Is Netanyahu a Prime or Crime Minister?


Jeśli zadasz tytułowe pytanie wyszukiwarce Google to otrzymasz odpowiedź.

Oto przewodnik po wszystkich skandalach korupcyjnych związanych z  Netanjahu.

Izraelska policja, najwyraźniej zdając sobie sprawę z zamieszania dotyczącego wszystkich spraw korupcji, sprawiła, że ​​łatwiej było je śledzić, nadając każdemu z nich numeryczny identyfikator związany z długoletnim izraelskim premierem: przypadek 1000, 2000, 3000 i 4000.

 

Przypadek 1000:

Netanjahu jest oskarżony o przyjęcie prawie 300 000 $ w postaci rozrzutnych prezentów, w tym cygar i szampana od izraelskiego biznesmena-miliardera Arnona Milchana, producenta z Hollywood, i australijskiego miliardera Jamesa Packera w latach 2007-2016.

Policja twierdzi, że podarunki nasiliły się w „zakresie i częstotliwości” po tym, jak Netanjahu został przywódcą Izraela po raz drugi w 2009 roku, i że dary Milchana zostały przekazane „w zamian za działanie Netanjahu”.

Policja uważa, że Netanjahu wykorzystał swoją władzę jako przywódca Izraela, by lobbować w interesach Milchana u ówczesnego sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego. Odnośnie Packera to policja nie powiedziała, co Packer rzekomo zyskał na związku z Netanjahu.

W zeszłym miesiącu policja zaleciła, aby Netanjahu został oskarżony o przyjęcie łapówek, oszustwa i naruszenia zaufania w związku z jego transakcjami z Milchanem oraz o oszustwo i naruszenie zaufania w związku z darowiznami Packera.

Sprawa obecnie jest w gestii prokuratora generalnego Izraela – starego przyjaciela Netanyahu – Avichai Mandelblita, który ostatecznie zdecyduje o wniesieniu oskarżenia. Inny z byłych powierników Netanjahu, były jeg oszef sztabu Ari Harow zeznawał przeciwko niemu w tej sprawie.

 

Przypadek 2000:

Policja twierdzi, że w 2009 roku Netanjahu i  Arnon Mozes ,  wydawca „Yedioth Ahronoth”, czołowej gazety izraelskiej, zawarli umowę, która miała służyć ich wspólnym interesom. Korzyści rzekomego porozumienia są takie, że gazeta Mozesa zapewniałaby pochlebne relacje dotyczące Netanjahu, a w zamian Netanjahu poparłby publikację, po części pracując nad utrudnieniem wzrostu „Israel Hayom”, darmowemu, prawicowemu rywalizującemu z „Yedioth Ahronoth” tygodnikowi finansowanemu przez magnata Sheldona Gary Adelsona –  właściciela hazardowego imperium Las Vegas Sands.

Policja dysponuje nagraniami głosowymi z posiedzeń Netanjahu i Mozesa, które zostały potajemnie zebrane przez Harow (podsłuch?), obecnie świadka koronnego w tej sprawie.

Policja zaleciła w zeszłym miesiącu, że w tym przypadku Netanjahu powinien zostać oskarżony o żądanie przekupstwa, oszustwa i naruszenia zaufania. Zalecili, aby Mozes został oskarżony o oferowanie łapówki.

I znowu decyzja o wniesieniu oskarżenia spoczywa na prokuratorze generalnym Izraela.

 

Przypadek 3000:

W tej sprawie jest problem domniemanych łapówek związanych z wielomiliardową transakcja zakupu łodzi podwodnych i łodzi patrolowych niemieckiej firmy Thyssen Krupp. Konkretnie urzędnicy państwowi mieliby zostać przekupieni, aby dokonać zakupu, pomimo sprzeciwu Ministerstwa Obrony Izraela w stosunku do kontraktu.

Zaangażowani w ten program to Miki Ganor, przedstawiciel handlowy firmy w Izraelu i doradca Netanjahu, czołowi izraelscy urzędnicy obrony i współpracownicy premiera, a w tym prawnik premiera i powiernik David Shimron.

Netanjahu nie jest podejrzanym, ale był ściśle zaangażowany w sprawę, a prokurator Mandelblit powiedział, że Netanjahu zostanie przesłuchany .

 

Przypadek 4000:

Podobno Netanjahu przyznaje, że miliarderzy Arnon Milchan i James Packer dali mu i Sarze Netanjahu drogie cygara, szampany i inne prezenty o łącznej wartości około 1 miliona szekli w ciągu kilku lat.
Przyznaje też, że podjął różne działania, aby pomóc Milchanowi w różnych obszarach biznesowych i osobistych. Uważa jednak, ze nie złamał żadnego prawa.

Najnowsze dochodzenie koncentruje się na tym, czy ludzie związani  z Netanjahu odnoszą finansowe korzyści warte setki milionów dolarów w największej izraelskiej firmie telekomunikacyjnej The Israel Telecommunication Corporation Limited „Bezeq”, w zamian za korzystne relacje dotyczące premiera w portalu internetowym o nazwie „Walla”. Właścicielem tych firm jest Saul Elovitch.  Policja podejrzewa również, że Sara Netanjahu była w kontakcie z żoną Elovitcha, Iris, i przez nią działała, by uzyskać korzystną relacje w Walli.

Netanjahu był przesłuchiwany na początku marca 2018 przez policję przez pięć godzin jako potencjalny podejrzany o popełnienie przestępstwa. Jego żona Sara tez była przesłuchiwana w tym samym charakterze. Premier Izraela już po raz ósmy był formalnie przesłuchany w różnych sprawach policyjnych w ciągu ostatnich 14 miesięcy.

Były długoletni doradca premiera i dyrektor generalny Ministerstwa Łączności Shlomo Filberpotwierdza umowy łapówkarskie z Shaulem Elovitchem dotyczące firm „Bezeq” i „Walla”.

Podobno Nir Hefetz, oficjalny rzecznik Netanjahu od 2009 do 2010 roku i doradca medialny jego rodziny w latach 2014-2017, dołącza do Shlomo Filbera i w Izraelu zapowiada się ” polityczne trzęsienie ziemi ” – tak uważa Shalev, felietonistka izraelskiej gazety Haaretz. „Hefetz był na skrzyżowaniu praktycznie wszystkiego” – pisał Shalev. „On może poświadczyć wszystkie cztery” poważne „śledztwa, w które uwikłany jest Netanjahu, czy też jest w to zamieszany.

 

PRZYPADEK 1270:

Netanjahu został również powiązany z innym skandalem,  w którym Nir Hefetz – spin doktor Netanjahu – miał złożyć w 2015 r ofertę sędzi Hili Gerstel, że zostanie mianowana prokuratorem generalnym, jeśli zablokuje dochodzenie w sprawie Sary Netanjahu. Sędzia Gerstel potwierdza, ze odrzuciła  łapówkarską propozycję. Tymczasem Sara została oskarżona we wrześniu 2017 r.  o oszustwo i naruszenie zaufania za nadmierne wydatki w rezydencji premiera.

Netanjahu odpiera i bagatelizuje wszystkie zarzuty, ale one nadal trwają. Wszystko jest jednak w ręku prokuratora generalnego Izraela.

Netanjahu nie ma najmniejszego zamiaru ustąpić, ani też zorganizować przedterminowych wyborów.

Są nieliczni w Izraelu, którzy nieoficjalnie twierdzą, że Netanjahu zorganizował hańbiące dla Izraela widowisko walki z Polską w oparciu o nowelizacją polskiej ustawy o IPN po to, aby odciągnąć uwagę społeczeństwa od swojej osoby.

Zbigwie

 

 

Przeczytaj więcej artykułów Zbigniewa Wierzbickiego „Zbigwie” na naszym portlu  >    >    >   TUTAJ .

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2   , 2017.05.04.
Zbigniew Wierzbicki - Zbigwie

Autor: Zbigniew Wierzbicki - Zbigwie