Ludobójstwo Niemców, Palmiry, Janusz Kusociński


Janusz Kusociński, absolwent CIW

W dniu 21 czerwca 1940 roku został zamordowany przez zbrodniarzy niemieckich jeden z najwybitniejszych Polaków okresu międzywojnia,

Lekkoatleta, mistrz olimpijski, Janusz Tadeusz Kusociński „Kusy” Obrońca Warszawy, żołnierz podziemia „Prawdzić”.

 

Janusz Kusociński i setki tysięcy, miliony Polaków, polskiej inteligencji zostali zamordowani przez Niemców w ramach zaplanowanej w 1938 roku akcji Intelligenzaktion . akcja „Inteligencja” zwana także „Flurbereiningung” „Akcja Oczyszczenia Gruntu” lub / Direkteaktion / w ramach planu „Generalplan Ost”,Generalny Plan Wschodni , GPO który w pewnym sensie był powieleniem Kulturkampfu „walka kulturowa” opracowanej na polecenie kanclerza Bismarcka.

Który powie w niemieckim parlamencie:

„Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście – wytępić ich” *

Egzekucja polskiej inteligencji w Kórniku, Wielkopolska, wrzesień 1939 rok
Egzekucja uliczna polskiej inteligencji w Bydgoszczy
Los Angeles, Letnie Igrzyska Olimpijskie 1932 r. Janusz Kusociński i jego trener Estońscyk Alek Klumgerg.

Zdobywca złotego medalu olimpijskiego w biegu na 10 000 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w dniu 31 lipca 1932 roku. W biegu tym osiągnął wynik 30 minut 14,4 sekund. Był to rekord Igrzysk. Wyprzedził Finów Iso-Hollę i Virtanena

Był rekordzistą Świata w biegu na 3000 m. Rekord z dnia 19 czerwca 1932, z czasem 8.18.8 Los Angeles

4 mile; 30 czerwca 1932, z czasem 19.02.6. Los Angeles

W biegach długich przełamał hegemonię Finów.

Janusz Kusociński pochodził z niezamożnej rodziny chłopskiej. Ojciec Klemens, mama de domo Zofia Śmiechowska,Ojciec posiadał jakieś wykształcenie, gdyż był urzędnikiem kolejowym na stacji PKP Ołtarzew / jeszcze istnieje /

Urodził się w Warszawie, dzieciństwo spędził w Ołtarzewie. Ukończył prywatną szkolę podstawową, następnie uczęszczał do prywatnego Liceum Pana K. Nawrockiego w Warszawie. Do szkoły dojeżdżał pociągiem z Ołtarzewa. Po ukończeniu szkoły podstawowej zaczął uczęszczać do średniej szkoły ogrodniczej, popularnie zwanej w Warszawie „Pomolog”, która ukończył w 1928 roku. Maturę zdał w 1937 roku uzyskując Świadectwo Dojrzałości. W 1938 roku rozpoczyna studia w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego, imienia, Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego dziś Akademia Wychowania Fizycznego imienia Jozefa Piłsudskiego.

Był niewielkiego wzrostu, mierzył zaledwie 1.65. Od początku swej kariery sportowej był nękany problemami zdrowotnymi.

Po ukończeniu studiów, pracował jako nauczyciel wf, trener, dziennikarz, redaktor naczelny ” „Kuriera Sportowego”

Kiedy Niemcy napadły na Polskę bez wypowiedzenia wojny, kapral z cenzusem Janusz Kusociński ze względu na uraz kolana miał kategorię „D” nie został zmobilizowany. Mimo to staje w obronie Ojczyzny.

Jako ochotnik, kapral z cenzusem, dostał się do 1 plutonu kampanii karabinów maszynowych 2 batalionu 366 Pułku Piechoty. Walczy w ogrodach sejmowych, Placu Zawiszy,w Fortach Mokotowa, na Okęciu, Sadybie i Forcie Czerniakowskim.

Za udział w obronie Warszawy został odznaczony Krzyżem Walecznych / rozkaz gen. J. Rómmla z 28 września 1939 roku /

Następny Krzyż Walecznych Janusz Kusociński otrzymał pośmiertnie w roku 1967.

Koledzy z kampanii CKM tak wspominają Janusza Kusocińskiego:

” zakasane rękawy bluzy, zwisający z szyi skórzany rzemień od Visa, umazany smarem, czarny od prochu, zmieniał tylko taśmy kaemu i wołał: amunicji, amunicji ! „.

Dwukrotnie ranny na ulicy Powsińskiej. Sanitariuszka Zofia Biernacką przenosi Go do swego mieszkania. Z domu Pani Zofii Biernackiej zostaje przewieziony do Szpitala Wojskowego przy ulicy Płockiej 26. Po operacji wraca po kilkunastu dniach do domu na ulicę Noakowskiego , gdzie mieszkał z Matką i siostrą.

Po wyzdrowieniu pracuje jako kelner w restauracji „Pod Kogutem” przy ulicy Jasnej. W restauracji zwanej „gospodą sportowców” pracowali tam zakonspirowani sportowcy.

Pani Jadwiga * i Zofia Jędrzejowskie,

Maria Kwaśniewska**, osobiście autorowi znana.

Ignacy Tłoczyński***

W tym czasie wstępuje do Organizacji Wojskowej Wilki pseudonim „Prawdzic”.

W dniu 28 marca 1940 roku w godzinach wieczornych aresztowany przez tajną policję państwową Gestapo, Geheime Staatspolizei w bramie domu w którym mieszkał. Prawdopodobnie go zadenuncjował Szymon Wiktorowicz narodowości niemieckiej.

Od początkuj jest traktowany w nieludzki sposób przez hitlerowskich barbarzyńców, najpierw w więzieniu na Mokotowie, w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 37. Następnie w Alei Szucha 25, Strasse der Polizei, gdzie mieściły się siedziby i więzienia specjalnego przeznaczenia Sicherheitspolizei, SiPo, Sicherheitsdienst, SD, oraz Der Kommandeur Sicherheitspolizei und des SD für den Distrikt Warschau, utworzony w Warszawie już w listopadzie 1939.

Skutego przewieziono na Pawiak. Był pod specjalnym nadzorem – miał kajdany na rękach i nogach. Przetrzymywany w pojedynczej celi, w bestialski sposób katowany, powtarzał swoim oprawcom: „Niczego się ode mnie nie dowiecie”.

Janusz Kusocinski, rozstrzelany przez Niemcow w wieku 33 lat w Palmirach pod Warszawa, nagrobek - msz za blogmedia24.pl

Janusz Kusociński jako szczególnie niebezpieczny więzień, tylko dlatego, ze był Mistrzem Olimpijskim, był przetrzymywany w pojedyńczej celi ze skutymi rękoma i nogami. Mimo wymyślnych tortur w których germanie zawsze byli katami nieludzkimi, Kusociński nikogo nie wydał. Wyrok dziczy germańskiej mógł być tylko jeden śmierć.

Rozstrzelany w wieku 33 lat w Palmirach w ramach Akcji AB Außerordentliche Befriedungsaktion, akcji mordowania polskiej inteligencji. 21 czerwca 1940 roku został wywieziony do Palmir i tam rozstrzelany Na cześć Janusza Kusocińskiego od 1954 roku jest rozgrywany Memoriał Janusza Kusocińskiego.

 

Cześć Ich Pamięci

W dniu 21 czerwca w Palmirach zostali rozstrzelani w ramach Akcji AB Außerordentliche Befriedungsaktion, akcji mordowania polskiej inteligencji

Maciej Rataj, marszałek Sejmu w II Rzeczpospolitej

Tomasz Stankiewicz, lekarz,wicemistrz olimpijski z igrzysk w Paryżu w 1924 roku na 4000 m na torze drużynowo.

Mieczysław Niedziałkowski, pseudonim „Mek” członek ponadpartyjnego Komitetu Obywatelskiego przy Dowództwie Obrony Warszawy. Za udział w obronie Warszawy odznaczony Krzyżem Walecznych.

Feliks Grzegorz Żuber, lekkoatleta, uczestnik Olimpiady w Amsterdamie w 1928 roku. Podporucznik rezerwy

* Jadwiga Jędzejowska-Galert, słynna polska tenisistka, Zwyciężyła w grze deblowej Międzynarodowych Mistrzostw Francji /Championats Internationaux de France/ na kortach Rolanda Garosa. Grała w finale Międzynarodowych Mistrzostw Francji w grze singlowej. Wcześniej w finale na kortach Wimbledonu. W finale Międzynarodowych Mistrzostw Stanów Zjednoczonych.

W czasie okupacji odmówiła królowi Szwecji Karolowi V wyjazdu do Szwecji

Do dziś żadna z polskich tenisistek i tenisistów nie osiąga takich sukcesów

** Maria Kwaśniewska, Maria Jadwiga Kwaśniewska-Maleszewska. Brązowa medalistka olimpijska z Igrzysk w Berlinie z 1938 roku w rzucie oszczepem

*** Ignacy Tłoczyński, Poznaniak, tenisista, ćwierćfinalista turnieju wielkoszlemowego w Paryżu. Uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz II Korpusu generała Władysława Andersa, więzień obozu koncentracyjnego Salzburg-Maxglan

* Eugeniusz Guz: Winni szukają winnych, Wydawnictwo Śląsk,

Palmiry, zawiazywanie opasek na oczy Polakow, przed egzekucja - fot. msz za blogmedia24.pl
Palmiry, zawiazywanie opasek na oczy Polakow, przed egzekucja – fot. msz za blogmedia24.pl

Palmiry, to Polska nekropolia, gdzie Niemcy dokonali ludobójstwa polskiej inteligencji w ramach akcji AB Außerordentliche Befriedungsaktion

W okresie między grudniem 1939 rokiem a lipcem 1941roku funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali w Palmirach około 1700 osób narodowości polskiej.

Palmiry, Polki prowadzone na egekucje do lasu - fot. msz za blogmedia24.pl
Palmiry, Polki prowadzone na egekucje do lasu – fot. msz za blogmedia24.pl
Palmiry, wiezniowie z zawiazanymi oczyma pred egzekucja - fot. msz za blogmedia24.pl
Palmiry, wiezniowie z zawiazanymi oczyma pred egzekucja – fot. msz za blogmedia24.pl

Palmiry niestety stanowią „białą plamę” w zbiorowej świadomości Polaków. Niemieckie ludobójstwo w Palmirach zostało jakby zapomniane i poświęcone w imię dobrosąsiedzkich stosunków z Niemcami. Tymczasem Palmiry powinny zacząć budzić podobne emocje co Katyń, dziś stanowiący symbol martyrologii narodu Polskiego.

W czasie ekshumacji zwłok w 1946 roku, Delegat Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Szwajcar dr Emil Bosch, który przybyły na miejsce ekshumacji w maju 1946 r., oświadczył dziennikarzom, że

„wstrząsające dowody martyrologii Polski, jakich świadkiem był na Palmirach, przekraczają wszystkie jego dotychczasowe wyobrażenia o zbrodniach niemieckich”.

W świetle ludobójstwa Niemców wobec Narodu Polskiego,przyjmowanie niemieckich odznaczeń, im. Walthera Rathenaua przez premiera Donalda Tuska jest skandalem.

Walther Rathenau, był wrogiem Polski i Polaków, kwestionował polskie granice zachodnie ustanowione w Wersalu,choć ustalenia w Wersalu były bardzo korzystne dla Niemców. Był jednym z twórców myśli politycznej Wielkich Niemiec.

W styczniu 1922 objął stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych w tzw II Rządzie Josepha Wirtha, który powie o Polsce w 1922 roku

„Polskę trzeba wykończyć i do tego celu będzie zmierzała moja polityka”

W dniu 16 kwietnia 1922 o godzinie 1:15, Walther Rathenau, podpisał Układ w Rapallo, który umożliwi Rosji wejście na salony Europy, Niemcy mogli korzystać z sowieckich poligonów przygotowując się do wojny, IV Rozbioru Polski. Mimo zakazu Traktatu w Wersalu, Niemcy mogły na poligonach sowieckich ćwiczyć i udoskonalać nowe typy uzbrojenia. W niemieckich szkołach wykładali a przy okazji uczyli się nowych sztuk podboju Polski tacy sowieccy oficerowie jak:

Michaił Tuchaczewsi, dowódca XIV Armii Hieronim Uborewicz i dowódca XV Armii, która szturmowała w sierpniu 1920 roku pozycje polskie na północ od Warszawy – August Kork, wszyscy biorący udział w bolszewickiej napaści na Polskę.

Ze strony niemieckiej Walther von Brauchitsch, Walter von Reichenau, Wilhelm List i Heinz Guderian. Generałowie tacy jak Hans von Seeckt, Kurt von Schleicher oraz Werner von Blomberg.

W dniu 11 sierpnia 1922 roku miały miejsce rozmowy Reichswehry z Armią czerwoną. Rozmowy były utajnione.

Bibliografia

– Andrzej Leszek Szcześniak „Zmowa. IV Rozbiór Polski”,  Wyd. ALFA, Warszawa 1990

 

Profesor Paweł Wieczorkiewicz napisze:

„Uważam, że w grę wchodzi jeszcze jedna kombinacja: że Rosja w celu pogłębienia budowanego sojuszu z Niemcami odda im Obwód Kaliningradzki, bo ten obszar specjalnie nie jest jej potrzebny. Oczywisty będzie wtedy konflikt polsko-niemiecki, a to z kolei Rosji jest na rękę”.

Pan Waldemar Maszewski z Hamburga, tak napisze:

„Okazało się, że nawet poza granicami Polski są tacy, którzy widzą niekorzystne dla Polski działania samego Donalda Tuska i jego ekipy i nie obawiają się w centrum Europy o tym głośno wykrzyczeć. Pan Tusk na przywitanie został przywitany gwizdami, transparentami i żądaniami zakończenia dyskryminacji telewizji Trwam oraz prawdy o Smoleńsku, natomiast na dowidzenia usłyszał już ostrzejsze słowa, że jest zdrajcą. Polacy zebrani pod gmachem Deutsche Bank dali mu do zrozumienia, że pamiętają i będą pamiętać śp. Lecha Kaczyńskiego, którego ciągle uznają za swojego prezydenta. Skandowanie słów „Lech Kaczyński” i „Chwała bohaterom” robiło ogromne wrażenie i daleko niosło się po berlińskich ulicach. Na jednym z transparentów demonstranci ułożyli hasło składające się z czterech słów (Zamach, Kłamstwa, Wykluczenia, Korupcja) „AttenTat, LUegen, AuSschliessung, Korruption”, których odpowiednio ustawione ułożyły nazwisko TUSK, tak aby nikt nie miał wątpliwości, co demonstranci sądzą o obecnej władzy. Na innym transparencie widniał po niemiecku napis: Żądamy powołania międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy smoleńskiej. Taką prośbę wraz z prośbą o wpłynięcie na Tuska aby przestał dyskryminować Telewizję Trwam w postaci petycji Polonia złożyła na ręce pani kanclerz Angeli Merkel. Patryk z Hamburga trzymał transparent, na którym było napisane, iż PO akceptuje ataki na dziennikarzy. Wszyscy uczestnicy demonstracji zapowiedzieli, że aż do skutku, aż do momentu zmiany w Polsce władzy zawsze będą w ten sposób witać i żegnać pana Donalda Tuska. „

I dalej:

Waldemar Maszewski, Augsburg

„Polski premier podczas wielkiego zlotu Ziomków Sudeckich (Sudetendeutsche Tag) w Augsburgu dostąpił „niewątpliwego” zaszczytu, ponieważ zarówno Bernd Posselt, rzecznik Ziomków Sudeckich, jak i Erika Steinbach wyjątkowo go chwalili. Posselt, wręczając Erice Steinbach Europejską Nagrodę Karola IV, przyznawaną przez ziomków od 1958 roku, stwierdził, że obydwie ważne niemieckie nagrody: Karola Wielkiego – przyznawana przez kapitułę w Akwizgranie, oraz Karola IV – nadawana przez Ziomków Sudeckich, znalazły się w godnych rękach”.

 

Tusk Berlin 31.05.2012, odebrał nagrodę im. Walthera Rathenaua, to pozegnanie.

„Tusk jest zdrajcą”: http://youtu.be/aLoM28Dan3k

 

Michał St. de Zieleśkiewicz

Zrodlo: BLOGMEDIA24.PL – Michał St. de Zieleśkiewicz – blog, 21-06-2012

I jeszcze kilka zachowanych zdjec Mistrza:

Janusz Kusocinski finiszuje na stadionie olimpijskim w Los Angeles - fot historiatleticmo.blogspot.com

Janusz KusocinskiJanusz Kusocinski - Zdjecie z Galerii Leszka Lubisz-Nycza, za fkanada.home.pl

, 2012.06.21. – aktualizacja 2017.06.21.
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci