Minister Waszczykowski obiecał Petrowi Poroszence, – że władze Polski więcej nie będą się zajmowały Rzezią Wołyńską


W środę podczas drugiego dnia wizyty na Ukrainie, — szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski

— rozmawiał z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.

Został również przyjęty przez prezydenta Petra Poroszenkę.

Głównymi tematami rozmów były współpraca dwustronna, kwestie bezpieczeństwa oraz bieżąca sytuacja na wschodzie Ukrainy.

Rzecz jasna w agendzie spotkania nie znalazła się kwestia rozwijającego się na Ukrainie neobanderyzmu.   — Tego tematu minister Waszczykowski unikał jak ognia.

Podczas rozmowy z Ołeksadrem Turczynowem — minister Witold Waszczykowski przypomniał,   — że w trakcie szczytu NATO, który odbył się w lipcu tego roku w Warszawie,

— sojusznicy wyrazili zdecydowane poparcie dla Ukrainy i solidarność z tym krajem wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Kluczową kwestią w ocenie ministra jest wdrożenie postanowień z tego szczytu.

Jak zaznaczył minister Waszczykowski,   — Polska będzie wspierać te działania, przy czym – co ciekawe – polskie władze nie tylko że nie żądają niczego w zamian, ale też nie stawiają żadnych warunków.

Tym samym   — Polska ma w założeniu przyjętym przez rząd Beaty Szydło trwać przy Ukrainie bez względu na wszystko,   — z antypolskimi działaniami włącznie.

Pytanie, w imię czego?

Z kolei w trakcie popołudniowego spotkania z prezydentem Petrem Poroszenko szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na szybką liberalizację wizową pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską.

Zadeklarował przy tym pełne wsparcie strony polskiej dla reform przeprowadzanych na Ukrainie.

Zwrócił ponadto uwagę na konieczność rozwijania współpracy regionalnej i rozbudowy połączeń infrastrukturalnych pomiędzy polskimi i ukraińskimi regionami przygranicznymi.

O rozwijającym się na Ukrainie neobanderyzmie znowu nie było ani słowa.

Obydwaj politycy rozmawiali natomiast o sprawach dla neobanderowskich władz Ukrainy najważniejszych,   — a mianowicie o przyjętych przez polski Sejm i Senat uchwałach w sprawie godnego upamiętnienia ludobójców.

Minister Witold Waszczykowski wyjaśnił Petrowi Poroszence,

— że przyjęcie tych uchwał „może prowadzić do rozpoczęcia procesu pojednania”

— i w żadnym stopniu nie jest

— „aktem, który będzie rozpoczynał proces jątrzenia”.

Szef polskiego MSZ zapewnił Poroszenkę, że

— „dla nas przyjęcie tej rezolucji przez parlament oznacza w tej chwili zdjęcie jej z agendy politycznej   — i przeniesienie jej na dialog historyków”.

Oznacza to, — że polskie władze obiecują ukraińskim, — że sprawą Rzezi Wołyńskiej więcej zajmować się nie będą.

Jeżeli zatem wierzyć słowom ministra Waszczykowskiego,   — to nie ma mowy o procedowaniu przez Sejm ustawy klubu Kukiz’15

— prawnie regulującej kwestie związane z ludobójstwem dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Kilka dni wcześniej poseł Michał Dworczyk (PiS) miał przekonywać autora wspomnianej ustawy, Wojciecha Bakuna (Kukiz’15),   — że droga dla jej przyjęcia stoi otworem.

— Tymczasem wygląda na to,   — że do końca tej kadencji Sejmu nie opuści ona sejmowej „zamrażarki”.

Ważnym sygnałem,  —  jak w rzeczywistości wygląda sprawa Rzezi Wołyńskiej w podejściu polskich władz jest fakt,   — że podczas dwudniowej wizyty na Ukrainie Witold Waszczykowski nie znalazł nawet minuty, by uczcić pomordowanych przez ukraińskich rezunów Polaków.

Odwiedził jedynie Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie – Bykowni, gdzie spoczywają  zarówno obywatele II RP z tzw. „ukraińskiej listy katyńskiej”, jak i Polacy,

— Ukraińcy oraz przedstawiciele innych narodów,   — którzy zostali zgładzeni w wyniku totalitarnych represji politycznych końca lat 30, i tylko tam złożył wieniec.

[ZOBACZ:

— emjot]

***

Źródło: MSZ,

Fot. Sebastian Indra/MSZ

Anna Wiejak

Opublikowano 14 września 2016

Za; http://prawy.pl/37132-minister-waszczykowski-obiecal-petrowi-poroszence-ze-wladze-polski-wiecej-nie-beda-sie-zajmowaly-rzezia-wolynska/ – forumemjot dla Polski, 16.09.2016

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2

 , 2016.09.19

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci