Prof. Andrzej Nowak: Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów…


Miło mi poinformować drogich Czytelników, że w pierwszej połowie maja ukaże się moja nowa książka dotycząca Rosji widzianej oczami Polaków.
Andrzej-Nowak-Kto-powiedzial-okladkaRosja, jej system polityczny, wydaje się groźna, nam zagrażająca – i mamy na to historyczne dowody, liczone w setkach tysięcy ofiar. Zarazem, oglądając się na Rosję, szukamy w niej nadziei, szansy – na zmianę, albo przestrzegamy przed złudnością tej nadziei i przed tymi, którzy w złej wierze mogą nas do tej złudy namawiać.

Chciałem zaprosić tutaj do przyjrzenia się historii tych doświadczeń, lęków i poszukiwań – między wybuchem powstania listopadowego i nocą styczniową 1863 roku. To jest historia idei, a raczej historia wyobraźni politycznej przez idee oraz emocje kształtowanej w pokoleniu Adama Mickiewicza, Maurycego Mochnackiego, Henryka Kamieńskiego oraz ich nauczycieli, takich jak Joachim Lelewel i Adam Jerzy Czartoryski. Żaden inny rozdział polskiej refleksji o Rosji nie zostawił porównywalnego bogactwa kulturowych śladów, jak ten właśnie – z centralnym laboratorium naszej zbiorowej symboliki ulokowanym w twórczości Wielkiej Emigracji.

Ośmielam się zaproponować tutaj lekturę monografii, dotyczących myśli, które przechodziły przez polskie głowy lat temu dwieście, najpóźniej – sto pięćdziesiąt. To myśli o Rosji, o jej carach i o jej mieszkańcach. Nie możemy się od nich uwolnić. Dlatego, śmiem twierdzić, warto do tych myśli wracać, zastanawiać się nad nimi na nowo.

Prof. Andrzej Nowak

Źródło: Profesor Andrzej Nowak – FB , 17 kwietnia 2016

Zdjęcie tytułowe: Prof. Andrzej Nowak. Fot. Solidarni2010.pl / wyb.wg.pco

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2016.04.18

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci