Coraz więcej widzów na Misterium w Kałkowie


Spektakle teatralne Misterium Męki Pańskiej w świętokrzyskim sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, z roku na rok gromadzą coraz więcej widzów. W tym roku jest rekordowa liczba spektakli i widzów.

Misterium wystawia amatorski Teatr Dramatyczny imienia księdza infułata Czesława Wali, działający tu od 44 lat. Od trzech lat teatr nosi imię emerytowanego budowniczego, twórcy i wieloletniego kustosza sanktuarium w Kałkowie, a także twórcy tej amatorskiej trupy teatralnej. Gra w niej, z wielkim zaangażowaniem, prawie 40 aktorów amatorów.

 

Cała Polska

Każdego roku spektakl ogląda kilka tysięcy pielgrzymów i wiernych z całej Polski. W tym roku po raz pierwszy są po dwa spektakle w każdą z pięciu sobót Wielkiego Postu. Na pierwszych sobotnich, dwóch spektaklach były grupy pielgrzymów z Łętowa koło Wyszogrodu, Ropczyc, Daleszyc, Niedrzwicy Kościelnej (Lubelskie), Warszawy, dzieci z Jedlni Letniska, rodzina ze Stanisławic (diecezja częstochowska), Kraśnika, Łodzi, Rzeszowa, Tarnobrzega, Zakrzowa, Mroczkowa Gościnnego (diecezja radomska) Stawu Kunowskiego i Adamowa (gmina Brody), Nietuliska Dużego (gmina Kunów), Szydłowca. Razem około 500 osób.

Fot. Kazimierch Cuch / EchoDnia.eu

Ostatni raz aktorzy amatorzy zagrają w Kałkowie Misterium 8 kwietnia, w sobotę przed Niedzielą Palmową. Jeden raz będzie to przedstawienie dla niepełnosprawnych z całego województwa świętokrzyskiego i diecezji radomskiej, dla dzieci z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz Domów Dziecka. Zostaną też zaproszone dzieci ze szkół gminy Pawłów.

 

Uniwersalne treści

Nie zmieniają się zasadnicze treści, podawane kilkadziesiąt lat ze sceny, bo są to rzeczy uniwersalne, w dużej mierze oparte na Ewangelii. Następują tylko aktualizacje. Sceny Misterium wywołują wzruszenie wśród widzów. Podczas drastycznych scen pojmania Chrystusa, jego biczowania i ukrzyżowania, na widowni widać łzy. Od trzech lat na koniec spektaklu jest spotkanie Św. Jana Pawła II z Chrystusem Zmartwychwstałym.

Misterium, to sztuka pokoleniowa, grana od 44 lat przez całe rodziny. Grają tu obok siebie ojcowie, synowie i córki. Często role przekazywane są z ojca na syna. Przykładem może być rola Jezusa, w którą od wielu lat wciela się Jacek Dziułka. Wcześniej wyśmienicie grał ją jego ojciec – Józef Dziułka.

Fot. Kazimierz Cuch / EchoDnia.eu

Są to ludzie, którzy na co dzień wykonują różne zawody, uczą się, studiują i mają wiele obowiązków, a jednak znajdują czas na próby, spotkania, aby później w okresie Wielkiego Postu przybliżyć innym cierpienie Pana Jezusa, aby wspólnie z nimi przeżyć piękne i bogate w treść religijną Wielkopostne.

Większość uczestników tych rekolekcji wielkopostnych na scenie, traktuje przyjazd do Kałkowa, jako dobrą formę religijnego przygotowania się do nadchodzącej Wielkanocy. Siostra zakonna Bożena Molendowska, która z inną zakonnicą przywiozły do Kałkowa, z Jedlni letniska, grupę dzieci szkolnych, zapewnia, że udział dzieci w spektaklu wydatnie pomoże jej w nauce religii.

Na scenie najbardziej podobał się Diabeł, grany przez Jarosława Zapałę, który w swojej przebiegłości był tak przekonujący, że każdy uległby jego pokusie. Najwięcej pielgrzymów chciało mieć z nim zdjęcie.

 


Kazimierz CUCH
[email protected]

 

Harmonogram pozostałych spektakli
Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie

18 marca – 15.30 i 18.00,

25 marca – 15.30 i 18.00,

1 kwietnia-15.30 i 18.00,

8 kwietnia-15.30 i 18.00.

W czwartek 6 kwietnia o godz. 17.00 specjalny spektakl dla osób niepełnosprawnych i z domów dziecka, uczniów szkół w gminie Pawłów.

Spektakli będzie jeszcze dziewięć. Są wolne miejsca. Można się zgłosić pod nr telefonu 41-272 18 88.

Za: EchoDnia.eu, 11 marca 2017.

 

 

  • Zdjęcie tytułowe: Ukrzyżowanie Jezusa na scenie kałkowskiego teatru amatorskiego. Fot. Kazimierz Cuch / EchoDnia.eu

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2017.03.18

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane