Wątpię, więc jestem. Nikt nie jest wykluczony


O czym marzy dziewczyna gdy dorastać zaczyna, kiedy z pączka zamienia się w kwiat ? – Oczywiście marzy o tym, by zostać bizneswoman. Również chłopak gdy dorasta, coraz częściej zastanawia się czy nie otworzyć własnej działalności gospodarczej. Państwo ze wszech miar wspiera te marzenia, świadome że tędy wiedzie droga ku lepszej przyszłości. Nieustająco pracują różne komisje, aby drogę przedsiębiorczości wymościć, oczyścić prawo, uprościć przepisy, labirynt ścieżek urzędniczych sprowadzić do jednego okienka.

„Przegląd Techniczny” ma dla kształtowania postaw probiznesowych określone zasługi. Lansował je jeszcze wtedy, gdy nikomu się nawet nie śniło, że i dla nich może przyjść kiedyś pogoda. Prezentowaliśmy niezwykłe kariery  z okresu międzywojennego; młodych ludzi, którzy inżynierski sukces osiągnęli wcześniej niż zdobyli inżynierski dyplom, takich choćby jak twórcy samolotów RWD. Pokazywaliśmy dramatyczne losy i poplątane życiowe ścieżki tych, co po wojnie utknęli na zachodzie, i tych co się starali oddychać swobodnie w dusznej atmosferze uspołecznionej gospodarki, np. Stefana Gajęckiego – uzdolnionego konstruktora silników, producenta „GAD’- ów, marzącego o polskich samochodach, dla którego po wojnie zabrakło miejsca na ziemi i którego odnaleźliśmy na barce przerobionej na fabrykę w szuwarach Kanału Żerańskiego; twórców polskiej rodziny traktorów… Towarzyszyliśmy Tadeuszowi Sołtykowi, najbardziej utalentowanemu z tamtego pokolenia konstruktorów lotniczych, w chwili zgorzknienia, gdy mu po zakończeniu prac nad „Iskrą” urwały się perspektywy, gdy się okazał nieopłacalny.

Taką atmosferą przesiąknięci witaliśmy zwycięstwo wolnego rynku z nadzieją, ale i niepokojem. Czy obudzona przedsiębiorczość nie będzie jak hibernatus w postsocjalistycznej rzeczywistości? Świat wszak  poszedł daleko do przodu, nie było mowy, by jak przed wojną, robić w garażu samoloty, w kuźni klapać maszyny rolnicze… Jednostka znów się stała zerem wobec potęgi korporacji. W istocie nic już robić nie było potrzeba, za granicą wszystko  wymyślili, wszystko wyprodukowali i to zawisło nad rynkiem zaraz po otwarciu. Wydawało się, że w tych warunkach przedsiębiorczość jest bez szans. Na szczęście to była pomyłka, zrodzona z postrzegania przedsiębiorczości wyłącznie w kontekście szerokiego nurtu wytwórczości. Nie brano pod uwagę, że jako cecha dana nam przez naturę wcale nie jest z tym nurtem związana organicznie. Niczym wartki strumień biegnie przez życie zakolami, omijając wzniesienia, stromizny, a twardo trzymając koryta.

W czasach PRL-u wcale nie była uśpiona – dawała o sobie znać w handlu cielęciną, bonami, kontrabandą… ale przede wszystkim w politycznej aktywności. Ilu w Polsce Ludowej było komunistów? Kilka tysięcy. A członków partii – miliony. Różnica obrazuje skalę ówczesnej przedsiębiorczości. Świadomość wyżej stała od rozumu więc przedsiębiorczy ludzie na niej przede wszystkim robili interesy, do czego tym większa była pokusa, że świadomość jest bardziej od rozumu dostępna. Socjalizm nie zabił przedsiębiorczości ani jej nawet nie pogrążył w letargu dzięki czemu już w pierwszych miesiącach wolności wybuchła z siłą gejzeru. Bagsik i Gąsiorowski, Bezpieczna Kasa Oszczędności, Stadion Dziesięciolecia,  handel na chodnikach, a przede wszystkim otwarte dla każdego szerokie błonia polityki. Wachlarz możliwości jaki się wówczas otworzył, a z czasem rozwinął i wzbogacił sprawił, że dziś każdy jest w stanie coś znaleźć dla siebie; uprawnione są wszelkie marzenia. Pamiętam z odległych czasów monolog Jana Kobuszewskiego o człowieku, którego los potraktował brutalnie, wyjątkowo skąpo wyposażając w talenty. W istocie potrafił jedynie zrobić małpę, zrobić świnię, zrobić osła. Kiedy  teraz oglądam telewizję nie mogę wyjść z podziwu jak wielu ludzi dziś z tego żyje. hen

Źródło:   PRZEGLĄD TECHNICZNY – GAZETA INŻYNIERSKA, 26-02-2017

Foto: J. Berkan. Stefan Gajęcki, „Konstruktor silników GAD„, Wydawnictwo ZP, Warszawa 2007, s. 42. Żródło bezpośrednie: WMM , za: automobilownia.pl / wyb. zdj.: wg.pco.

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2017.03.10
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci