Zbigniew Wierzbicki (Zbigwie): II WŚ – zwycięstwo nieco inaczej i trzy pytania


z

1. Niemiecki generał Anton Dostler  jest przywiązany do pala przed egzekucją przez pluton egzekucyjny w Aversa, Włochy, w dniu 1 grudnia 1945 roku. Został skazany na śmierć przez United States Military Commission w Rzymie za to, że wydał rozkaz rozstrzelania 15 nieuzbrojonych amerykańskich jeńców wojennych, w La Spezia, Włochy, w dniu 26 marca 1944.

z

2. Żołnierze sowieccy z obniżonymi sztandarami pokonanych wojsk niemieckich podczas parady Dnia Zwycięstwa w Moskwie w dniu 24 czerwca 1945 roku. Potem świętowanie Dnia Zwycięstwa zostało zakazane i nie odbywało się w latach 1947-1965.

z

3. Dwaj więźniowie amerykańscy pakują swój skromny dobytek, po uwolnieniu w pobliżu Jokohamy w Japonii w dniu 11 września 1945 roku przez żołnierzy eskadry US Navy.

z

4. Powrót zwycięskich żołnierzy sowieckich – powitanie na stacji kolejowej w Moskwie w 1945 roku.

z

5. Widok z lotu ptaka na Hiroszimę rok po wybuchu bomby atomowej w dniu 20 lipca 1946 r. Powolne tempo odbudowy związany jest z brakiem sprzętu i materiałów budowlanych.

z 6. Japończyk pośród gruzu, który był kiedyś jego domem w Jokohamie.

z

7. Armia Czerwona – fotograf Jewgienij Chałdej (w środku) w Berlinie z wojskami sowieckimi, w pobliżu Bramy Brandenburskiej w maju 1945 roku.

z

8. P-47 Thunderbolt US Army Air Force 12 leci nisko 26.05.1945 r. nad ruinami tego, co kiedyś było Berghof – rezydencją Hitlera w pobliżu Berchtesgaden w Bawarii.

z

9. Hermann Goering dowódca Luftwaffe na zdjęciu w Centralnej Ewidencji Zbrodniarzy Wojennych i Osób Podejrzanych utworzonym  w kwietniu 1945 przy Naczelnym Dowództwie Alianckich Sił Ekspedycyjnych w Paryżu.

z

10. Wnętrze sali gdzie toczyło się postępowanie przed   Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze w 1946 roku podczas procesu głównych niemieckich zbrodniarzy wojennych. Widoczny jest tutaj Hermann Goering po prawej stronie na środku, ubrany w szarą kurtkę, słuchawki, i ciemne okulary. Obok niego siedzi Rudolf Hess – były zastępca Hitlera, Joachim von Ribbentrop – były niemiecki minister Spraw Zagranicznych, Wilhelm Keitel, były szef Naczelnego Dowództwa Niemiec oraz Ernst Kaltenbrunner – SS-Obergruppenführer, szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) w latach 1943-1945. Goering, Ribbentrop, Keitel i Kaltenbrunner zostali skazani na śmierć przez powieszenie wraz z 8 innymi. Goering popełnił samobójstwo w ​​nocy przed egzekucją. Hess został skazany na dożywocie, które odbył w więzieniu Spandau w Berlinie, gdzie zmarł w 1987 roku.

z

11. Tajny eksperymentalny samolot niemiecki Heinkel He-162 „Volksjaeger”, napędzany przez jednostkę turboodrzutową zamontowaną nad kadłubem. Został zaprezentowany na wystawie w ramach londyńskiego tygodnia Dziękczynienia w dniu 14 września 1945 r. w Hyde Parku w Londynie.

z

12. Jeden rok po D-Day lądowaniu aliantów w Normandii.  Widok na pierwszy cmentarz amerykański w Saint-Laurent-sur-Mer, Francja, niedaleko „Omaha” Beach, w dniu 28 maja 1945.

z

13. Niemcy sudeccy udają się ze swoim dobytkiem na dworzec kolejowy w Libercu, w lipcu 1946 r.

z

14. Jinpe Teravama w czerwcu 1947 r. pokazuje blizny po oparzeniach od wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę.

z

15. Bezdomni Japończycy postawili autobusy, które zaśmiecały ulice Tokio, na pustej działce, aby je przekształcić na domy dla swoich rodzin – 2 października 1946.

z

17. Widok z lotu ptaka na centrum Londynu wokół katedry św. Pawła pokazujący obszary zniszczone  w kwietniu 1945 r. w wyniku bombardowania.

Warszawa.

 

z

18.Generał Charles de Gaulle z dziećmi, dwa miesiące po kapitulacji Niemiec w zniszczonym Lorient we Francji, gdzie była baza niemieckich U-Bootów.

z

19.Statek transportowy „Generał WP Richardson” zadokowany w Nowym Jorku z przybywającymi weteranami wojennymi w dniu 7 czerwca 1945 roku. Wiele żołnierzy jest także weteranami kampanii afrykańskiej, Salerno, Anzio, Cassino i wojny zimowej w górach Włoch.

z

20. Przedmieście Levittown, New York w 1948. Prototypowe osiedle mieszkaniowe dla żołnierzy powracających z II wojny światowej. Stało się również symbolem powojennego przedmieścia w USA.

z

21. Pierwszy publiczny pokaz w domu towarowym w Nowym Jorku w dniu 24 sierpnia 1945 r. masowo produkowanego telewizora w cenie 100 USD.

z

22. Amerykański żołnierz ogląda złoty posąg oraz część prywatnych łupów Hermanna Goeringa skradzionych w całej Europie, znalezionych przez 7th US Army w jaskini na zboczu góry niedaleko Schönau am Königssee, Niemcy, w dniu 25 maja 1945r.

z

24. W dniu 21 maja 1945 r.  płk. Bird wydał rozkaz spalenia ostatniego baraku w KL Bergen – Belsen. Rozległa się salwa honorowa na część zamordowanych, podniesiono brytyjską flagę i uruchomiono miotacze ognia. Niemiecka flaga i portret Hitlera stanął w płomieniach wewnątrz baraku.

z

25. Niemieckie matki odprowadzają dzieci ulicami Aachen, w Niemczech w dniu 6 czerwca 1945 roku w sprawie rejestracji w pierwszej szkole publicznej, które zostaną otwarte przez  U.S. military government.

z

26. Widok ogólny Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu w Tokio w kwietniu 1947. 3 maja 1946 roku alianci rozpoczęli proces przeciwko  28 japońskim przywódcom cywilnym i wojskowym za zbrodnie wojenne. Siedmiu zostało powieszonych, a inni zostali skazani na kary więzienia.

z

27. Sowieccy żołnierze w północnej Korei w październiku 1945 roku. Japonia władała półwyspem Koreański przez 35 lat, aż do końca II wojny światowej. Zwycięzcy ustalili, że do czasu wyborów wojska sowieckie zajmą północną, podczas gdy siły USA południową część półwyspu. Planowane wybory nie odbyły się – Związek Sowiecki ustanowił państwo komunistyczne w Korei Północnej, a USA utworzyły prozachodnią Koreę Południową. Przy tym każde z tych państwo twierdziło, że jest suwerenem na całym półwyspie. Ta patowa sytuacja doprowadziło do Wojny Koreańskiej w 1950 roku, która zakończył się w 1953 roku wraz z podpisaniem zawieszenia broni – ale do tej pory oba kraje nadal są technicznie w stanie wojny ze sobą.

z

29. Żołnierze chińskiej komunistycznej Ósmej Czerwonej Armii na pobliżu Yanan, stolicy ogromnego terytorium w północnych Chinach, które było zarządzane przez Komunistyczną Partię Chin – w dniu 26 marca 1946. Ci żołnierze są członkami batalionu „Nocnych Tygrysów”. Komunistyczna Partia Chin walczyła walczą o kontrolę w Chinach z rządzącym Kuomintangiem od 1927 roku. Japońska inwazji podczas II wojny światowej zmusiła obie strony dogadały się, aby zwalczać wspólnego wroga zagranicznego – choć ze sobą od czasu do czasu też walczyli. Po zakończeniu II wojny światowej, gdy Związek Sowiecki wycofał się z Mandżurii, a w Chinach w czerwcu 1946 wybuchła wojna domowa. KMT w końcu został pokonany i wycofał się na Tajwan, a lider KPCh Mao Zedong założył Chińską Republikę Ludową w 1949.

z

30. To zdjęcie wykonane 14 lutego 1946 r. pokazuje po raz pierwszy  ENIAC (Elektroniczny Numerical Integrator And Computer), pierwszy elektroniczny komputer ogólnego przeznaczenia o wadze 30-ton na University of Pennsylvania. Opracowany w tajemnicy ENIAC był uruchomiony w 1943 roku został zaprojektowany dla obliczania artyleryjskich tabel ogniowych dla armii Stanów Zjednoczonych w Ballistic Research Laboratory. Twórcy ENIACa podjęli wykłady na temat nowych technologii i budowy elektronicznych maszyn cyfrowych na Uniwersytecie Pensylwanii w 1946 roku, znane jako Moore School Lectures.

z

z

31. Świętując Dzień Zwycięstwa, nie należy zapominać o współudziale Rosji w agresji. Wrzesień 1939 okolice Brześcia. Przyjaciele agresorzy.

z

32.  Ta mapa stanowiła załącznik do umowy o przyjaźni i granicy pomiędzy Niemcami i Rosja Sowiecką podpisanej 28 września 1939, czyli o rozbiorze Polski.

z

33. Wojna w Europie trwa już ponad rok, a przyjaźń niemiecko – rosyjska kwitnie. Kwitła i rozwijała się przez 1/3 całego okresu trwania II Wojny Światowej.

z

33. Ilustracja z majowego wydania 2016 r. gazety w Wołgogradzie. Marzenie Putina i 82% popierających go Rosjan.

Tak wygląda zwycięstwo w II WŚ przedstawione w postaci fotografii.

A oto trzy pytania związane z ostatnią ilustracją:

  • Co im się marzy?
  • Jak Wam podoba się taka symbioza?
  • Czy historia się powtarza?

 

Zbigniew Wierzbicki „Zbigwie” 
  • Zdjęcie tytułowe: Churchill, Truman i Stalin w Poczdamie. Lipiec 1945. Źródło: Wikimedia Comm. / Wybór zdjęcia wg.pco 

 

Przeczytaj więcej artykułów Zbigniewa Wierzbickiego „Zbigwie” na naszym portlu  >    >    >   TUTAJ .

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2   , 2016.05.09
Zbigniew Wierzbicki - Zbigwie

Autor: Zbigniew Wierzbicki - Zbigwie