Gdynia: Pogrzeb Komandorów po latach


Szanowni Państwo

15 i 16 grudnia  Gdyni odbędzie się katolicki pochówek wybitnych oficerów naszej Marynarki Wojennej, zamordowanych w więzieniu na warszawskim Mokotowie 12 i 16 grudnia 1952 roku: komandora Stanisława Mieszkowskiego, komandora Jerzego Staniewicza, komandora porucznika Zbigniewa Przybyszewskiego.

Każdy z nich zapisał piękną kartę w Marynarce Wojennej II RP. Kmdr Zbigniew Przybyszewski był w roku 1939 bohaterem obrony Helu. Przeżyli wojnę w oflagach. Po wojnie czerwoni nakłonili ich do służby w „ludowej” Marynarce dominium sowieckiego w Polsce, odwołując się do ich uczuć patriotycznych: jesteście wybitnymi oficerami, do Gdyni przybywają młodzi chłopcy z z całej Polski, dla których jesteście autorytetami. Wracajcie do służby!

Jak się potem okazało, był to podstęp. Kilka lat po wojnie czerwoni aresztowali dużą grupę komandorów, ale też oficerów niższych rangą i marynarzy, pod zarzutem „zdrady”, „szpiegostwa” etc. Komandorów „oprawiała” bandycka Infomacja Wojskowa, nazywana wtedy „UB do kwadratu”. To byli w większości oprawcy sowieccy, narodowości rosyjskiej, żydowskiej, białoruskiej, ukraińskiej, zaprawieni w zbrodniach jeszcze w latach 30.

Śmiertelne szczątki Trzech Komandorów zostały odnalezione i zidentyfikowane na warszawskiej Łączce.

Kto może, niech przybędzie do Gdyni. Komandorom, męczennikom narodowj sprawy, należy się nasza modlitwa i nasza pamięć.

 

Hańba „radnym” miast i gmin w Polsce, którzy z uporem, szydząc z Instytutu Pamięci Narodowej, ale i z Państwa Polskiego w ogóle – bronią sowieckich patronów naszych ulic, pomników i memoriałów armii agresora, uciekając się do nędznych podstępów!

 

Pogrzeb Komandorów to krok ku Polsce dumnej i wiernej pamięci swych Bohaterów.

 

 

Piotr Szubarczyk
Biuro Edukacji Narodowej
IPN Gdańsk

 

 , 2017.12.06.

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane