Marcin Dybowski: Polski katolicyzm i nacjonalizm – Ojciec Bocheński dawno rozstrzygnął ten problem


 

Szanowni Czytelnicy

Ze wstydem możemy przyglądać się dziś jałowemu, katolewackiemu sporowi toczonemu o oblicze naszej wiary, której podobno zagraża „nadmierna” miłość do Ojczyzny.

Ojciec-Bochenski-szkice-o=nacjonalizmnie-i-katolicyzmie-polskim-okladkaSpór ten dawno temu już rozstrzygnął Kościół odrzucając skrajność szowinizmu lecz jednocześnie przestrzegając nas przed pacyfizmem, internacjonalizmem, czy wszelkiego rodzaju kosmopolityzmem. Grzechem jest odżegnywaniem się od własnego narodu, jego kultury i historii o ile kształtowana jest przez Bożą Opatrzność i poddana jest celowi nadprzyrodzonemu, jakim jest zbawienie poszczególnych osób ludzkich wchodzących w skład danej wspólnoty narodowej.

To są zupełnie elementarne prawdy, nie tylko nie tak dawno jeszcze wyrażane dobitnie przez Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego, lecz prawdy wchodzące dawniej w zakres elementarnego wykształcenia każdego polskiego księdza – wikarego i zwykłego proboszcza.

Zdumiewająca jest zapaść intelektualna wśród współczesnej polskiej klasy przywódczej, która wykazuje się z jednej strony zupełną obojętnością wobec realnych, istotowo fundamentalnych zagrożeń przed którymi stoi Naród a z drugiej strony zajmuje się propagowaniem lewackich, błędnych poglądów na temat zagrożeń jakoby płynących z identyfikowania się z własną wspólnotą narodową. Dla potępienia błędu nie używa się w ogóle określenia szowinizmu lecz wszystko miesza się pod pojęciem nacjonalizmu.

Dlatego – szczególnie młodemu pokoleniu – polecam serdecznie pozycje Ojca Bocheńskiego:

„Szkice o nacjonalizmie i katolicyzmie polskim. Szkice i notatki z lat 1933-
1938″ 

Poza tym polecam niezwykle ważną pozycję omawiającą problem patriotyzmu.

Jest to szczególnie ważna lektura biorąc pod uwagę dziesiątki tysięcy młodych ludzi, którzy wchodzą teraz w szeregi Obrony Terytorialnej, a które w zwykłej edukacji domowej, szkolnej i na lekcjach religii nie mogły się zapoznać z normalną, niepacyfistyczną etyką katolicką, taką jaka dawniej była dostępna pokoleniom walczącym o niepodległą Polskę na początku XX wieku, czy później pokoleniu „Kamieni rzuconych na szaniec” oraz Żołnierzy Niezłomnych (w ogromnej większości członków Sodalicji Mariańskiej lub innych stowarzyszeń katolickich).

Ta wyjątkowa pozycja to:

„Patriotyzm, męstwo, prawość żołnierska”

Ojciec-Bochenski-Patriotyzm-mestwo-prawosc-zolnierza-okladkaNiech te pozycje wielkiego polskiego duchownego będą wzmacniającą lekturą dla współczesnych Polaków i niech uzupełnią te ziejące pustki w spacyfikowanym, kosmopolitycznym, dzisiejszym pseudokatolicyzmie atakującym i bombardującym młode pokolenie, utrzymując je w złudnym micie sentymentalnej miłości wszystkich do wszystkiego i przekonaniu, że nie zagraża nam ze strony tego świata żadne niebezpieczeńswto byleśmy sobie tylko podali ręce.

To za PRLu, w środowiskach „katolickich” kontrolowanych przez komunę, preparowano nam przez dziesięciolecia ten nowy rodzaj religijności i taką nową wiarę by dokonać mistyfikacji – „podmiankę” dawnego, walecznego polskiego  katolicyzmu.

Wcale nie jest dziwnym zbiegiem okoliczności, lecz konsekwencją dawnych założeń i kontynuacją pracy starych warsztatów, że te same środowiska kontrolowanego katolicyzmu, dziś chcą pacyfistycznie i w kłamstwie przekazywać „znak pokoju” zarazie współczesności i  grzechowi śmiertelnemu.

Aby się temu oprzeć i przypomnieć sobie prawdziwe oblicze polskiego katolicyzmu sięgnijmy po lekturę Ojca Bocheńskiego.

Pozdrawiam serdecznie
Marcin Dybowski
509458438

ksiegarnia-antyk-logo-2

 

Więcej opracowań Marcina Dybowskiego i recenzji książek wydawnictwa ANTYK  na naszym portalu   >    >    >  TUTAJ.

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2  , 2016.09.10

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane