Katyń – Smoleńsk – rocznice 10 kwietnia w Polsce i Polonii


Aktualnie celebrujemy często wspólnie dwie wielkie tragedie jakie spadły na Polaków. Zanim przejdziemy do informacji o licznych uroczystościach katyńskich kilka słów przypomnienia.

Rocznica Zbrodni Katyńskiej

– rozstrzelanie ponad 14 tysięcy polskich jeńców wojennych i blisko 7 i pół tysiąca cywilnych więźniów (razem 21 tysięcy osób), dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Nazwa Zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. (za: katyn-pamietamy.pl)

 

Katyń. Zdjecia pochodzą z amerykanskich archiwów narodowych – NATIONAL ARCHIVES / archives.gov

….sprawdzano ich tożsamość, odznaczano na liście transportu (liście śmierci), krępowano ręce na plecach i wprowadzano do specjalnego pomieszczenia piwnicznego, gdzie oczekiwali już na nich kaci. Pozbawiano ich życia strzałem oddanym w tył głowy, poniżej potylicy – zgodnie z zaleceniem resortowych ekspertów. Taki bowiem strzał był najbardziej praktyczny; kula przechodząc przez kręgosłup i wychodząc ustami powodowała skurcz mięśni, hamujący niemal całkowicie krwawienie. Nie było więc potrzeby uprzątania za każdym razem skutków egzekucji, które kolejny wprowadzany jeniec mógł zauważyć i zacząć stawiać opór, a przez to zmniejszać efektywność pracy, wydłużać jej czas.

Pierwszej nocy rozstrzelano 300 osób, kończąc już po brzasku. Dlatego kolejne nocne mordowanie ograniczono do maksimum 250 osób – tak, aby przed świtem ostatni samochód ze zwłokami opuścił miasto. Zwłoki wożono pięcioma bądź sześcioma odkrytymi ciężarówkami, ładując na każdą po około 25 zamordowanych i przykrywając płachtą brezentu. Wymagało to wykonania co noc dziesięciu kursów. Po przewiezieniu zwłok do wsi Miednoje, oddalonej o około 15 km na północny zachód od Tweru, zrzucano je do wykopanych koparką ogromnych dołów. Każdy z dołów miał co najmniej 3 metry głębokości i mieścił około 250 zwłok, a więc efekt pracy katów w ciągu jednej nocy. (…) (za: niezłomni.com).

 

Rocznica tragedii delegacji Rządowej

– udającej się 10 kwietnia 2010 do Smoleńska na uroczystości Zbrodni Katyńskiej rządowej delegacji Rzeczypospolitej Polskiej z prezydentem Lechem Kaczyńskim z małżonką na czele, wraz z blisko dziewiędziesięcioma osobami, najważniejszymi generałami i aktualnymi i byłymi funkcjonariuszami RP, osobami towarzyszącymi. Tragedii, która po dziś dzień nie została wyjaśniona, a kolejne rządowe komisje napotykają na trudności, nie są w stanie lub też temat przerasta ich kompetencje. Czcimy pamięć ofiar, budujemy pomniki, palimy znicze, współczujemy rodzinom ciągle z otwartym pytaniem jak do tego doszło? (wg.pco)

 

Cześć Ich Pamięci!
Cześć Ich Pamięci!

 

 

Nowy Dziennik: Uroczystość rocznicowe przy pomniku Katyń 1940 w Jersey City

 

Pomnik Katyń 1940, Exchange Pl., Jersey City, NJ. Fot. dziennik.com
Pomnik Katyń 1940, Exchange Pl., Jersey City, NJ. Fot. dziennik.com

Komitet Katyński na Stan New Jersey, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej zapraszają na uroczystość przy pomniku Katyń 1940 znajdującym się przy Exchange Pl. i Montgomery St. w Jersey City, NJ.

W niedzielę, 10 kwietnia, o godz. 2 ppoł. odbędą się tam obchody związane z 76. rocznicą zbrodni katyńskiej i 6. rocznicą katastrofy smoleńskiej. W trakcie uroczystości przewidziana jest modlitwa, odśpiewanie hymnów narodowych, złożenie wieńców przy pomniku, Apel Poległych, krótkie przemówienia okolicznościowe honorowych gości, proklamacje, występ dzieci ze szkoły im. Józefa Piłsudskiego pod dyrekcją Bogusławy Huang i chóru ARIA z Wallington, NJ. Na zakończenie odbędzie się benedykcja i wspólne odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę” oraz „God Bless America”. Organizatorzy proszą wszystkich weteranów i organizacje o wystawienie swoich sztandarów, a także by uczestnicy uroczystości zamiast kwiatów i wieńców złożyli donacje na renowację pomnika.

Źródło: http://www.dziennik.com/co-gdzie-kiedy/artykul/uroczystosc-rocznicowe-przy-pomniku-katyn-1940-w-jersey-city , 7 kwietnia 2016

 

*     *     *

 

Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie

 

Uroczystości Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 

10 kwietnia 2016, godz.17.30:

Uroczysta premiera spektaklu pt.”WYWÓZKI, ŁAGRY, KATYŃ” – Oratorium im św. Jana Bosko przy Bazylice NSJ w Warszawie, ul. Kawęczyńska 53. 

 

13 kwietnia 2016, godz. 11.oo:

Muzeum Katyńskie - kaponiera. Fot. Filip Kwiatkowski / warsawtour.pl
Muzeum Katyńskie – kaponiera. Fot. Filip Kwiatkowski / warsawtour.pl

Uroczystości w dniu 13 kwietnia w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej godz. 11.00 – Muzeum Katyńskie w Cytadeli Warszawskiej:

– Msza św. polowa z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz innych formacji służb mundurowych;

– wystąpienie okolicznościowe Ministra Obrony Narodowej;

– złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy przy tablicy „Katyń” oraz zapalenie zniczy przy pozostałych tablicach w „Epitafium Katyńskim”

– bicie Dzwonu Katyńskiego godz. 13.00 – Plac Marszałka J. Piłsudskiego:

– Apel Pamięci i salwa honorowa,

– złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Info za katyn.org , 6 kwitnia 2016

 

*    *    *

 

Internetowa premiera filmu „Rajd katyński – śladami pamięci”

 

Rajd-katynski-sladami-pamieci

NARODOWA AKADEMIA INFORMACYJNA – NAI Warszawa zaprasza na internetową premierę filmu Agnieszki Piwar pod tytułem RAJD KATYŃSKI – ŚLADAMI PAMIĘCI

 

Film zostanie udostępniony 10 kwietnia br. na kanale YouTube i profilu na Facebooku NAI Warszawa.

Niedziela, 10 kwietnia, godz. 12:00 (UTC+02)

Za: NAI , 4 kwietnia 2016

*     *     *

VI rocznica Katastrofy Smoleńskiej – Marsz z Portretami i centralne uroczystości

10 kwietnia 2016 godz. 14.30

– Rocznicowym V Marszu z Portretami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, organizowany przez Solidarni2010 przejdzie trasą: Plac Trzech Krzyży – Pałac Prezydencki. Zbiórka uczestników Marszu pod Pomnikiem Witosa – od godz. 14.30. Wyruszamy z Placu Trzech Krzyży o godzinie 15.30 w kierunku Pałacu Prezydenckiego.

 

Program oficjalnych
obchodów 6. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej,
jakie odbędą się 10.04.2016 w Warszawie.

 

10kw2016_1

 

Info za solidarni2010.pl ,  25.03.2016

 

*     *     *

 

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2  , 2016.04.07

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane