„Łatwiej jest ogłupić …


ludzi niż przekonać, że zostali ogłupieni”- twierdził Mark Twain. No, niestety… Ludzi łatwo ogłupić, na przykład rozdając upaństwowione pieniądze”za darmo”. Działa to jak narkotyk- dzisiaj euforia- jutro depresja. Te wszystkie demoralizujące”Plus” wcześniej czy później zemszczą się w dwójnasób. NA razie wchodzimy w marnotrawny „program” Maluch Plus”. Będzie nas kosztował około 05 mld złotych. Maluchy będą miały frajdę, będzie odlotowo i naprawdę przyjemnie. Niech się święci socjalizm.

Socjalizm oczywiście nie jest alternatywą dla kapitalizmu – jest on alternatywą dla każdego systemu, w którym ludzie mogą żyć po ludzku – twierdził Mises. Ale wszędzie socjalizm, marnotrawstwo, złodziejstwo, biurokracja, oszukaństwo, demagogia. Socjalizm jest systemem redystrybucji i nie tworzy bogactwa. Kapitalizm jest systemem tworzącym bogactwo. Ale wszelkie nieroby nie lubią kapitalizmu, bo musieliby pracować z odpowiedzialnością. W socjalizmie przepycha się puste taczki bez odpowiedzialności – i bierze się za to wielkie pieniądze.

W poprzednim socjalizmie prawie wszystkiego brakowało, ale jakoś wszyscy sobie radzili. Każdy kombinował jakby tu załatwić to co jest mu potrzebne. Były kolejki – tak jak dzisiaj w skansenie komunizmu – kilkuletnie, ale zawsze można kolejki zmniejszyć. Wystarczy jak kolejkowicze staną trochę bliżej siebie. Będą czuli swoje własne oddechy, ale co to szkodzi. Kolejki będą mniejsze, i o to w socjalizmie chodzi. Tym bardziej,że w niektórych częściach kraju brakuje jajek i masła, Czy rząd robi armaty zamiast masła?

A z węglem to kompletny horror! W kraju węgla – brakuje węgla na składach, tak jak w socjalistycznej Wenezueli brakuje papieru toaletowego. Już 900 złotych za tonę(!!!) Ojjjjj… socjaliści dadzą nam w kość tymi idiotycznymi rządami opartymi o ręczne sterowanie i ochronę pasożytujących spółek państwowych. Tyle miliardów utopili w państwowych kopalniach i pasożytniczych spółkach, a tu nie ma węgla na składach. Socjalizm wszystkim nosa utrze – bogatym jutro a biednym pojutrze.

Nie ma też wagonów do przewożenia węgla. Zresztą, jak nie ma węgla- to po co wagony? Za socjalizmu Gomułki nie było mięsa, ale były puszki metalowe. Czasami były puszki, ale nie było mięsa. I jakoś ten bałagan trwał! I dało się żyć! Nie było też sznurka do snopowiązałek, a dzisiaj sznurek na razie jest, ale jak władza wykończy producenta sznurka, bo każe mu zapłacić podatek VAT za 23 lata wstecz, to może być różnie. Sznury dla samobójców są na razie łatwo dostępne. Liczba samobójstw wzrasta systematycznie.

Co robią socjaliści w takiej sytuacji? Pani premier Beata Szydło powołała specjalny zespół, żeby się zorientował co robić i co się dzieje. Komisje, zespoły – a sprawa jest prosta: trzeba zrobić wolny rynek i sprywatyzować kopalnie. Ale tego nie, natomiast pozorowane działania – jak najbardziej. Żeby oszukać ludowość, jak to rząd się napracuje, jak chce dobrze i ma dobre chęci,a może się zdarzyć – bo Polska Grupa Górnicza – sobie nie radzi.

A Gierek i Gomułka sobie radzili. Był węgiel, były Barburki – wszyscy byli zadowoleni, były wagony – było super, aż socjalizm się zawalił, i nastała socjalistyczna Solidarność – i tak jest do dziś. Dopłaty, marnotrawstwo, biurokracja, brak rynku…Widać wyraźnie, że obecny system jest kontynuacją poprzedniego.

I tak będziemy gnić!

 

Waldemar Jan Rajca
Żródło: Orwell 2006, 28/10/2017

  • Ilustracja tytułowa: Red. Waldemar J. Rajca, autora felietonu / wybor wg.pco

 

Waldemar Jan Rajca na FB…KNP.

 

Przeczytaj więcej felietonów Waldemara J. Rajcy  >    >    >  TUTAJ .

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2

, 2017.11.08.

 

Waldemar J. Rajca

Autor: Waldemar J. Rajca