Swarzędz sprywatyzowano i zbankrutowano. Czy dla IKEA?


Rys Historyczny

Jako początek powstania fabryki mebli w Swarzędzu można przyjąć powstanie najstarszych zakładów, z których wywodziła się spółka a mianowicie Zakładu Stolarskiego Antoniego Tabaki ze Swarzędza i Wytwórni Mebli Artystycznych Józefa Sroczyńskiego z Poznania.

Po II wojnie światowej zakłady znacjonalizowano i w 1952 utworzono przedsiębiorstwo państwowe Swarzędzka Fabryka Mebli (SFM). W późniejszych latach do fabryki w Swarzędzu dołączono zakłady w innych miastach, zmieniono również nazwę przedsiębiorstwa na Swarzędzkie Fabryki Mebli.

30 października 1990 nastąpiła komercjalizacja – z przedsiębiorstwa państwowego utworzono spółkę akcyjną, a następnie prywatyzacja przedsiębiorstwa – jedna z pierwszych w III Rzeczypospolitej. Zmianie uległa nazwa przedsiębiorstwa na Swarzędzkie Fabryki Mebli S.A.

W lipcu 2000 nastąpiła zmiana nazwy spółki na Swarzędz Meble S.A.  10 marca 2009 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę w sprawie rozwiązania i likwidacji spółki. 19 maja 2010 złożono w sądzie rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości, obejmującej likwidację majątku.

 

 

Urb-Ex.pl , 22 marca 2015.

  • Ilustracja tytułowa:  Opuszczona fabryka mebli w Swarzędzu. Fot. za Urb-Ex.pl / wybór zdjęcia wg.co

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2018.02.22.
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci