Kazachstan – Parafia Świętej Rodziny. Biuletyn – Październik 2017.


 
Tajynsza, 26 października 2017

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Serdecznie pozdrawiam Wszystkich, którzy zaglądają na stronę naszego biuletynu. Po dłuższej przerwie trzeba nadrobić zaległości i muszę wrócić pamięcią trochę do tyłu, by podzielić się z Wami wiadomościami z naszego życia parafialnego.
Powoli dobiegają końca prace remontowe przy naszym kościele. Udało się wyremontować dach, wymienić cały system rynnowy i następnie prace przeniosły się do fundamentуw. Niestety, zaledwie odkopano fundamenty, spadł deszcz, a później jeszcze trochę przymroziło i spadło trochę śniegu, tak że prace były prowadzone z kilkudniowymi przerwami, spowodowanymi warunkami pogodowymi. Było już nie ciekawie, ale znowu przyszło ocieplenie, więc można było kontynuować zaczęte prace. Z powodu realizacji wcześniejszego projektu, firma nie mogła wcześniej rozpocząć prac, a w Kazachstanie październik już bywa różny i zawsze można spodziewać się śniegu i przymrozków. Ale jakoś się udało i jeszcze zdążyliśmy przed zimą. Ufamy, że dzięki wykonanym pracom, w następnym roku, można będzie zrobić coś więcej przy kościele.
We wrześniu odbyło się też diecezjalne spotkanie księży, a następnie sióstr w Szczucińsku. Jest to parafia na terytorium Borowoje. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych części Kazachstanu, a na pewno okolic północnej części Kazachstanu. Jest to kurort z górami, lasem, jeziorami. Zapraszamy na wakacje … Wracając do nas… W czasie spotkania księży, miało miejsce ogłoszenie tamtejszego kościoła parafialnego Sanktuarium Królowej Rodzin. W tej parafii szczególny akcent i troska jest ukierunkowana na rodziny. Ks. Proboszcz prowadzi tam spotkania formacyjne Domowego Kościoła i kilka razy do roku organizowane są też rekolekcje dla rodzin, w których często biorą udział animatorzy z Polski. Jak już wiele razy pisałam, rodzina w Kazachstanie potrzebuje szczególnej troski i pomocy, aby odbudować fundamentalną strukturę i wrócić do wartości moralnych, nie mówiąc już – ewangelicznych.
W końcu września z Tajynszy wyruszyła pierwsza pielgrzymka rowerowa do Sanktuarium w Oziornoje. Na pierwszy raz było tylko 5 uczestników, ale tu nie każdy może pojechać, mimo dobrych chęci, bo potrzeba siły i dobrego zdrowia. Mieliśmy do pokonania 70km w jedną stronę i następnego dnia taka sama trasa.
Wyjeżdżaliśmy o 6-tej rano przy temp. -9C, ale potem było całkiem ciepło. Dotarliśmy do celu o 16- tej. Po drodze były przystanki, obiad i msza Św. u sióstr nazaretanek w Kiellerowce. W Oziornoje nawiedziliśmy siostry karmelitanki, a wieczorem jeszcze uczestniczyliśmy we mszy Św. Następnego dnia, z nowymi siłami wracaliśmy do domu. Droga jednak okazała się o wiele trudniejsza do przebycia niż poprzednio, bo wiał przeciwny wiatr, który powodował duży opór dla jazdy na rowerze. Na szczęście udało się nam wszystkim dojechać do domu, chociaż było już po 21-ej. Nikt jednak nie żałował podjętego trudu pielgrzymowania, bo towarzyszyły nam różne intencje w drodze, a główną intencją była trzeźwość w rodzinach.
W ostatnich dniach września nawiedziła nas też trzy-osobowa grupa młodych ludzi z Polski, którzy chcieli zobaczyć warunki życia biedniejszych ludzi, aby zorganizować dla nich pomoc, w zależności od potrzeb. Myśleli o poważnych projektach np. pomocy w remoncie domu dla kogoś z biednych ludzi tu mieszkających lub inne, a przy okazji kupili też balkonik i specjalistyczną laskę dla jednej z naszych parafianek, która jest chora na raka i ciężko jej się poruszać. Sprawili jej tym podarkiem ogromną radość.
Czasem tak niewiele potrzeba, aby dzielić się miłością i nieść radość innym. W związku z ostatnim przykładem nasuwają mi się słowa Św. Pawła: „Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu.” Tym duchowym akcentem zakończę. Niech nasze serca będą zawsze otwarte dla innych, a odkryjemy drogę do prawdziwego szczęścia.
Serdeczne pozdrowienia od całej naszej wspólnoty parafialnej, duszpasterzy i sióstr.

o. Alexy

Na zdjęciu głównym kościół pw. Świętej Rodziny w Tajynsza, Kazachstan prowadzony przez Księży Marianów. Fot. o. Alexey Mitsinskiy / za: tajynsza.marianie.com
Źródło:  O. Aleksy,  [email protected] ,  26 października 2017.

 

Więcej informacji z Parafii Św. Rodziny w Kazachstanie na naszym portalu >   >   >   TUTAJ.

 

Przeczytaj również:

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2  , 2017.08.22.

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane