Parafia Świętej Rodziny w Taiynsza, Kazachstan


 
Tajynsza, 8 VIII 2016
Drodzy Przyjaciele naszej misji!
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Bardzo serdecznie witam po dość długiej przerwie. Nazywam się s. Margareta, zostałam poproszona przez o. Alexey’a do redagowania biuletynu. A zatem pragnę się podzielić z Wami najnowszymi wiadomościami z naszej parafii w Tajynszy.

Jak to często bywa w okresie wakacyjnym we wspólnotach sióstr i księży bywają różne zmiany personalne… U nas – Ojcowie Marianie zostają w nie zmienionym komplecie tzn. o. Stefan Wysocki MIC i o. Alexey Mitsinskiy MIC. Małe zmiany zaszły u nas, u sióstr … po prawie rocznym pobycie w Tajynszy wyjechała do Polski s.Adrianna, a na jej miejsce wróciła już trzeci raz do Tajynszy s. Margareta (czyli ja). S.Klaudia jest u nas prawie „weteranką”, bo jest tu od początku, czyli już 9 lat i uśmiechem na ustach przeżyła najtrudniejsze warunki jakie tutaj przedtem były. To tak troszkę dla „odświeżenia” i uaktualnienia informacji o nas.

kazachstan-tajynsza-fot-alexy-mitsinskiyW połowie lipca, po miesięcznym wypoczynku w Polsce połączonym z koniecznością wyrobienia nowej wizy dla dalszego posługiwania w Kazachstanie, wrócił o. Stefan i s. Klaudia. Z nowym zapasem sił zabrali się do pracy… W tym czasie nie w każdą niedzielę mogła być Msza Św. w kaplicach na wioskach, więc ludzie z utęsknieniem czekali, aż znów będą mogli uczestniczyć we Mszy św. Natomiast o. Alexey – chociaż czuje się już o wiele lepiej – to jednak nadal zmaga się z cierpieniem i chorobą, ale znosi to dzielnie. Dziękuje przy tym wszystkim za modlitwę i wsparcie.

Do rodzinnych domów na czas wakacji przyjechali też niektórzy studenci uczący się w Polsce. Są i tacy, którzy nie wracają, bo chcą wykorzystać wolny czas, by zarobić sobie trochę pieniędzy lub coś zwiedzić. Czasem jest to związane z kosztami podróży, ale jest i tak, że „wciąga” młodych ludzi Europa i inny styl życia i nie zawsze przyjeżdżają do rodziców, chociaż ci tęsknią za dziećmi. Pytałam ostatnio o wrażenia z Polski dwóch chłopców z wioski Donieckoje, którzy uczą się: jeden drugi rok w Toruniu, a jego brat zakończył pierwszy rok tzw. „zerówkę” w Łodzi i dalej będzie kontynuował naukę w Poznaniu. Polska im się podoba i mówią, że tam żyje sie inaczej, niż w Kazachstanie. Ich rodzice też staraja się o stały pobyt w Polsce, ale na razie cieszą sie pobytem synów w rodzinnym domu tu, w Kazachstanie.

Kazachstan-W-polskiej-kaplicy-fot-za-blogmedia24.pl_thumb.jpgOstatni czas – to był gorący czas w Polsce, ze względu na Światowe Dni Młodzieży… Z Kazachstanu pojechała grupa ok. 150 osób. Był w tej grupie także nasz ks. Arcybiskup Tomasz Peta i siostry zakonne. Młodzież wystąpiła tam też w narodowych strojach kazaskich. W dniach poprzedzających kulminacyjne spotkanie w Krakowie, nasza grupa, która była przydzielona do diecezji włocławskiej, nawiedziła między innymi dom rodzinny i parafię św. s. Faustyny w Głogowcu i Świnicach Warckich. W telewizji u nas nie było żadnych transmisji, i ludzie chyba nie wiele wiedzieli o tych Dniach Młodzieży. Myślę tu o tych, którzy chodzą do kościoła, bo inni to tym bardziej nie są w temacie. My staramy się rozmawiać o tych wydarzeniach z młodzieżą i parafianami. Wspieraliśmy też uczestników naszą modlitwą.

U nas w sierpniu, w naszym kazachstańskich sanktuarium w Oziornoje, też odbywa się co roku spotkanie młodzieży. Nasze spotkania nie mają skali Światowych Dni Młodzieży i odbywają się w dużo skromniejszych warunkach, ale młodzież też je lubi.
Co nas jeszcze czeka w najbliższym czasie? 11 września w Karagandzie ma być beatyfikacja ks.Władysława Bukowińskiego. Chyba już o nim kiedyś trochę pisałam. Może bliżej tej daty jeszcze o nim sobie przypomnimy … To postać bardzo ważna dla Kazachstanu, szczególnie w jego duchownym wymiarze, bo ks.Władysław odegrał wielka rolę w życiu zesłanych tu ludzi.

Serdeczne pozdrowienia od całej naszej Wspólnoty Parafialnej.
s. Margareta

PS. Pragnę tylko dodać, że w razie potrzeby to z ojcem Alexey’em można skontaktować się zwyczajnie odpowiadając na tego maila.    s.M

 

Na zdjęciu głównym kościół pw. Świętej Rodziny w Tajynsza, Kazachstan prowadzony przez Księży Marianów. Pozostałe dwa z życia Parafii. Wszystkie zdjęcia  o. Alexey Mitsinskiy /tajynsza.marianie.com
Źródło: Materiał nadesłany –  O. Aleksy,  [email protected] , 8 sierpnia 2016.

 

Przeczytaj również:

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2  , 2016.08.08

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane