Żydzi poszukują rabina który zezwolił Ivance i Jaredowi latać samolotami w szabat.


Ivanka, Jared i tajemniczy rabin

Zaangażowanie religijne Ivanki i Jareda jest dla amerykańskich Żydów sprawą oczywistą. Jednak od czasu szabatowej podróży na bliski wschód olbrzymie zaciekawienie wzbudza pytanie – który rabin i na jakiej podstawie wyraził na to zgodę.

Małżeństwo Jaredów twierdzi, że taką zgodę otrzymało od duchownego. Latanie samolotem jest jedną z wielu czynności zakazanych przez prawo żydowskie od zachodu słońca w piątek do zmroku w sobotę. Dzieję się to za sprawą głównie tego, że uruchomienie silnika wymaga zapalenia ognia.

W szabat religijny Żyd powinien też pamiętać o eruwie – czyli ograniczonej przestrzeni na jakiej może się poruszać.

Prawa szabatu można jednak złamać, aby uratować życie, koncepcja ta jest znana jako „pikuach nefesz”, a także w przypadku eruwu jako „eruw tchumin” czyli zmieszanie granic – umożliwia podróżowanie dalej niż zezwala prawo religijne.

Jewish Telegraphic Agency zapytało kilku rabinów związanych z rodziną Jaredów, o to czy wyrazili na to zgodę. Byli wśród nich Haskel Lookstein – prowadził konwersję Ivanki na judaizm, Marvin Hier – wygłosił przemówienie podczas inauguracji prezydenta Trumpa, a także Levi Shemtov duchowy lider waszyngtońskiej synagogi do której uczęszcza małżeństwo Jaredów. Żaden z nich nie potwierdził, JTA że wyraził na to zgodę.

  Read in English: jta.org , 24.05.2017
Żródło: FB – Jewish.org.pl , 26 maja 2017 r.
Na marginesie artykułu:
Artykuł przypomniał mi znajomych Icka i Rachelę. Poznaliśmy się ponieważ ich dwójka dzieci chodziła razem z naszym synem do jednej klasy szkoły podstawowej. Kiedy małżonka zaprosiła ich do nas na obiad biorąc pod uwagę ich pochodzenie przygotowała poza schabowymi, zraziki wołowe i kurczaka. Kiedy zasiedliśmy do stołu Icek chwycił kotleta. Ostrzegłem go, że jest on wieprzowy.
Odparł, że nie szkodzi. Mówię do niego, przecież na ile wiem to wam nie wolno jeść wieprzowiny? Na co Icek spokojnie mi wytłumaczył, że oczywiście mają taki zakaz, ale dotyczy on własnego domu jedynie. I w domu powiedział że nie jedzą, ale w gościach? Nie mogą robić przykrości gospodyni….. wg/PCO
Polish-Club-Online-PCO-logo-2
, 2017.06.08.
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci