Amerykanie przeciwni wysłania kolejnych 5 tyś. żołnierzy do Afganistanu.


Propozycja Pentagonu aby wysłać dodatkowo 5 000 amerykańskich do Afganistanu do zwalczania ISIS i Talibów nie została przyjęta entuzjastycznie. Konkretna decyzja jeszcze nie zapadła.

W Afganistanie od 1996 roku trwała wojna domowa. Atak wojsk amerykańskich wspieranych przez armie bliskich sojuszników nastąpił w miesiąc po tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Przekonanie rządu Stanów Zjednoczonych i prezydenta George W. Busha było, że atak na dwa wysokościowce, w którym zginęło ponad 3 000 ludzi, był zorganizowany przez al-Kaidę pod dowództwem Osama Bin Ladena. Dlatego  zaatakowano Afganistan, gdzie al-Kaida miała swoje zaplecze, z nadzieją pozbawienia władzy rządzących tam Talibów i szybkiego rozprawienia się z terroryzmem światowym.

Trudności okazały się większe niż się spodziewano. Taktyka stosowana w Afganistanie nie przynosiła oczekiwanego zwycięstwa. Szumnie rozgłaszane w mediach sukcesy prezydentów Busha i Obamy przynosiły jedynie kolejne straty, ginęli nie tylko żołnierze amerykańscy ale i armii sojuszniczych nie zapominając o miejscowych żołnierzach i ludności cywilnej. W tej liczbie i poległych polskich żołnierzy z kontyngentu wspierającego wojska sprzymierzone.

Do tej pory zwycięstwa nie widać. Jastrzębie z Pentagonu wspierani przez „Partię Wojny” korzystając z nowego szeryfa w mieście zdecydowali się podrzucić nowemu Prezydentowi hodowaną przez lata żabę. Czy Donald Trump ze swoim gabinetem podejmą rzuconą przez Pentagon rękawicę?

Przeprowadzona przez republikańskiego kongresmena Vern Buchanana z Florydy ankieta wskazuje, że większość Amerykanów nie podziela propozycji Pentagonu wysłania kolejnych 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich na wojnę do Afganistanu.

Źródło: InstaPoll: Troop Surge in Afganistan?, May 14, 2017, 1345.

Zdecydowanych zwolenników jest nie całe 25%, gdy zdecydowanych przeciwników blisko 40%.

Co zrobi prezydent Donald Tramp, w tej i jeszcze kilku innych gorących sprawach?

Na zdjęciu tytułowym: Lotniczy transport żołnierzy USA. Fot. AFP  / Vycheslv Oseledko. Za: konlikty.wp.pl, 28.03.2012

 

Opr. Waldemar Glodek/PCO

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2017.05.14.

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek