Zimny drań, czyli Eugeniusz Bodo.


Już za kilka dni na salach balowych, w klubach a może jeszcze i w przed laty popularnych remizach będziemy w tanecznym nastroju oczekiwać Nowego 2017 Roku. No może nie wszyscy na balach, może i nie wszyscy w tanecznym korowodzie, ale zapewne wielu z nas w oczekiwaniu, że przyniesie nam coś miłego. Oby tak było!

A skoro dzisiaj zanuciłem sobie jaki to jestem zimny drań, to niech będzie o Eugeniuszu Bodo. Pamiętam jak dziadek Jan wkładając płytę „Już taki jestem zimny drań” do gramofonu na korbkę przedrzeźniał się z babcią Franią, która twierdziła, że dziadek to zaledwie był zimny drań, bo do Bodo to mu bardzo, bardzo było daleko.

Kadr z filmu "Uroda życia" z 1930 r. W środku sceny: Bogusław Samborski, Nora Ney i Eugeniusz Bodo. Fot. za Wikipedia.org.
Kadr z filmu „Uroda życia” z 1930 r. W środku sceny: Bogusław Samborski, Nora Ney i Eugeniusz Bodo. Fot. za Wikipedia.org.

Eugeniusz Bodo był jednym z najbardziej utytułowanych przedwojennych artystów. Wszechstronnym aktorem, piosenkarzem, reżyserem, scenarzystą i producentem. Zagrał niemal w trzydziestu filmach, kreując wspaniałe role zarówno w komediach jak i w śmiałych dramatach obyczajowych. Kobiety szalały za jego tembrem głosu i słynnymi, błyszczącymi włosami… Kto wie, jak potoczyłaby się jego kariera, gdyby nie tragiczne wydarzenia i fałszywe oskarżenia NKWD….. (za: Film.wp.pl)

Przez lata w PRL komuniści wmawiali Polakom, że został rozstrzelany przez Niemców, po tym jak wkroczyli oni do Lwowa. Prawda o śmierci Eugeniusza Bodo jest inna.

22 czerwca 1941 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony, jak tysiące Polaków w głąb Rosji.

Eugeniusz Bodo po aresztowaniu przez NKWD 1941. Ostatnie zdjęcie.
Eugeniusz Bodo po aresztowaniu przez NKWD 1941. Ostatnie zdjęcie.

Na fali krótkiej jelcynowskiej odwilży w 1991 roku Rosyjski Czerwony Krzyż przekazał dwie więzienne fotografie i pismo: “Żano-Bodo Eugeniusz-Bogdan ur. 1899 Genewa, syn Teodora, z zawodu aktor, reżyser. Został aresztowany 26 czerwca 1941 i decyzją specjalnej narady przy NKWD ZSRR skazany na 5 lat ciężkiego obozu wychowawczego jako element społecznie niebezpieczny. Okres kary odbywał w więzieniu Butyrskim w Moskwie, w mieście Ufa i w Archangielskiej obłasti. Zmarł 7 października 1943 roku.” (za: vod.gazetapolska.pl, fot. internet)

Został pochowany w zbiorowym grobie.

Tablica_upamiętniająca_teatrzyk_Qui_Pro_Quo_w_Warszawie-fot-Mateusz-OpasinskiDnia 2 października 2011 w Kotłasie na cmentarzu Makaricha odsłonięty został pomnik, będący także symboliczną mogiłą artysty.

W Warszawie, na budynku przy Senatorskiej 29/31 znajduje się tablica upamiętniająca teatrzyk Qui Pro Quo i występujących na jego scenie artystów: Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, Stefanię Górską, Lodę Halama, Fryderyka Jarosy, Kazimierza Krukowskiego, Tadeusza Olszę, Hankę Ordonówną, Zule Pogorzelską, Mirę Zimińską…..

* * *

Eugeniusz Bodo – „Umówiłem się z nią na dziewiątą” w filmie „Piętro wyżej” z 1937 roku.

Zródło: piszczyk90 – YT:www.youtube.com/watch?v=2xlKRtF9FkE#t=64

* * *

Eugeniusz Bodo – „Już taki jestem zimny drań” (1934)

Źródło: Tadeusz Nowak- YT:https://www.youtube.com/watch?v=dQ11pm1p9Ww

* * *

Zdjęcie tytułowe: Eugeniusz Bodo ze swoim psem „Sabo”. Fot. za Wikipedia / Domena publiczna.

Opr. Waldemar Glodek, PCO

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2016.12.28.

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek