Na ile Netanyahu wycenił deportacje francuskich Żydów?


Przełomowa deklaracja Francji w sprawie obozów zagłady

Francja potwierdza swój udział w deportacji francuskich Żydów do hitlerowskich obozów zagłady. Przez dziesięciolecia dla władz w Paryżu i społeczeństwa był to temat tabu. W Paryżu odbyły się z udziałem prezydenta Francji i premiera Izraela uroczystości w związku z 75. rocznicą deportacji miejscowych Żydów.

Siedemdziesiąt pięć lat temu w ciągu dwóch dni francuska policja aresztowała w Paryżu ponad trzynaście tysięcy Żydów – kobiet, mężczyzn i dzieci. Wszystkich wywieziono do hitlerowskich obozów zagłady, głównie do Auschwitz.

Prezydent Emmanuel Macron przyznał, że przez długie lata władze milczały na temat udziału Francji i Francuzów w deportacji Żydów. Dodał, że w wyniku pracy historyków, a także obudzenia się świadomości społeczeństwa można było mówić o prawdzie. Jako pierwszy uczynił to w 1995 roku ówczesny prezydent Francji Jacques Chirac.

Teraz Emmanuel Macron powtórzył, że to Francja zorganizowała najpierw aresztowania, a następnie deportację ludności żydowskiej do Auschwitz. Prawie wszyscy zginęli, wśród nich ponad cztery tysiące dzieci w wieku od dwóch do szesnastu lat.

W uroczystościach brał udział premier Izraela Benjamin Netanjahu, który podziękował za zaproszenie i podkreślił, że myśli także o tych Francuzach, którzy stracili życie ratując swoich żydowskich sąsiadów.

 

  • Na zdjęciu: Emmanuerl Macron i Benjamin Netanyahu / AFP

 

Za: Fakty.Interia.pl, 16.07.2017

 

Od redakcji PCO:

Jak zwykle co do obozów zagłady niedomówienie (?). To już nie iluzoryczne „nazistowskie”, a hitlerowskie. Może kiedyś dojdą też i do tego, że Hitler był przywódcą jednak Niemców i państwa niemieckiego – zauważył jeden z komentatorów informacji.

Polish-Club-Online-PCO-logo-2

, 2017.07.17.

 

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci