IX Podlaska Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej


Konno w hołdzie kawalerii

5 sierpnia z Podzamcza (gm. Maciejowice) do Kodnia wyruszy IX Podlaska Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej.

-Już po raz dziewiąty pragniemy jako Podlaska Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej dotrzeć do bram naszego kodeńskiego Jeruzalem, aby w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Święto Wojska Polskiego spojrzeć w oblicze Hetmanki naszych serc – mówi ks. ppor. Dariusz Cabaj, kierownik pielgrzymki.

– Nasza Konna Pielgrzymka od samego początku organizowana jest z inicjatywy księdza ppor. Dariusza Cabaja, proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP w Bobrownikach koło Dęblina. W czynną organizację Pielgrzymki zawsze zaangażowanych jest wiele osób, duchownych jak i świeckich. Spotkania organizacyjno-formacyjne, czy szkolenia są najczęściej połączone z obchodami świąt kościelnych lub narodowych – tłumaczy ksiądz Maciej Majek, współorganizator pielgrzymki.

– Do udziału w Pielgrzymce zaproszony jest każdy, kto jest wierzący, a jednocześnie pragnie pogłębić swoją relację z Bogiem i ludźmi, jeździ konno na koniach ras szlachetnych i chce to czynić w hołdzie tysiącletniej tradycji kawaleryjskiej naszej Ojczyzny i z racji na specyfikę i organizację Konnej Pielgrzymki zaakceptuje nasz regulamin. Rozpiętość wiekowa jest znaczna: od 8 do 65 lat. Dzieci, młodzież, dorośli, a nawet całe rodziny doskonale się odnajdują i integrują w pogłębianiu wspólnej pasji jaką jest jeździectwo. Nasza Pielgrzymka ma na celu: uwielbianie Boga, podkreślanie wagi honoru i szacunek dla Ojczyzny. Nieustannie chcemy pytać o naszą tożsamość. O to kim jesteśmy i dokąd zmierzamy 
– dodaje ksiądz Maciej Majek.

Tegoroczna Pielgrzymka, przypadająca w setną rocznicę objawień fatimskich będzie  okazją do dziękczynienia Panu Bogu za upragniony przez pokolenia Polaków dar wolnej Ojczyzny.

Pielgrzymka wyruszy z Podzamcza 5 sierpnia o godz. 12.00.
 -Aby uświadomić sobie cenę jaką Polacy zapłacili za dar wolnej Ojczyzny pragniemy rozpocząć naszą wędrówkę w Podzamczu koło Maciejowic, gdzie naczelnik Tadeusz Kościuszko utracił wolność a z nim nasza Ojczyzna. Następnie odtworzymy szlak bojowy 26. Pułku Ułanów, w którym służył rotmistrz Witold Pilecki. Na nocleg zatrzymamy się w Bobrownikach – mówi kierownik pielgrzymki.

W niedzielę 6 sierpnia o godz. 16.00, po przybyciu na groby Legionistów Józefa Piłsudskiego na cmentarzu wojennym Balonna w Dęblinie, pielgrzymi modlitwą podziękują im za to, że sto lat temu odmówili złożenia przysięgi obcym mocarstwom i pozostali tu na zawsze wierni Polsce.

Następnie pielgrzymi obiorą kierunek na wschód: Sanktuarium Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej, Suchowoli koło Radzynia Podlaskiego, Dubicy koło Wisznic i Łukowców koło Białej Podlaskiej.

Za: KurierGarwolinski.pl , 21 lipca 2017

 

, 2017.07.24

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci