Czy współpraca Rosniefti i ExxonMobil powstrzyma widmo III wojny światowej?


Czy współpraca dwóch gigantów naftowych ExxonMobil i Rosnieft może być przyczynkiem do stabilizacji na arenie międzynarodowej?  Obecność Rex Tillersona na stanowisku Sekretarza Stanu w rządzie Donalda Trumpa, osoby związanej przez całą swoją biznesową karierę z Exxonem, może to sugerować.    

Rex Tillerson, twardy człowiek biznesu, z całą pewnością będzie inaczej niż politycy postrzegał wiele spraw. Przypomnijmy, że w wyniku wprowadzonych w 2014 roku sankcji na Rosję, Exxon pod koniec 2015 roku odnotował 1 miliard dolarów straty.

Na hasło wyborcze Trumpa „America First!” przeciwnicy nominacji Rex Tillersona znaleźli ripostę ostrzegając, że za tej prezydentury wiodącym hasłem będzie „Business First!”.  Poniżej dwa artykuły omawiające współpracę Rosnieft i ExxonMobil na Oceanie Arktycznym i w Zatoce Meksykańskiej sprzed nałożonego na Rosję embarga. wg/PCO 

Rosnieft i ExxonMobil odkryły gigantyczne zasoby ropy naftowej

Strefy podziału rejonów wydobywczych na Morzu Karskim. 14.08.2012

Znajdują się one w Morzu Karskim, czyli na północy Syberii Zachodniej, w sąsiedztwie wód Oceanu Arktycznego (Oceanu Lodowatego Północnego).

Roponośne pola podwodne pn. „Zwycięstwo” zostały odkryte w 2014 r. Obie kompanie posiadają już ich trójwymiarową dokumentację kartograficzną.

Poszukiwania w tym rejonie były szczególnie trudne, ponieważ wody Morza Karskiego są każdego roku skute lodem przez 10 miesięcy.

Te nowe zasoby są kolejnymi po odkrytych już w ciągu ostatnich trzech lat w Wenezueli [1], Zatoce Meksykańskiej [2] i basenie Morza Śródziemnego [3].

Tłumaczenie
Grzegorz Grabowski
Polski blog 

 

 

[1] „US Planning to Grab Venezuela’s Oil” („Stany Zjednoczone zamierzają przejąć przemysł naftowy Wenezueli”), by Nil Nikandrov, Strategic Culture Foundation (Russia), Voltaire Network, 9 June 2011.

[2] „Rosnieft otrzyma dostęp do zasobów ropy w Zatoce Meksykańskiej”, Juliana Gortinskaja, Tłumaczenie Grzegorz Grabowski, Odnako (Rosja), Sieć Voltaire, 08 marca 2013.

[3] „Overview of oil and natural gas in the Eastern Mediterranean region” („Przegląd ropy naftowej i gazu ziemnego we wschodniej części Morza Śródziemnego”), U.S. Energy Information Administration, August 15, 2013.

Źródło:   www.voltairenet.org/article194909.html , 11 stycznia 2017.

Planowane rejony wydobywcze ExxonMobil i Rosneft na rosyjskim wybrzeżu Oceanu Arktycznego. Fot. Jay Carr/Houston Chronicle. Źródło: Exxon Mobil Corp.

   *    *    *

Rosnieft otrzyma dostęp do zasobów ropy w Zatoce Meksykańskiej

Juliana Gortinskaja

Rosnieft – czołowa firma światowego naftobiznesu – przyjęła nową strategię rozwoju: chce zdobywać wiedzę dzięki wspólnym przedsięwzięciom z rekinami Zachodu. Pierwszy krok w tym kierunku, to porozumienie z Exxon-Mobil w sprawie zagospodarowania złóż leżących u brzegów Zatoki Meksykańskiej.

Szefowie Rosniefti i ExxonMobil gratulują sobie na forum w Davos. Fot. rosneft.ru

8 marca 2013 — Spółka-córka Rosniefti będzie uczestniczyć w geologicznych pracach poszukiwawczych na działkach ExxonMobil w zatoce meksykańskiej. Odpowiednia umowa została podpisana 5 marca [2013] w ramach wizyty w USA szefa rosyjskiej spółki Igora Sieczina.

Zgodnie z tym dokumentem, spółka-córka Rosniefti (Neftegaz America Holding Limited) otrzyma 30-procentowe udziały w 20 głębinowych obszarach o łącznej powierzchni około 450 km2. Siedemnaście obszarów znajduje się w zachodniej części Zatoki Meksykańskiej, a trzy w centralnej. ExxonMobil zachowa przy tym 70 % udziałów i pozostanie operatorem. Obecnie przeprowadzana jest analiza danych uzyskanych z badań sejsmicznych i prace wydobywcze nie są tam w tej chwili prowadzone.

Szef Rosniefti Igor Sieczin powiedział, że dzięki podpisanej umowie Rosnieft i jej spółki zależne uzyskują dostęp do najbogatszego roponośnego basenu na świecie. „Jesteśmy pewni, że nasze wspólne wysiłki zapewnią najbardziej efektywne zagospodarowanie działek w Zatoce Meksykańskiej (…) doświadczenie i wiedza zdobyte tutaj, będą mogły być wykorzystane przy zagospodarowywaniu położonych głęboko pod wodą działek na szelfie rosyjskim, a zwłaszcza na działce Tuapsyńskie Ugięcie [1], która jest uwzględniona w umowie o współpracy strategicznej.” Przypomnijmy, że Rosnieft i ExxonMobil kontynuują realizację umowy o współpracy strategicznej, która została zawarta przez obie kompanie w 2011 roku. Przewiduje się, że obie firmy będą prowadzić wspólne prace w zakresie poszukiwania i zagospodarowania zasobów węglowodorów w Rosji i innych krajach.

Witalis Kriukow z IFD Kapitał w wywiadzie dla dziennika „Izwiestija” („Известия”, pol. „Wiadomości”) nazywa przedmiotową transakcję „lustrzaną”, ponieważ jest ona podobna do umowy tych spółek [w sprawie rosyjskiego szelfu] w Arktyce. Ekspert uważa, że ponieważ nie było jeszcze badań geologicznych na obszarach Exxonu, toteż stopień rozpoznania tych złóż można porównać z projektami na Morzu Karskim. Kriukow podkreślił również, że jego zdaniem Exxon zaproponował Rosniefti skomplikowane projekty, wymagające dużych inwestycji i powiązane z wysokim ryzykiem. Ekspert zgodził się jednak, że Zatoka Meksykańska to całkiem atrakcyjny region wydobycia ropy. Zdaniem analityka, mówienie o międzynarodowej ekspansji Rosniefti jest przedwczesne, chodzi raczej o możliwość zdobycia doświadczeń.

Rex Tillerson (ExxonMobil) i Igor Sieczin (Rosneft). Fot. Alamy.

Analityk Raiffeisenbank Andrzej Poliszczuk zgodził się z Kriukowem, ale w wywiadzie dla gazety „Wiadomości” („Ведомости”) powiedział, że położenie rosyjskiej firmy jest bardziej wygodne, gdyż w Zatoce Meksykańskiej wydobycie prowadzone jest od dawna i z sukcesem – w przeciwieństwie do Arktyki – i niesie też ze sobą mniejsze ryzyko.

Jak zaznaczył wiceprezes Centrum Komunikacji Strategicznych Dymitr Abzałow, wejście na rynek amerykański jest perspektywiczne zarówno dla Rosniefti, jak i dla Rosji. Jego zdaniem, ten region jest atrakcyjny z powodu rozwiniętej infrastruktury transportowej. A dodatkowo, po otrzymaniu 30 % udziałów w projektach, Rosnieft zdoła zwiększyć swoje umiejętności w zakresie pracy na szelfie, co przyda się firmie w Arktyce. Po podpisaniu „szelfowych” umów z europejskimi firmami Eni i Statoil, a także po azjatyckich wojażach Igora Sieczina – Rosnieft faktycznie wytyczyła główne kierunki swojego rozwoju na rynkach zagranicznych.

Sergiusz Prawosudow, dyrektor Instytutu Narodowej Energetyki, powiedział w rozmowie z „Jednakże” („Однако”), że Rosnieft kroczy drogą Gazpromu. „Tutaj schemat jest bardzo prosty, obmyślony początkowo przez Gazprom: trzeba dawać udziały w swoich projektach, w zamian za [udziały w] projektach w innych krajach. Rosnieft też poszła tą drogą – oni dali Stanom Zjednoczonym możliwość uczestniczenia w projektach na szelfie arktycznym, a otrzymali w zamian możliwość wydobywania ropy na terytorium USA. No i nie jest żadną nowością, że Rosnieft jest firmą międzynarodową, która wydobywa ropę nie tylko w Rosji.”

Oprócz kontraktu z Exxon, Rosnieft podpisała 6 marca porozumienia z największymi światowymi firmami handlowymi Glencore i Vitol w sprawie długoterminowych dostaw [2] ropy naftowej. Umowa z Glencore przewiduje dostawy w wysokości do 46,9 mln ton, a umowa z Vitol – do 20,1 mln ton – poinformowano na stronie internetowej Rosniefti [3]]. Zgodnie z tymi umowami, firma rosyjska otrzyma zaliczki w łącznej kwocie do 10 mld dolarów, które zostaną przeznaczone na cele ogólnorozwojowe Rosniefti oraz na cele inwestycyjne (w szczególności będzie można ich użyć do realizacji transakcji zakupu TNK-BP [Tiumeńskiej Kompanii Naftowej], co pozwoli zmniejszyć szacunkową wielkość [koniecznych] pożyczek [inwestycyjnych]) [4].

Tłumaczenie
Grzegorz Grabowski
Polski blog

Zródło
Odnako (Rosja)

[1] „Лицензионный участок „Туапсинский прогиб”” („Działka koncesyjna Tuapsyńskie Ugięcie”), Rosnieft. [link nieaktywny, 12.2016] – Alternatywa: „Туапсинский прогиб. История” („Tuapsyńskie Ugięcie. Historia”), Rosnieft. – Tamże czytamy: „Rosnieft prowadzi badania na koncesyjnej działce Tuapsyńskie Ugięcie, położonej na szelfie Morza Czarnego, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża Kraju Krasnodarskiego [na wysokości miast Noworosyjsk-Tuapse-Soczi – przyp. tłum.]. Operatorem projektu jest RN-Exploration Sp. z o. o. Powierzchnia działki – 11,2 tys. km2, przy głębokości morza od 40 do 2100 m, z punktu widzenia sztuki zagospodarowywania złóż podwodnych uważana jest za bardzo głęboką. W trakcie badań sejsmicznych na działce stwierdzono ponad 33 perspektywicznych struktur. Według niezależnej wyceny, wykonanej przez firmę DeGolyer & MacNaughton, nadające się do wydobycia zasoby działki koncesyjnej „Tuapsyńskie Ugięcie” oceniane są na 1513 mln ton.” (Tłum. GG.)

[2] „Glencore : contrat pétrolier de long terme avec Rosneft”, BFM TV, 7 marca 2013.

[3] „„Роснефть” подписала долгосрочные контракты с компаниями „Гленкор” и „Витол”” („Rosnieft podpisała kontrakty długoterminowe z kompaniami Glencore i Vitol”), Rosnieft, 6 marca 2013. [link nieaktywny, 12.2016

[4] „Роснефть потратит на покупку ТНК-BP все свои накопления” („Rosnieft przeznaczy na zakup TNK-BP wszystkie swoje oszczędności”), Lenta.ru, 27 listopada 2012 ; „Роснефть закрыла сделку по покупке 100% ТНК-ВР” („Rosnieft sfinalizowała transakcję zakupu 100 % TNK-BP”), Forbes, 21 marca 2013. – Tamże czytamy: „Prezydent Włodzimierz Putin zdążył już pogratulować partnerom zawarcia transakcji [w sprawie zakupu 100 % akcji TNK-BP]. „Szanowni koledzy, miło mi tu was powitać i pogratulować wam zawarcia transakcji. To była duża, skomplikowana, wielowymiarowa i bardzo wartościowa transakcja. Jest to, jak rozumiem, największa bezpośrednia transakcja kupna-sprzedaży w dzisiejszej gospodarce światowej, mająca wartość 61 mld USD” – powiedział Putin na czwartkowym spotkaniu z prezydentem Rosniefti Igorem Sieczinem i szefem BP Robertem Dudley’em [ur. w Nowym Jorku dyrektor generalny brytyjskiej spółki naftowej BP od 2010 r. – przyp. tłum.]. Putin nazwał transakcję „bardzo udaną”, „bardzo ważnym krokiem w kierunku prywatyzacji własności państwowej”.” (Tłum. GG.)

 

Źródło: http://www.voltairenet.org/article194902.html, 10 stycznia 2017.

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2017.02.09
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci