Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński – Komunikat 5/2017


 

 

Warszawa, 05 sierpnia 2017 rok

 

KOMUNIKAT 5/17

 

List Pani Iwony Węgrzyn-Bocheńskiej:

Chicago – Warszawa, 2 sierpnia 2017 r.

 

Drodzy Przyjaciele Motocykliści!

Już za 10 dni, w niedzielę, 13 sierpnia 2017 wyrusza XVII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, który prowadzi szlakiem naszych zwycięstw i klęsk, poprzez Kresy Rzeczypospolitej. Jak co roku, Rajd odwiedzi miejsca zbrodni komunistycznych, niemieckich oraz UPA. Uczestnicy pochylą głowy nad grobami zmarłych i zamordowanych obywateli polskich, złożą wieńce oraz przeżyją wzruszające spotkania z Polakami, którzy nadal mieszkają na Kresach, odwiedzą sierocińce i ważne miejsca historyczne.

Zapraszam Was z całego serca do poparcia tej Wspaniałej Inicjatywy!

Proszę dołączajcie się na różnych etapach Rajdu, by pokazać, że trud podjęty przez Waszych Braci Motocyklistów jadących na Wschód jest przez Was zauważony i doceniany.

Poniżej krótki plan przejazdu I dnia XVII Rajdu Katyńskiego 13 sierpnia (niedziela):

9:00 Uroczystości inaugurujące XVII Rajd Katyński na Placu Piłsudskiego w Warszawie

9:40 Uroczysty Start sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza

14:30 w Drohiczynie: Specjalny program poświęcony Śp. Komandorowi Wiktorowi Węgrzynowi, Twórcy Rajdów Katyńskich i Zlotów Jasnogórskich.

(Poszczególne etapy I dnia XVII RK 13 sierpnia 2017 r.: 10.20 – 10.50 Ossów; 11.20 – 12.00 Radzymin; 13.30 – 14.00 Sokołów Podlaski; 14.30 – 15.30 Drohiczyn; 16.30 – 17.15 Bielsk Podlaski; 18.15 – 18.30 Więzienie NKWD ul. Mickiewicza Białystok; 20.00 Uroczystości Sokółka)

Apeluję do wszystkich zaprzyjaźnionych Klubów Motocyklowych o przybycie.
Dziękuję Moi Drodzy za poparcie!
Prawda historyczna i tożsamość narodowa to wartości, z którymi nie można polemizować.
Trzymajmy się RAZEM!

Iwona Węgrzyn Bocheńska
Fundacja „Rajd Katyński”

*

Tegoroczna edycja Rajdu Katyńskiego jest wyjątkowa, ponieważ w ramach XVII MMRK odbędą się dwie trasy. Pierwsza z tras pojedzie poprzez Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę. Druga z tras pojedzie szlakiem Zesłańców Syberyjskich. Zawieziemy polskość aż nad Bajkał, spotkamy się z potomkami Zesłańców Syberyjskich, odwiedzimy groby Polaków. Poniżej szczegółowe programy obu tras:

 

TRASA STANDARDOWA, 13.08-2.09.2017, OK 7500 KM

 

TRASA SYBERYJSKA, 13.08-10.09.2017, OK 10500 KM

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński od 17 lat jeździ na Kresy Rzeczypospolitej. Dotykamy tego, co po nas tam pozostało. Spotykamy Polaków – opuszczeni przez wszystkie kolejne rządy III RP, trwają na swojej ojcowiźnie. Jedziemy do nich. Odwiedzamy polskie szkoły, polskich harcerzy, sierocińce, szpitale dziecięce, spotykamy dzieci polskie, rosyjskie, białoruskie i ukraińskie.

Wieziemy dla nich dary – zabawki i słodycze, sprzęt sportowy, artykuły chemiczne i kosmetyczne, długoterminową żywność, książki, polską klasykę, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Sienkiewicza i innych, podręczniki do nauki języka polskiego, nowe ubrania i nowe buty. Nasze Stowarzyszenie ufundowało pomniki Błogosławionego Jana Pawła II na Ukrainie, Białorusi, Litwie I w Rosji, w Tobolsku. Wieziemy wszystko, co sprawia radość i daje uśmiech najbiedniejszym z nas, Polakom na kresach Rzeczypospolitej. Dołącz do nas! Ofiaruj rodakom serce!

Jeżeli chcesz wesprzeć nasze cele statutowe możesz przekazać dary rzeczowe lub wpłacić darowiznę na

niżej podane konto:

Wpłaty w złotówkach:
Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie
ul. 3 Maja 3, 06 – 400 Ciechanów
07 8213 0008 2010 0900 6766 0001

Wpłaty w dolarach amerykańskich:
23 8213 0008 2010 0900 6766 0004
SWIFT KOD: GBWCPLPP

Wpłaty w euro:
93 8213 0008 2010 0900 6766 0005

Dary rzeczowe można przekazywać (przesyłać) bezpośrednio do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ul. Skazańców 25, 01-532 Warszawa (wjazd od Wisłostrady, niemal naprzeciwko KS „Spójnia-Warszawa”) w godzinach pracy muzeum (przy wejściu powołać się na Rajd Katyński) Wszelkie zapytania dotyczące darów i ich dostawy prosimy kierować do Grzegorza Ficonia, numer telefonu +48 663 135 499

Z serca dziękujemy za wszelką pomoc i odruchy serca!

 

*

 

VI Rajd Motocyklowy „Ponary-Pamiętamy”

XVII MMRK będzie, jak co roku, towarzyszył Motocyklowy Rajd „Ponary-Pamiętamy”. Będzie to już VI edycja tego rajdu. W tym roku, rajdowcy będą towarzyszyć XVII MMRK aż do Katynia, gdzie na Memoriale Katyńskim wszyscy wspólnie oddadzą hołd pomordowanym Polakom i obywatelom innych narodowości. Rajd „Ponary-Pamiętamy”, przez Miednoje a dalej Białoruś powróci do Polski. Poniżej program rajdu:

 

TRASA VI RAJDU „PONARY-PAMIĘTAMY”, 13-20.08.2017, OK 3215 KM

Ponary (po litewsku Paneriai), obecnie dzielnica Wilna, w pierwszej połowie XX w. podwileńska miejscowość, uznawana przez mieszkańców miasta za ustronne, ciche letnisko – to miejsce szczególne, symbolizujące wielką tragedię i okrucieństwo. Przez lata spychane do niepamięci, przemilczane przez komunistów, zapomniane przez naszych sąsiadów – Niemców i Litwinów.

Pierwszych mordów w Ponarach Niemcy dokonali 4 lipca 1941 r. Początkowo mordowało SS, potem oddział ochotników litewskich, Ypatingasis Būrys (pełna nazwa Vokiečių Saugumo policijos ir SD ypatingasis būrys – Specjalny Oddział SD i Policji Bezpieczeństwa). Z czasem otrzymał wśród polskiej ludności pogardliwą nazwę „strzelców ponarskich”.

Początkowo skazanych na śmierć przywożono w dużych grupach samochodami lub transportem kolejowym. Ustawiano ich nad istniejącymi dołami i rozstrzeliwano z ustawionej broni maszynowej. Nie gwarantowało to jednak śmierci wszystkich, a jednocześnie pochłaniało dużą ilość amunicji. Po kilku tygodniach zmodyfikowano sposób mordowania. Na miejsce kaźni przyprowadzano dziesięcioosobowe grupy skazańców. Musieli się rozebrać z wierzchniego ubrania, a następnie stanąć twarzą do dołu, plecami do plutonu egzekucyjnego złożonego z dziesięciu strzelców. Większe dzieci stały w szeregu z dorosłymi, a małe były trzymane przez matki na rękach. W tym drugim wypadku jeden strzelec przypadał na matkę, a drugi na dziecko. Czasami dla zaoszczędzenia amunicji małe dzieci wrzucano żywcem do dołów. Mordowano pojedynczymi strzałami z broni długiej bądź krótkiej. Reszta oczekujących na śmierć stała w długiej kolumnie. Do utrzymania porządku, służyły gumowe pałki i psy.

Ponary to miejsce kaźni wielu narodowości. W latach 1941–1944 zginęło około 60-70 tys. Żydów. Zabijano Cyganów, Tatarów, Białorusinów. Wszyscy oni byli obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Ginęli Polacy, stanowiący po Żydach najliczniej eksterminowaną grupę narodowościową w Wilnie. Ich liczba także jest nieznana – zastrzelono w Ponarach około 20 tys., a niektóre dane mówią nawet o 25 tys., przy czym zabijano według z góry ustalonych zasad – dobierano spośród polskich elit na podstawie list proskrypcyjnych przygotowanych przez Saugumę – litewską policję. W Ponarach rozstrzelano polską inteligencję Wilna, uczniów wileńskich gimnazjów, harcerzy, nauczycieli, księży, adwokatów, profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego.

Dokładna liczba zamordowanych nie była znana i zapewne nigdy już nie będzie. Już jesienią 1943 r. zaczęto zacierać ślady zbrodni. Wydobywano z dołów śmierci ciała, układano w wielowarstwowe stosy, które paliły się po 7–8 dni. Między grudniem 1943 r. a 15 kwietnia 1944 r. wydobyto i spalono w ten sposób blisko 70 tys. ciał. Pozostałe z nich niedopalone kości rozcierano między żeliwnymi płytami, a następnie popiół mieszano z piaskiem, który wsypywano do przygotowanych rowów. Zamaskowanie zbrodni odniosło częściowy sukces. Ze względu na brak szczątków nie można do dziś ustalić liczby ofiar. Badacze opierają się przede wszystkim na przypuszczeniach i częściowo zachowanej dokumentacji.

Zbrodnia w wileńskich Ponarach nie istnieje w zbiorowej pamięci. Musimy o niej przypominać. 

    *     *     *    *

Wszystkich sympatyków, ludzi którym idea Rajdu Katyńskiego a także pamięć o naszych patronach: śp. Wiktorze Węgrzynie i śp. Ks. Zdzisławie Jastrzębiec-Peszkowskim, są bliskie sercu, zapraszamy bardzo serdecznie w dniu 12 sierpnia 2017 roku na godzinę 20.30 na Mszę Świętą w intencji XVII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego a następnie w niedzielę, 13 sierpnia 2017 roku na godzinę 9:00 na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, skąd nastąpi uroczysty start XVII MMRK.

Do zobaczenia!

Zarząd SMMRK

 

Wydrukuj:   Komunikat 5-17.PDF.

 

http://rajdkatynski.com/

 

Nadesłane 5 sierpnia 2017.

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2017.08.07.

 

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane