25 września 1953 roku komuniści aresztowali Prymasa Stefana Wyszyńskiego.


Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński. Fot. SJPIIwK

Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński.
Fot. SJPIIwK

Choć pół roku wcześniej zmarł Stalin, to jesienią 1953 roku stalinizm nad Wisłą osiągał swój szczyt. Panował terror, więzienia były pełne więźniów politycznych, w PZPR toczyła się walka o władzę. Przyszła pora na ostateczną rozprawę z Kościołem.

To był późny wieczór, po godzinie 22., piątek 25 września 1953 roku. Do Pałacu Arcybiskupów w Warszawie załomotali ubecy. Podstępem dostali się do środka. Przedstawili Prymasowi decyzję rządu – podpisaną przez szefa Urzędu Rady Ministrów Kazimierza Mijala – o internowaniu. Około północy kawalkada samochodów ruszyła. Pierwszym miejscem przetrzymywania Prymasa był klasztor w Rywałdzie koło Starogardu Gdańskiego.

Komuniści po przejęciu władzy w Polsce szybko zrzucili maskę przychylności dla Kościoła. Czasy, gdy najwyżsi dygnitarze komunistyczni brali udział w procesji Bożego Ciała należały do zamierzchłej epoki. W 1949 roku władze wprowadziły dekret O ochronie wolności sumienia i wyznania, co w praktyce oznaczało przymusową ateizację. Likwidowano katolickie organizacje i szkoły. Przejęto Caritas. Poprzez ruch „księży patriotów” antagonizowano hierarchię kościelną i dezorientowano wiernych.

Kościół wykazał dużo cierpliwości i szedł na dalekie ustępstwa. W 1950 roku podpisał z władzą porozumienie, które wywołało duże zamieszanie. Potępiono w nim m. in. działalność niepodległościową. Komunistom to nie wystarczyło. W lutym 1953 roku wprowadzili dekret o obsadzaniu stanowisk kościelnych. – Non possumus – odpowiedział Prymas – Nie możemy. Komuniści przeprowadzili ostateczny atak na Kościół. Skazany został, zmuszony torturami do przyznania się do szpiegostwa, biskup kielecki Czesław Kaczmarek. Następny był Prymas Stefan Wyszyński.

W niewoli Prymas przebywał ponad trzy lata. Po Rywałdzie trzymano w Stoczku, Prudniku i Komańczy. Jesienią 1956 do Prymasa przyjechali wysłannicy Gomułki. Prosili, by wrócił na Miodową.

Za: Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie , 25 września 2013

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2016.09.21

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci