Prof. Andrzej Nowak: Obaj Batory i Zamoyski wynieśli część swoich przekonań ze studiów, które przebiegały w jednym miejscu w pewnym momencie, w Padwie


Król kontra wicekról. Stefan Batory i Jan Zamoyski

 

Prof. Andrzej Nowak. (Fot. solidarność2010.pl)
Prof. Andrzej Nowak. (Fot. solidarność2010.pl)

– Obaj Batory i Zamoyski wynieśli część swoich przekonań ze studiów, które przebiegały w jednym miejscu w pewnym momencie, w Padwie – przypomina prof. Andrzej Nowak.

Jak dodaje gość Doroty Truszczak Stefan Batory nie był oczywistym kandydatem dla elit szlacheckich. – To one urabiały opinie mas uprawnionych do głosowania, a uprawniony do głosowania był każdy szlachcic posesjonat. Tę zasadę przeforsował nie kto inny jak Jan Zamoyski – mówi prof. Nowak.

Jak syn wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego został naszym władcą, królem-legendą i pogromcą Moskwy? A jak syn kasztelana chełmskiego Jana Zygmunta – stał się najbogatszym magnatem Europy i prawą ręka Batorego, wicekrólem jak nazywali Zamoyskiego podobno już mu współcześni? I jak Batory i Zamoyski zmienili historię Polski? Jakiego wybiegu użyto, aby zapewnić Stefanowi Batoremu udaną elekcję? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 17.12.2016

Godzina emisji: 15.11

gs

Zdjęcie tytułowe:  Obraz „Stefan Batory pod Pskowem” pędzla Jana Matejko. Foto: domena publiczna/Wikipedia
Źródło: POLSKIERADIO.pl .

 

Więcej materiałów prof. Andrzeja Nowaka na naszym portalu  >   >   >   TUTAJ.

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2017.01.02

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci