José Manuel Barroso w banku Goldman Sachs International!


polonia-christiana-logo

Jose Manuel Barroso w ogniu krytyki. Powód: został szefem banku Goldman Sachs International

Były przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso będzie doradzał amerykańskiemu bankowi inwestycyjnemu Goldman Sachs w sprawie zabezpieczenia się przed ewentualnymi następstwami opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Krytycy nie pozostawili na nim suchej nitki.
Barroso, który również pełnił funkcję premiera Portugalii, został dyrektorem Goldman Sachs International (GSI) – banku z siedzibą w Londynie.

Jose Manuel wniesie ogromną wiedzę i doświadczenie do Goldman Sachs, w tym głębokie zrozumienie Europy – poinformowali szefowie banku Michael Sherwood i Richard Gnodde.

Przejście Barosso do instytucji finansowej, ukaranej już nieraz za liczne spekulacje na rynkach finansowych, spotkało się z ostrą krytykę polityków europejskich.

Pedro Filipe Soares, lider radykalnego lewicowego Bloku Portugalii, który wspiera rządzącą w kraju lewicową koalicję powiedział: – Ta nominacja pokazuje, że europejska elita, do której należy Barroso nie zna wstydu.

Francuski minister ds. handlu zagranicznego, Matthias Fekl, napisał z kolei: „źle służąc obywatelom, teraz będzie pracował w Goldman Sachs”. Dodał, że Barroso to „nieprzyzwoity przedstawiciel starej Europy”.

Socjaliści z Parlamentu Europejskiego również potępili nominację byłego szefa KE, nazywając ją skandaliczną. Francuscy eurodeputowani wezwali do zmiany zasad, uniemożliwiających byłym komisarzom europejskimi pełnienie wysokich funkcji w bankach komercyjnych i innych instytucjach finansowych, wskazując na poważny konflikt interesów.

Barroso był przewodniczącym Komisji Europejskiej przez dziesięć lat do 2014 roku. W latach 2002-2004 pełnił funkcję szefa rządu portugalskiego. Były komisarz przekonywał portugalski dziennik „Exppresso”, że zdobyte doświadczenie w ciągu ponad 30-letniej kariery w polityce i administracji publicznej pozwoli mu na pełnienie nowej, „ciekawej i stymulującej funkcji” w globalnej instytucji finansowej.

Goldman Sachs był mocno zaangażowany w sprzedaż złożonych produktów finansowych, w tym kredytów hipotecznych subprime, które przyczyniły się do wywołania światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Lewicowy francuski dziennik „Liberation” bije na alarm sugerując, że powołanie Barroso na funkcję doradcy Goldman Sachs, to „najgorszy czas dla Unii i dar dla eurofobów”.

Marine Le Pen, liderka Frontu Narodowego komentowała na Twitterze: „Powołanie Barroso to nic dziwnego dla tych, którzy wiedzą, że UE nie ma służyć obywatelom, ale wielkiej finansjerze”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, byli komisarze UE nie mogą pracować dla konkurencji jedynie w ciągu 18 miesięcy po opuszczeniu stanowiska w strukturach europejskich.

Goldman Sachs znany jest z zatrudniania byłych polityków. Dla banku pracował m.in. były premier Polski Kazimierz Marcinkiewicz, były szef KE Romano Prodi, czy były sekretarz generalny NATO Foogh Rassmusen.

Dwa lata temu lawinę krytyki w Portugalii wywołało powołanie na stanowisko szefa działu ds. zarządzania ryzykiem w Banku Portugalii syna Barroso – Luísa Durão, który – jak się okazało – nie był nawet na rozmowie kwalifikacyjnej. Syn Barroso jest prawnikiem. Ukończył też London School of Economics. Bank nie organizował konkursu na nowe stanowisko, lecz od razu zdecydował się zatrudnić Luisa Durão, stwierdzając, że posiadał on „sprawdzone kompetencje”.

  • Na zdjęciu:   Jose Emanuel Borroso. FOT. REUTERS/Francois Lenoir/FORUMŹrodło: euractiv.com

AS

Za: http://www.pch24.pl/jose-manuel-barroso-w-ogniu-krytyki–powod–zostal-szefem-banku-goldman-sachs-international,44575,i.html , 12 lipca 2016.

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2016.07.12

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci