Mirosław Kokoszkiewicz (Kokos26): POLONIA ta co nie zginie


Nasza rozmowa z wykładowcą KUL, prof. Tomaszem Panfilem zmaterializowała się w postaci książki. Aby jakoś zachęcić Państwa do jej przeczytania zamieszczam poniżej krótki wstęp:

Książka, którą biorą Państwo do ręki, jest czymś z pogranicza
literatury i dziennikarstwa. Należy do gatunku popularnie zwanego wywiadem – rzeką. Ja wolałbym jednak nazywać ją „nocną Polaków rozmową”. Jest to zwyczajna rozmowa w tym sensie, że nie mieliśmy z panem profesorem Tomaszem Panfilem konkretnie przygotowanego wcześniej konspektu, gdzie w punktach ujęlibyśmy zagadnienia, które omówimy i trzymalibyśmy się ściśle wyznaczonych wcześniej ram. Tak jak podczas zwyczajnej rozmowy poruszaliśmy czasem jakiś temat, do którego później wracaliśmy. Reagowaliśmy na obrazy i odgłosy dochodzące do nas w danej chwili zza polskiego okna i drzwi.

Jest oczywiste, że gdy rozmawia się z historykiem, to historia staje się tłem oraz pretekstem do zadawania kolejnych pytań. Nie brakuje tu jednak naszej teraźniejszości i momentami niecierpliwego wybiegania w przyszłość. Na pewno w tej książce Czytelnik nie znajdzie jednego – kłamstwa. Kłamstwa w naszym polskim życiu jest już tyle, że jak pisał Wiesław Myśliwski w „Traktacie o łuskaniu fasoli”: Kłamstwo przybrało oblicze prawdy. Stało się chlebem powszednim. Sposobem życia. Bez mała wiarą. Kłamstwem rozgrzeszamy, kłamstwem przekonujemy, kłamstwem uzasadniamy rzekome prawdy. (…) Książki to jedyny ratunek, żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem. (…) Książki to także świat i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi.

Wierzę, że ta książka będzie dla Czytelnika takim „światem
z wyboru”, która nie pozwoli jednak zapomnieć, że każdy z nas
jest nie tylko człowiekiem, ale przede wszystkim Polakiem.

Mirosław Kokoszkiewicz

Do nabycia w Polskiej Księgarni Narodowej:
https://polskaksiegarnianarodowa.pl/…/Polonia.-Ta%2C-co…/951

Źródło: FB-Mirosław Kokoszkiewicz , 24.01.2017

 

Mirosław Kokoszkiewicz (Kokosz26): Bloger, stały publicysta ogólnopolskich tygodników: Warszawska Gazeta i Polska Niepodległa oraz miesięcznika Zakazana Historia. Autor książek „Jak zabijano Polskę” i „Polacy, już czas”.

 

  • Na zdjęciu głównym obraz Jacka Malczewskiego – Polonia.

 

Przeczytaj również: 

 

 

Mirosław Kokoszkiewicz (Kokos26) na Facebook’u  >   >   >   TUTAJ.

 


Przeczytaj więcej tekstów Mirosława Kokoszkiewicza na naszym portalu  
>  >  >  > TUTAJ .

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-22017.02.06

Mirosław Kokoszkiewicz

Autor: Mirosław Kokoszkiewicz