Uchwała Sejmu i główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski


radio-maryja_thumb.gif

Sejm: przyjęto uchwałę z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

fot. PAP / Tomasz Gzell
fot. PAP / Tomasz Gzell

W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość – głosi uchwała, którą Sejm przyjął w środę przez aklamację.

Przed tygodniem uchwałę o tej samej treści w związku z 1050. rocznicą przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa przyjął również Senat. Jej tekst ma zostać uroczyście odczytany 15 kwietnia podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu.

W uchwale zapisano, że „dziejowa decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966, włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku”.

„Wspólnota łacińskiej Europy dzięki Polsce poszerzała swój zasięg, gdy pochodząca z Węgier św. Jadwiga, królowa pojęła za męża Władysława Jagiełłę, pierwszego z wielkiej dynastii, za czasów której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo tolerancji i wielu kultur stanowiące ewenement ustrojowy na skalę ówczesnego świata” – głosi tekst uchwały.

„Chrześcijaństwo przyniosło nam zbiór wartości, wyznaczyło kanon kultury duchowej i materialnej. Pod jego znakami broniliśmy europejskiego dziedzictwa w 1683 – roku Wiktorii Wiedeńskiej i w 1920 – roku zwycięskiej Bitwy Warszawskiej” – dodano.

W uchwale podkreślono, że „w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki, a wyrazem tego trwania było milenijne zwycięstwo 1966 roku, poprzedzone Jasnogórskimi Ślubami Narodu i Wielką Nowenną ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia”.

W uchwale wskazano też, że „wielki przełom historyczny współczesnego czasu jakim było powstanie ruchu <<Solidarności>> nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II”. „Jego wybór na Stolicę Piotrową i pierwsza wizyta w Ojczyźnie pozwoliły narodowi poczuć się wspólnotą. To pod znakami i symbolami chrześcijańskimi jak Krzyż i otoczony czcią obraz Matki Bożej Częstochowskiej, odbyła się wielka przemiana zniewolonego narodu, która pozwoliła odzyskać upragnioną wolność i odbudować niepodległe państwo” – napisano.

„Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski – niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości” – głosi uchwała.

Obchody centralne 1050. rocznicy chrztu Polski zaplanowano na 14-16 kwietnia. Odbędą się w Gnieźnie (14 kwietnia) i w Poznaniu (15-16 kwietnia). W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta.

Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

PAP/Radio Maryja

Źródło:  http://www.radiomaryja.pl/informacje/sejm-przyjeto-uchwale-z-okazji-1050-rocznicy-chrztu-polski/ , 13 kwietnia 2016

 

Główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski

Fot. wikipedia.org
Fot. wikipedia.org

W Gnieźnie i Ostrowie Lednickim odbędą się dziś ogólnopolskie uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski. O godz. 17.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie uroczysta Eucharystia, której przewodniczył będzie legat papieski ks. kard. Pietro Parolin. Homilię wygłosiPrymas Polski ks. abp. Wojciech Polak.

Wcześniej, o godz. 15.00, na Ostrowie Lednickim Episkopat Polski i wierni będą dziękować za Chrzest Polski. Zabrzmi też dzwon „Mieszko i Dobrawa”. W uroczystościach weźmie udział para prezydencka.

14 kwietnia to data uznawana powszechnie za dzień chrztu Mieszka I. Kwestią dyskusyjną jest miejsce przyjęcia sakramentu. Prof. Leszek Wetesko z Instytutu Kultury Europejskiej UAM wskazuje tu na Wielkopolskę, choć inni historycy mówią o kilku miastach europejskich.

– W źródłach pisanych nie mamy takich informacji. One się pojawiają dopiero w XV-wiecznych źródłach i np. Długosz pisze, że było to w Gnieźnie. Nie ma żadnych podstaw do tego, wymyślił to sobie. Zatem źródła pisane nam nic nie powiedzą. Próbujemy posiłkować się badaniami archeologicznymi, łączyć analizę źródeł pisanych z analizą źródeł archeologicznych. I oczywiście tak, jak zmienia się nasza wiedza, tak zmienia się i nasze przekonanie. Jeszcze profesor Dowiat wskazywał na Ratyzbonę, wskazywano również Pragę. Obecnie uważamy, że raczej miało to miejsce w Wielkopolsce, choć prof. Tomasz Jurek wskazuje ostatnio na Magdeburg – tłumaczy prof. Leszek Wetesko.

Jutro obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski przeniosą się do Poznania. W południe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Posłowie i senatorowie wysłuchają orędzia Prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie zabrzmi jubileuszowe „Oratorium 966.pl”.

W sobotę na stadionie INEA o godz. 14.00 sprawowana będzie Msza św. Poszczególne punkty obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski będą transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

Z kolei wczoraj, z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, posłowie przyjęli specjalną uchwałę. Jej tekst odczytał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

„W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach, wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość. Dziejowa decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966, włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku” – głosi uchwała.    

Przed tygodniem uchwałę o tej samej treści w związku z rocznicą przyjął również Senat. Jej tekst ma zostać uroczyście odczytany jutro podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu. Podczas uroczystości orędzie wygłosi także prezydent Andrzej Duda.

RIRM

 

Źródło:   http://www.radiomaryja.pl/informacje/glowne-uroczystosci-1050-rocznicy-chrztu-polski/ , 14 kwietnia 2016

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2016.04.14

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci