Uroczystości pogrzebowe Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – zdjęcia i video


jwtv-Jozef-Wieczorek-TV-logo

 

 

Uroczystości pogrzebowe Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

Warszawa 24 kwietnia 2015 r.

 (wideo i zdjęcia – Józef Wieczorek)

 

Źródło: Józef Wieczorek TV , 24 kwietnia 2016

3

4

13

19

20

24

28

32

43

Zobacz galerię zdjęć … TUTAJ.

 

Józef Wieczorek
nfajw

Źródło: Żołnierze Niezłomni w Parku Jordana w Krakowie, 25 kwietnia 2016

 

Więcej artykułów, opracowań i video Józefa Wieczorka na naszym portalu > > > TUTAJ .

 

*         *         *

 

Lawina: Pogrzeb Szendzielarza „Łupaszki” Mauzoleum, Łączka, spontaniczne myśli Polaków w rozmowie.

Produkcja – LawinaFilm FullHD 1080 – całość bez montażu.

Polacy (około 20 tys.) żegnali mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, bohatera powojennego, narodowego, polskiego podziemia niepodległościowego, straconego przez komunistyczną bezpiekę

Przekształcenia, ciągłość U.B. Urzędu Bezpieczeństwa w Polsce:
UB Urząd Bezpieczeństwa potem przekształcona w SB Służbę Bezpieczeństwa potem w UOP Urząd Ochrony Państwa potem w ABW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz AW Agencje Wywiadu. Dokładne dane podaje wikipedia jednak bez ciągłości dat, trzeba szukać każdej służby oddzielnie.

W kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach Wojskowych odbyły się uroczystości pogrzebowe dowódcy V. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
Mszy Sw. przewodniczy biskup polowy Józef Guzdek.

Kondukt pogrzebowy przeszedł na Cmentarz Wojskowy w Warszawie na Powązkach.
Całość na filmie.

Zgodnie z wolą rodziny, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spoczął w mogile, w której została pochowana jego córka Barbara.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej, który w 2013 roku odnalazł szczątki majora w kwaterze „Ł” na wojskowych Powązkach, z radością, ale i z lekkim rozczarowaniem oczekiwał na ceremonię pogrzebową 3 lata. – To bardzo ważny moment dla wszystkich, że major będzie miał pogrzeb na jaki zasłużył – mówi profesor Szwagrzyk. Dodaje jednak, że coś nieodpowiednio zadziałało w naszym państwie, ponieważ szczątki majora zidentyfikowano 3 lata temu i to wtedy powinien się odbyć jego uroczysty pogrzeb.

Pułkownik (w dniu śmierci posiadał stopień majora) Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” był jedną z kilkuset ofiar komunistycznej bezpieki. W czasie drugiej wojny światowej dowodził 5. Brygadą Wileńską Armii Krajowej, walczącą o Wolność Polski.

Zygmunt Szendzielorz „Łupaszka”.
Wikipedia:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt…

Źródło:  https://www.youtube.com/watch?v=j_88DEociew , 25 kwietnia 2016

 

*     *     *

 

Pogrzeb mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

W niedzielę 24 kwietnia 2016 roku odbył się uroczysty pogrzeb legendarnego Żołnierza Niezłomnego majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, awansowanego pośmiertnie do stopnia podpułkownika.

 

Pogrzeb mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki
Pogrzeb mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. odprawiona o godz. 15.00 w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

Następnie kondukt żałobny przemaszerował ulicami Warszawy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie dowódca V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej spoczął w grobie rodzinnym, obok swojej córki Barbary.

Trumna z doczesnymi szczątkami naszego bohatera narodowego, podczas drogi z kościoła na miejsce pochówku, spoczywała na lawecie armatniej.

Pułkownika „Łupaszkę” odprowadzała honorowa asysta wojskowa, licznie przybyli kombatanci, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i organizacji patriotycznych, a także członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz wielotysięczne rzesze polskich patriotów, przybyłych na tę okoliczność ze wszystkich zakątków naszej Ojczyzny, jak również z zagranicy.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła delegacja Ligi Obrony Suwerenności z przewodniczącym Wojciechem Podjackim na czele.

W czasie pogrzebu panowała wspaniała i podniosła atmosfera. Czuło się patriotyczne napięcie wśród zgromadzonych, szczególnie, gdy na cmentarzu rozbrzmiały słowa hymnu państwowego oraz gdy z tysięcy ściśniętych wzruszeniem gardeł wydobywał się okrzyk: „Cześć i chwała bohaterom!”.

W tak wspaniały sposób cała Polska żegnała Niezłomnego Rycerza, który poświęcił swoje życie w służbie Ojczyzny, za co spotkała go śmierć z rąk komunistycznych oprawców. „Łupaszka” wbrew intencjom jego morderców powrócił i już na trwałe zagości w zbiorowej pamięci Narodu Polskiego, podobnie jak wielu innych bohaterów antykomunistycznego podziemia. Natomiast czerwoni renegaci, siepacze i oszczercy zostaną odesłani na śmietnik historii, gdzie jest ich miejsce.

Źródło:  Liga Obrony Suwerenności , 26.04.2016

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2016.04.25. Akt. 2016.04.26

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane