Dwie harcerki zginęły, a ponad 20 harcerzy jest rannych. Żałoba w ZHR.


DZIENNIK ŁÓDZKI: Do tragicznych wydarzeń doszło w nocy z piątku na sobotę (12 sierpnia). W Suszku w powiecie chojnickim na harcerskie namioty spadły drzewa. Dwie harcerki zginęły, a ponad 20 harcerzy jest rannych.

Dwie osoby nie żyją, a ponad 20 jest rannych. To tragiczny bilans nawałnicy, jaka przeszła w nocy z piątku na sobotę (12 sierpnia) nad Pomorzem i Kujawami. Burza zaskoczyła leśny obóz harcerzy około północy. – Cztery osoby zginęły w nocy z piątku na sobotę po nawałnicach, które przechodziły przez Polskę. Dwie z nich to uczestnicy obozu harcerskiego w Suszku na Pomorzu. Rannych zostało 28 osób – mówi st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.
Na obozie w Suszku w pow. chojnickim byli harcerze z Łódzkiego. To na ich namioty spadły przewrócone przez wichurę drzewa. W powiecie chojnickim zginęły jeszcze dwie inne osoby. Również na ich namioty spadły powalone drzewa. – Zginęło dwoje dzieci w wieku 13 i 14 lat (dziewczynki urodzone w roku 2003 i 2004). To harcerze z Łodzi – mówi st.sierż. Justyna Przytarska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chojnicach. – Dwóch harcerzy zostało ciężko rannych a 20 innych lżej. Wszyscy trafili do kilku szpitali na Pomorzu. Harcerze z okręgu łódzkiego regularnie wyjeżdżali na obóz harcerski do powiatu chojnickiego. W obozie w miejscowości Suszek nad jeziorem Śpierwnik uczestniczyli harcerze i harcerki z 26 ŁDH, szczepu Zawiszacy, 59 ŁDHek, 9ŁDH. Tegoroczny obóz odbywał się pod nazwą „Leśny dom”. Skauci bliżej poznawali przyrodę oraz rozwijali samodzielność, kreatywność i sumienność. Większość z nich na obóz wyjechała bez jakichkolwiek urządzeń elektronicznych, także telefonów komórkowych. Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że phm. Mateusz Idzikowski HR, komendant obozu w Suszku podjął wczoraj późnym wieczorem decyzję o ewakuacji obozu ze względu na fatalne warunki atmosferyczne. Niestety harcerze nie zdążyli opuścić lasu. Na obóz, który rozpoczął się 26 lipca, wyjechały łącznie 172 osoby (w tym 140 dzieci). Do domu mieli wrócić 16 sierpnia. Po tragicznych wydarzeniach wszyscy zostali ewakuowani przez policjantów do szkoły w miejscowości Nowa Cerkiew, położonej niedaleko Chojnic. – Sztab kryzysowy został już powołany w biurze Wojewody Łódzkiego – mówi Paweł Nowiński z ZHR w Łodzi. Aby uzyskać informację o stanie zdrowia najbliższych należy dzwonić pod numer telefonu 42 664 10 53. Infolinia przeznaczona jest tylko dla osób najbliższych. Na Pomorzu informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 987. – Na miejsce wydarzeń pojechał wojewoda łódzki Zbigniew Rau i Krzysztof Janecki, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Wojewoda Łódzki zapewnił również transport uczestników obozu. Do Łodzi przywiozą ich cztery autokary – mówi Michał Bogusiak z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

   *   *   *   *

KOMUNIKAT ŁÓDZKIEGO ZHR

Około godziny 23.00 w dniu 11 sierpnia br. podczas nawałnicy w powiecie chojnickim, na obozie harcerskim doszło do wypadku, w wyniku którego dwie osoby zginęły. Na obozie harcerskim Okręgu Łódzkiego koło miejscowości Suszek w powiecie chojnickim (woj. pomorskie) wypoczywało pod okiem instruktorów harcerskich (wychowawców) ok 140 dzieci. Około godziny 23.00 w dniu 11 sierpnia br. podczas nawałnicy w powiecie chojnickim, na obozie harcerskim doszło do wypadku, w wyniku którego dwie osoby zginęły. W trakcie zarządzonej ewakuacji zostały wezwane służby ratunkowe, które są cały czas obecne na miejscu zdarzenia. Pozostali uczestnicy zostali przetransportowani do szkoły w Nowej Cerkwii k. Chojnic. Kadra obozu w tak krytycznej sytuacji postępowała bardzo sprawnie. Podczas nawałnicy 13 osób zostało rannych i z drobnymi obrażeniami przewieziono je do szpitali. Rokrocznie podczas Harcerskiej Akcji Letniej pod opieką instruktorów harcerskich (wykwalifikowanych wychowawców i kierowników wypoczynku) przebywa ponad 10.000 dzieci i młodzieży na ponad 200 obozach i zgrupowaniach harcerskich. Proces wewnętrzny i zewnętrzny zatwierdzania obozów jest bardzo rygorystyczny. W Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wewnętrzna procedura weryfikacyjna dopuszczająca obóz do realizacji jest trójstopniowa. Obóz w Suszku spełniał wszystkie wymagane przepisami prawa oraz regulaminami wewnętrznymi ZHR wymagania. Na wszystkie pytania w sprawie informacji udzielają: Grzegorz Bielawski – rzecznik prasowy Okręgu Łódzkiego ZHR tel. 664 970 074, [email protected] Krzysztof Goliszewski – rzecznik prasowy Okręgu Pomorskiego ZHR +48 609 056 865, [email protected] Adam Kralisz – Przewodniczący Okręgu Łódzkiego ZHR +48 501 301 341.

Źródło: Dziennik Łódzki, 12 sierpnia 2017

Po tragedii na obozie w Suszku szef Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarządził miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach ZHR.

Polish-Club-Online-PCO-logo-2

, 2017.08.12.
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci