Czy nadal Ukraina, czy już tylko Syria interesuje USA w relacjach z Rosją?


Jak poinformował rzecznik Kremla, w środę sekretarz stanu US Rex Tillerson nieoczekiwanie spotkał się w Moskwie z prezydentem Putinem. Wcześniej władze rosyjskie podawały, że Putin nie przewiduje spotka się z Tillersonem.

Ze względu na napięte stosunki między Stanami i Rosją do końca nie było pewne czy Putin zgodzi się na spotkanie z Tillersonem, którego kiedyś udekorował medalem przyjaźni. Oczekiwał prawie cały dzień w niepewności. Dopiero pod wieczór na Kremlu usiedli  twarzą w twarz, lider rosyjskiej administracji, prezydent Putin i najważniejszy urzędnik prezydenta Trampa, Tex W. Tillerson.

Dzień wcześniej prezydent Putin w wywiadzie dla telewizji powiedział, że relacje z USA nie poprawiają się, a przeciwnie, systematycznie pogarszają od czasu kiedy Trump został prezydentem. Putin powiedział, że dokonując ataku rakietowego na syryjskie lotnisko bez wykazania dowodów użycia przez rząd Syrii broni chemicznej Stany Zjednoczone złamały międzynarodowe prawa.

 Wcześniej Tillerson w spotkaniu z Ławrowem miał wzywać Rosję do zaprzestania wspierania prezydenta Bashara Assada, bliskiego sojusznika Rosji, który popierany jest przez Kreml od początku trwającej już 6 lat wojny domowej. (za: NYT, USA Today)

  *   *   *

Szef dyplomacji USA: Dlaczego Amerykanów ma interesować Ukraina?

Rex Tillerson zszokował ministrów spraw zagranicznych krajów grupy G7 swoją wypowiedzią na temat Ukrainy.

Dlaczego amerykańskich podatników ma interesować Ukraina? – takie pytanie zadał sekretarz stanu USA Rex Tillerson na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów grupy G7, które odbyło się wczoraj we Włoszech.

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault, który zrelacjonował rozmowę mediom, odpowiedział Tillersonowi, że amerykańskim podatnikom powinno zależeć na „silnej politycznie, bezpiecznej i silnej ekonomicznie” Unii Europejskiej.

Jak podaje agencja Bloomberg, pytanie całkowicie oszołomiło dyplomatów i „dało do myślenia” europejskim politykom w kwestii ewentualnego złagodzenia sankcji USA wobec Rosji, pomimo ostatniego wzrostu napięcia pomiędzy oboma krajami. Wcześniej Tillerson wypowiadał się za utrzymaniem sankcji USA i EU nałożonych na Rosję po aneksji Krymu.

Rzecznik Departamentu Stanu proszony o wyjaśnienie pytania Tillersona nazwał je „zwrotem retorycznym”.

[AKTUALIZACJA]

Także w dniu wczorajszym odbyła się rozmowa telefoniczna Rexa Tillersona z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Według służby prasowej prezydenta Tillerson zapewnił głowę państwa ukraińskiego o amerykańskim poparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy. Sekretarz stanu nalegał na realizację postanowień mińskich, w tym o zawieszeniu broni. Ponadto zadeklarował, że USA nie dokonają żadnej „transakcji wiązanej”, której przedmiotem byłaby Ukraina wraz z Syrią.

Kresy.pl / Bloomberg / president.gov.ua

Za: BIBUŁA pismo niezależne, 2017-04-12.

 

(Zdjęcie tytułowe za DESMOG, 10.12.2016)

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2017.04.12.
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci