Spotkania Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim nie jest usługą turystyczną w rozumieniu ustawy „O usługach turystycznych” z dnia 29 sierpnia 1997 roku z późniejszymi zmianami. Każdy uczestnik spotkania jedzie na własną odpowiedzialność i odpowiada za siebie zgodnie z obowiązującymi odpowiednimi przepisami prawa, w tym prawa o ruchu drogowym.

Zaliczkę w wysokości 200 zł od osoby, z dopiskiem SPOTKANIE MOTO-CYKLISTÓW proszę wpłacić na moje konto (Mirosław Wenglorz, ul. Tuwima 13, 43-417 Kaczyce) Getin Bank o/Jastrzębie Zdrój 26 1560 1094 0000 9320 0000 3003. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10.03.2016r. Zapraszam bardzo serdecznie,

Mirosław Wenglorz – Suzuki GS450L tel. +48 604 862 304

 

*     *     *

 

Paniom rączki całuję a Panom mocno prawicę ściskam.

Wiktor

 

Wiktor Węgrzyn

Komandor Międzynarodowych Motocyklowych Rajdów Katyńskich. Organizator Jasnogórskich Zlotów Motocyklowych im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

http://rajdkatynski.com/

  • Na zdjęciu polskie groby w Tobolsku i ks. Dariusz Stańczyk, proboszcz tobolskiego Kościoła, kapelan XV Rajdu Katynskiego.

 

Nadesłane 24.02.2016

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2016.02.25

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane