Kraków: Ku czci św. Stanisława – procesja z Wawelu na Skałkę (video).


Dramat jaki wydarzył się w Krakowie w 1079 r. na długo zaważył na losach Polski. Stała się rzecz bezprecedensowa w historii naszego kraju. Z rozkazu króla Bolesława Szczodrego zginął hierarcha Kościoła, biskup krakowski Stanisław. Niedługo potem polski władca udał się na wygnanie, a jego kraj podupadł.

 W następnych stuleciach postać św. Stanisława Szczepanowskiego, Patrona Polski, długo nie wzbudzała żadnych kontrowersji. Dynamicznie szerzył się jego kult, źródła kościelne dokumentowały liczne przypadki cudów dokonanych za jego wstawiennictwem, w 1253 r. miała miejsce kanonizacja. Osobę i czyny męczennika opiewała sztuka, pod jego opiekę uciekało się polskie rycerstwo wyruszające do boju (prawdopodobnie jako pierwsi uczynili tak synowie Bolesława Krzywoustego w 1146 r. – ponad sto lat przed kanonizacją!).

Dopiero na początku XIX w. nastąpił pierwszy niemiły zgrzyt. W 1803 r. Tadeusz Czacki (m.in. członek Komisji Edukacji Narodowej, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, współtwórca Konstytucji 3 Maja) oskarżył św. Stanisława o zdradę. Czacki powołał się na Kronikę Galla Anonima, który rzekomo „(…) wyraźnie mówi,  że Stanisław biskup miał zmowy z Czechami”. Trudno dociec po ponad dwóch wiekach, czym kierował się Czacki – czy zełgał z premedytacją, czy jedynie powtórzył czyjąś opinię nie sprawdziwszy sensacyjnego „niusa” u źródła? Pewne jest tylko jedno – że Gall nic takiego nie napisał! …..

 

   *    *    *

W niedzielę, 14 maja 2017 r. w Krakowie, przy uroczystym biciu dzwonu Zygmunta z Wawelu na Skałkę przeszła tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Wierni nieśli relikwie Świętego. W uroczystościach uczestniczyli wierni i przedstawiciele Episkopatu Polski. Między innymi prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz oraz nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Na Skałce Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszek, metropolita krakowski.

 

Ku czci św. Stanisława – procesja z Wawelu na Skałkę

Kraków 14 maja 2017 r.

(zdj. i wideo – Józef Wieczorek)

 

 

Zdjęcie tytułowe: Kraków. Procesja ku czci św. Stanisława, 14 maja 2015.

Źródło video i zdjęcia:

 

 

Więcej artykułów i opracowań Józefa Wieczorka na naszym portalu > > > TUTAJ .

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2017.05.14.
Józef Wieczorek

Autor: Józef Wieczorek