Paszkwil Kosińskiego ma otworzyć oczy na antysemityzm Polaków.


,,Malowany ptak”. Powstaje film i spektakl.

Dwa wydarzenia wzbogacą repertuar wiosenny prezentowany w sferze kultury. Film czesko-słowacko-ukraińsko-polski oraz spektakl w kooperacji poznańskiego Teatru Polskiego i Teatru Żydowskiego w Warszawie oparte na książce Kosińskiego „Malowany ptak”, dzieło chorej wyobraźni autora, która to już przed laty swoją antypolską rolę spełniła.

Twórcy obydwu wersji uważają za koniecznie przywołania Kosińskiego i jego antypolskich kłamstw.

Trzeba robić takie spektakle, bo Polacy nie chcą spojrzeć prawdzie w oczy – twierdzi Łukasz Chotkowski jeden z twórców przedstawień:

„Intelektualiści i badacze stosunków polsko-żydowskich mogą pisać kolejne teksty, ale Polacy i tak nie chcą spojrzeć prawdzie w oczy. Dlaczego pierwszy i drugi program Telewizji Polskiej nigdy nie wyemitował pełnej wersji „Shoah” Lanzmanna? Czy emisja w latach osiemdziesiątych wersji sfałszowanej wystarczy? Polacy nie chcą przyznać, że nicnierobienie w obliczu Zagłady było działaniem, które przyczyniło się do śmierci Żydów.” (…)

A może by tak zrobić spektakl o obojętności wobec zagłady czy wręcz o pomocy przy jej realizacji, tyle, że na podstawie pamiętnika Celka Perechodnika, funkcjonariusza żydowskiej policji w gettcie? Perechodnik opisuje, nie tylko jak dobrowolnie wyłapywał Żydów i odstawiał ich do transportów, ale nieprzymuszony przez nikogo odstawił także swoją żonę i córeczkę do wagonów, które jechały do obozów śmierci, o czym świetnie jako policjant wiedział?

Przeczytaj cały artykuł Andrzeja Paulukiewicza na Wolność24.pl...

 

   *    *    *

 

Wielkie nazwiska w „Malowanym ptaku” na motywach prozy Jerzego Kosińskiego. Jak przyjmą film przeciwnicy „Idy”?

W koprodukcji Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski powstanie ekranizacja słynnej książki Jerzego Kosińskiego zatytułowanej „Malowany ptak”. W międzynarodowej obsadzie znajdą się m.in. Udo Kier, Harvey Keitel i Stellan Skarsgård, a towarzyszy im m.in. Lech Dyblik. Ciekawe jak przyjmą tę produkcję wszyscy ci, którzy protestowali przeciwko obrazowi Polski i Polaków w „Idzie”. Zanosi się na skandal, ale jest też szansa na znaczące filmowe wydarzenie kina europejskiego.

 

Książka Malowany ptak

Książka Malowany ptak wydana została w 1965 roku i opowiada historię małego żydowskiego chłopca błąkającego się po polskich bezdrożach i prowincji podczas II wojny światowej. Obrazy, których jest świadkiem, są wstrząsające, porażające brutalnością i bezwzględnością. Kosiński w swojej głośnej i kontrowersyjnej powieści nie boi się ukazać mieszkańców wsi jako ludzi okrutnych, przepełnionych skrajną przemocą o podłożu seksualnym. Bohater wędruje od jednej wsi do drugiej, próbując przetrwać w okrutnym świecie. Jest prześladowany i torturowany, rzadko spotyka się z przejawami troski czy empatii. Kosiński utrzymywał, że historia opisana w książce przytrafiła mu się naprawdę, ale według późniejszych dochodzeń okazało się, że to czysta fikcja. Pisarzowi zarzucono również, że nie jest autorem książki.

Opr. Hans Rutecky

Za: http://film.wp.pl/wielkie-nazwiska-w-malowanym-ptaku-na-motywach-prozy-jerzego-kosinskiego-jak-przyjma-film-przeciwnicy-idy-6103007390892673a

 

Całą prawdę o Kosińskim i jego rodzinie w czasie okupacji ujawnił w 1994 r. „Czarny ptasior” autorstwa wybitnej polskiej reportażystki Joanny Siedleckiej.

 

  • Na zdjęciu tytułowym: Jerzy Kosiński. Fot. PAP Zbigniew Staszyszyn. Za: Wolność24.pl.

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2
, 2017.03.25.
Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane