Morawiecki zastąpił Szydło. Patrioty za drogie.


Zmiana premier Beaty Szydło, która odbyła się w czasie przeciąganego spektaklu sugerującego przejrzystość decyzji jest owiana tajemnicą i wieloma domysłami. Kto i z jakimi argumentami przekonał Naczelnika z Żoliborza do podjęcia tej decyzji? Dlaczego tak sprawie została ona zaklepana przez dobro zmianową sejmową awangardę? Czy kolega z ogólniaka podesłał swojego komisarza, czy też poległ w walce o „kamienice”? Czy był brany pod uwagę fakt, że od 2010 roku Mateusz Morawiecki należał do sztabu doradców ówczesnego premiera Donalda Tuska? A może inne wydarzenia poprzedzające „dobrą zmianę” zadecydowały?

W sierpniu, Jarosław Kaczyński zaprosił przedstawicieli środowisk żydowskich w Polsce na spotkanie.

W sierpniu 2017 prezes PiS Jarosław Kaczyński podejmował grono przyjaciół. Jonny Daniels drugi z lewej. Fot. Inter.

W udzielonym po spotkaniu wywiadzie dla Fronda.pl Jonny Daniels powiedział:

… Prezes Kaczyński jako prawdziwy przywódca dba o wszystkich obywateli kraju, w tym społeczność żydowską…

…Na spotkaniu dyskutowaliśmy nad faktem, że potrzebne jest silniejsze stanowisko przeciwko tej mowie nienawiści, a wszyscy obywatele polscy muszą czuć się bezpiecznie. Omawialiśmy także szczególną niezaprzeczalną więź między państwem Izrael i Polską. Osobiście podziękowałam Prezesowi Kaczyńskiemu za wszystko, co zrobił i nadal robi dla państwa Izrael. Rozmawialiśmy o ogromnym dziedzictwie jego brata śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który także zrobił bardzo wiele dla narodu żydowskiego.  Rozmawialiśmy także o przyszłości, o tym, co więcej można zrobić, aby wzmocnić więź między naszymi narodami, które są oparte na tysiącu lat wspólnej historii….  – więcej na  Fronda.pl , 22.08.2017

Tuż przed zmianą premier Szydło na Morawieckiego w Warszawie  z inicjatywy Jonny’ego Danielsa odbyła się

…szabasowa kolacja z udziałem izraelskiego ministra telekomunikacji Ajjuba Kary.  Na spotkaniu pojawili się także polskojęzyczni politycy, tak zwana wysokoprocentowa śmietana polityczna, czyli takie VIP-iaki jak, między innymi, Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki, Adam Bielan, Jan Dziedziczak i Arkadiusz Mularczyk. O kolacji na swoim Facebooku poinformował oraz dostarczył video sam minister rządu państwa narodu wybranego Kara… – Więcej i film z kolacji na wolna-polska.pl , 28.11.2017

Szabasowa kolacja zorganizowana przez
Jonny’ego Danielsa w Warszawie. Fot. YT. Danielsa. YT.

Obecność ministra Kara nie należy uważać za turystyczne zamiłowanie do poznania Polski i okazjonalne zaznajomienia się z liderami PiS. Na portalu Autonom.pl można przeczytać więcej o zasługach min. Kary dla Izraela i nieprzyzwoitością byłoby nie zauważyć w co chce wplątać Polskę. Nie zapomniał o tym, że Polacy ratowali jego rodaków w potrzebie i ubogacił konferencji zorganizowanej w Toruniu przez Radio Maryja i TV Trwam.

„Gwiazdą wieczoru” był … izraelski minister telekomunikacji Ajjuba Kara, który poinformował o tym wydarzeniu na swoim profilu w sieci społecznościowej Facebook, a na materiale wideo ma mówić o polsko-izraelskiej współpracy i zapraszać polskich ministrów do odwiedzenia państwa syjonistycznego.

Kara należy do najradykalniejszych polityków syjonistycznego Likudu. Z tego powodu w przeszłości krytykował opuszczenie okupowanych terenów Strefy Gazy i Libanu przez izraelskie wojsko, cierpiąc najwyraźniej na tzw. „syndrom oblężonej twierdzy”. Minister telekomunikacji w gabinecie Benjamina Netanjahu wietrzy wszędzie spiski na temat zniszczenia Izraela, stąd nazywa wszelkie pokojowe rozmowy „działaniem osłabiającym Izrael” i popiera między innymi nielegalne żydowskie osadnictwo na terytoriach palestyńskich.

Wczoraj Kara uczestniczył natomiast w konferencji zorganizowanej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, której głównym organizatorem był o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji TRWAM. Syjonistyczny minister miał powiedzieć podczas tego wydarzenia, iż „Polska powinna uścisnąć dłoń i przypieczętować przyszłą bardzo dobrą współpracą z Izraelem. Musimy współpracować m.in. również zwalczając terroryzm, zwalczając ekstremizm tak jak Nazizm”. Więcej na autonom.pl, 2017-11-27.

 

W związku ze zmianą na fotelu premiera red. Łukasz Warzecha w DO RZECZY napisał:

... Kilkadziesiąt godzin po rezygnacji pani premier nie dostaliśmy nadal – i zapewne już nie dostaniemy – żadnego przekonującego wyjaśnienia zamiany na stanowisku szefa rządu. Komunikat ze spotkania Komitetu Politycznego PiS dymisję Beaty Szydło – wiadomo już bez wątpliwości, że na niej wymuszoną – tłumaczy w trzech zdaniach: „Ostatnie miesiące bieżącego roku przyniosły liczne istotne przeobrażenia w sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej. Ewolucji uległy także wpisane w wielki projekt dobrej zmiany zadania stojące przed Zjednoczoną Prawicą. Powyższe czynniki spowodowały konieczność skorygowania składu rządu, w tym również jego kierownictwa”. Zatem Beata Szydło została „skorygowana”. Dlaczego?

Przypomina się słynne tłumaczenie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, spytanej o to, gdzie przy transferze pieniędzy z OFE wyparowało 19 miliardów złotych. Pani poseł stwierdziła wówczas: „To są na pewno jakieś kwoty, które wynikają z różnych takich działań i nie chciałabym tutaj nikogo wprowadzać w błąd”. Tłumaczenie Komitetu Politycznego PiS jest z tej samej półki: są różne takie czynniki, które spowodowały przeobrażenia, a projekt uległ ewolucji.

Można by spytać: jakie to mianowicie „liczne przeobrażenia” sprawiły, że konieczna stała się zmiana premiera? Cóż się takiego istotnego zmieniło w „ostatnich miesiącach bieżącego roku”, zwłaszcza że pomysł daleko idących zmian krąży od wakacji? Można by, ale przecież wiadomo, że nie o to chodzi….

Cały artykuł red. Łukasza Warzechy …. tutaj.

I jeszcze jedno aktualnie interesujące, to reakcja MON na cenę rakiet PATRIOT. Czy faktycznie zaskoczenie? Nie wiem kto, z kim i jak negocjował zakup systemu, ale w czwartek Bartosz Kownacki, wiceminister ON, poinformował, że wysoka cena za system antyrakietowy Patriot jest nie do przyjęcia. Dodał, że rząd stara się zrobić wszystko, żeby doprowadzić do jak najlepszego kontraktu i ceny.

A może specjaliści z MON dotarli do dokumentów sprzed 30 lat kiedy to Patriot były instalowane we Włoszech. Jak wścibscy zauważyli wtedy koszt był jedną czwartą oferowanej ceny, a w tym koszcie mieściło się 20 baterii z 1280 rakietami.

Trzy lata temu PolskieRadio.pl poinformowało:

… prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, że Polska i USA podjęły decyzję o negocjacji umowy o zakup zestawu obrony powietrznej Patriot. Kontrakt ma mieć wartość około 5 mld dolarów. Oferta Stanów Zjednoczonych została uznana za najkorzystniejszą z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski i realizacji zobowiązań sojuszniczych. Zestawy Patriot są używane w kilkunastu krajach – poinformował resort obrony narodowej.
Ministerstwo twierdzi, że równolegle do negocjacji umowy dostawy rozpoczną się negocjacje warunków umowy offsetowej. – Zagwarantuje ona udział polskiego przemysłu obronnego w realizacji dostaw, a także umożliwi transfer nowoczesnych technologii i know-how do polskich przedsiębiorstw o znaczeniu gospodarczo-obronnym – wskazało w komunikacie….

Czy proceder zakupu F16 (łącznie z możliwościami transferu technologii) przed laty i późniejsze efekty tej transakcji przeanalizowano wystarczająco dokładnie? O Patriotach mówiono na tyle długo i zdecydowanie, że jedynie problem wydawało się to gdzie mają stanąć. Szkoda, że zapomniano o szczegółowym domówieniu tak ważnej sprawie jak koszt.

Przypomnijmy, że do tych rakiet pociski maja być z Izraela jako tańsze od amerykańskich. Czy wiąże się to z wysoką ceną zaproponowaną przez Amerykanów Polakom, czy ze zwiększonymi wymaganiami kooperanta. Wtedy mówiło się o amerykańskim dostawcy broni Raytheon, który miał zgodzić się na produkcję pocisków na terenie Polski pod nadzorem Ministerstwa Obrony Izraela i Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Więcej tutaj…

Można domyślać się, że już niedługo sytuacja nad Wisłą się ustabilizuje …

Na zakończenie ukłony od niezapomnianego kabaretu Dudek i konieczna do odrobienia przez negocjatorów (zajmujących się polską gospodarką nie tylko zbrojeniową) praca domowa – skecz Lubartów 333 …

A jak rakiety i zmiana premiera wraz z offsetem mają się do siebie? Zapewne już nie długo się dowiemy.

 

Waldemar Glodek, PCO
9.12.2017.

 

  • Ilustracja tytułowa: Mateusz Morawiecki przysłuchuje się co mówi Jonny Daniels. Z okazji wyboru na premiera na TT Jonny Daniels napisał przy składanych gratulacjach Morawieckiemu: Fenomenalna wiadomość dla i z Polski (Phenomenal news for and from Poland). Fot. za: twitter.com/MrJonnyDaniels, 7.12.2017.

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2

, 2017.12.09.
Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek