Akcja „Wyklęci-Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom” w Pałacu Prezydenckim


W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie w sprawie akcji „Wyklęci-Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom”.

Organizatorzy akcji przekazali na ręce Podsekretarza Stanu w KPRP Wojciecha Kolarskiego petycję zawierającą ponad 80.000 podpisów, dotyczącą wydobycia, zidentyfikowania i godnego upamiętnienia Bohaterów Polskiego Podziemia Niepodległościowego spoczywających w dołach śmierci na terenie Cmentarza Powązkowskiego. „Nie spoczniemy, dopóki ostatni Żołnierz Wyklęty nie zostanie wyjęty z dołów śmierci. „Łączka” musi być przebadana do końca” – brzmi motto autorów petycji. (Link do petycji z możliwością poparcia >   >   TUTAJ).

– Państwa akcja ma wyjątkowe znaczenie, dla nas współpracowników prezydenta i dla samego prezydenta Andrzeja Dudy, i to nie tylko ze względu na niezwykle zacne grono komitetu honorowego akcji czy jej zasięg, ale ze względu na jej istotę i cel – podkreślił minister Kolarski. – Akcja wpisuje się w upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych. Ta tradycja staje się fundamentem wolnej Polski, a naszym obowiązkiem jest godne uczczenie naszych bohaterów – zaznaczył.

Minister przypomniał, że 24 lutego mija 63. rocznica śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, którego szczątki – co bardzo prawdopodobne – mogą spoczywać właśnie w dołach śmierci na „Łączce”.

Za: prezydent .pl , 24 lutego 2016

 

palac-prezydencki-akacja-pamiec-2

Akcja

„Wyklęci-Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom”

w Pałacu Prezydenckim, Warszawa 24 lutego 2016 r.

(zdjęcia, wideo – Józef Wieczorek)

Odebrać Virtuti Militari zdrajcom Polski

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie w pełni popiera apel uczestników wczorajszej konferencji „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o odebranie Krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari przyznanego przez władze komunistyczne osobom, które walczyły z polskim podziemiem niepodległościowym po zakończeniu II wojny światowej.

POKiN już w 2007 roku zwróciło się w tej sprawie z analogiczną prośbą do ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, któremu Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazał rok później listę ponad stu żyjących kawalerów Virtuti Militari w sposób oczywisty niegodnych najcenniejszego żołnierskiego odznaczenia. Trzy lata temu zaapelowaliśmy o to samo także do jego następcy Bronisława Komorowskiego.

Nasz postulat dotyczył funkcjonariuszy oraz tajnych współpracowników Urzędu i Służby Bezpieczeństwa, Informacji Wojskowej i formacji kontynuujących jej wrogą Polsce działalność, oficerów Gwardii i Armii Ludowej, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także obywateli RP, mających w swoim życiorysie dobrowolną służbę w Armii Czerwonej oraz w cywilnych i wojskowych sowieckich organach bezpieczeństwa (NKWD, KGB, Smiersz, GRU, itp.).

Ciesząc się z podobnej inicjatywy żyjących jeszcze Żołnierzy Niezłomnych przypominamy, że zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, Prezydent RP ma prawo odebrać Virtuti Militari w przypadku, gdy „odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu”.

Najwyższy już czas zmyć hańbę z najwyższego polskiego odznaczenia bojowego!

W imieniu POKiN
dr Jerzy Bukowski

 

 

Józef Wieczorek
nfajw

Żródło: https://wkrakowie2016.wordpress.com/2016/02/25/akcja-wykleci-niezlomni-przywrocmy-pamiec-naszym-bohaterom-w-palacu-prezydenckim/ , 25 luty 2016

 

Więcej artykułów i opracowań Józefa Wieczorka na naszym portalu > > > TUTAJ .

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2016.02.26

Józef Wieczorek

Autor: Józef Wieczorek