I nagroda XI Festiwalu Polonijnego w Warszawie dla filmu „Afonico. Jan Kobylański”


Film „Afonico. Jan Kobylański” otrzymał I nagrodę XI Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2016” odbywającego się 12 listopada w Warszawie pod Patronatem Marszałka Senatu RP i Komitetu Honorowego. Reżyser filmu Pan Mirosław Olszycki osobiście odebrał nagrodę z rąk Pana Jana Cytowskiego z Kanady – przewodniczącego Rady Polonii Świata oraz Krzysztofa Skowrońskiego – przewodniczącego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W kilku słowach powiedział:

I nagroda Festiwalu Polonijnego w Warszawie dal filmu "Afonico. Jan Kobylański." Nagrodę odebrał reżyser filmu pan Mirosław Olszycki. Fot. W. Pachla.
I nagroda Festiwalu Polonijnego w Warszawie dla filmu „Afonico. Jan Kobylański.” Nagrodę odebrał reżyser filmu pan Mirosław Olszycki. Fot. W. Pachla.

„Doskonale zdajemy sobie sprawę, że produkcja filmów w Polsce jest dzisiaj niedofinansowana. Jednakże nie możemy mieć o to pretensji bo wszyscy wiemy, że w naszym kraju jest wiele potrzeb. Te nasze dzieła, które w większości realizujemy z własnych środków pomagają tym, którzy gdzieś na górze odpowiadają za losy nasze, ale też przede wszystkim za losy Polaków na świecie. Chciałbym pochylić głowę nad pewnym zagadnieniem, a mam tutaj na myśli zagadnienie Polonii.

Wydaje mi się, że problem Polonii Ameryki Łacińskiej jest niestety w Polsce spychany gdzieś na boczne tory. Z całym szacunkiem do Polaków,

którzy mieszkają blisko nas, na Wschodzie, w Ameryce Północnej itd., ale o Ameryce Łacińskiej niewiele wiemy.

Bohaterem mojego filmu jest Pan Jan Kobylański mieszkający na gruncie Ameryki Łacińskiej. Wiemy, że w Ameryce Łacińskiej mieszkają ponad 3 mln osób polskiego pochodzenia, w samej Kurytybie w Brazylii mieszka ponad 600 tys. Osób. Pan Jan Kobylański dokonał dzieła niezwykłego, dzieła silnego zjednoczenia Polonii. Jemu się to udało, jest to coś wyjątkowego: zjednoczyć Polaków w Ameryce Łacińskiej. Warto przede wszystkim jeszcze wspomnieć o dziele, które udało mu się zrealizować, a mam tu na myśli doprowadzenie do uchwalenia państwowego święta w Argentynie, które podnosi dumę Polaków na całym świecie. Jest to Dzień Osadnika Polskiego i obchodzone jest 8 czerwca. Ja chciałbym tylko zaznaczyć, że to już najwyższy czas, abyśmy znali i docenili dzieła Pana Jana Kobylańskiego. Dziękuję jeszcze raz bardzo serdecznie za nagrodę”.

 

Weronika Pachla

 

  • Źródło: Info USOPAŁ 21-11-2016 – A-373 – N – 481, 21 listopada 2016.

 

Przeczytaj więcej artykułów Weroniki Pachla na naszym portalu  >   >   > TUTAJ .

 

Na zdjęciu głównym: Zrzut ekranu, YouTube – trailer filmu „Jan Kobylański. Afonico.” / Wybór zdjęć  wg.pco

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2016.11.20 / Akt. 2016.11.22

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane