Sprawa z Jersey City – Katyń drażni, bo utrudnia pewną narrację


Jeśli ktoś miał wątpliwości co do tego, czy za próbą tymczasowego podobno zdemontowania pomnika katyńskiego w Jersey City stoją jakieś motywy poza oficjalnie deklarowanymi (budowa parku, monument miałby potem wrócić na miejsce), to powinien się ich pozbyć po zapoznaniu się ze sławetnym twittem burmistrza Stevena Fulopa. Ale mniej idzie tu o same idiotyczne oszczerstwa pod adresem marszałka polskiego Senatu („negacjonista Holocaustu”, „biały nacjonalista”). Bardziej o niedoceniane pierwsze zdanie twitta – „oto prawda o siłach, stojących za (tym) pomnikiem”.

To ważne zdanie, pokazujące że niezależnie od chęci budowy parku nad Hudsonem (a może również związanych z tym jakichś nieujawnionych zamierzeń biznesowych – w końcu blokowany przez pomnik grunt jest bardzo drogi…) w całej sprawie istnieją – po stronie demonterów – silne a skierowane przeciw upamiętnieniu emocje. Jakie? Trop rosyjski, którym idą niektórzy, wydaje mi się mylny. Fulop to człowiek amerykańskiej lewicy, a ta (wraz zresztą z całym niemal tamtejszym establishmentem) Rosji nienawidzi – bo Putin, bo ingerowanie w amerykańskie wybory, bo domniemany sojusz z Trumpem, bo prawa gejów.

Klucz do zrozumienia jego emocji moim zdaniem jest podwójny – lewicowy i żydowski

Interpretowałbym zachowanie Fulopa inaczej. Klucz do zrozumienia jego emocji moim zdaniem jest podwójny – lewicowy i żydowski. Oba związane z Polską. Ten pierwszy kojarzy nasz kraj z sympatią wobec Trumpa i wszystkiego, czego amerykańska lewica nie znosi. Ten drugi opiera się na dążeniu do monopolizacji cierpienia. Do narzucenia narracji, w myśl której wyłącznie Żydzi zasługują na miano ofiar ludobójstwa. Katyń jest otóż przeszkodą dla budowania tego obrazu świata. Ze względu na swoją skalę. Ze względu na swoją bezprecedensowość (to też ważny element – Holocaust był bezprecedensowy, ale z innych względów bezprecedensowy był Katyń; bezprecedensowość Katynia umniejsza więc, w myśl tego chorego rozumowania, bezprecedensowość Holocaustu, a więc w konsekwencji i sam Holocaust). Ze względu na pozasądowość i zorganizowany charakter masakry, czyli cechy zbliżające ją niebezpiecznie do rejonów, uznanych za zarezerwowane dla Shoah i za stanowiące o szczególnym statusie tej zbrodni jako czegoś absolutnie wyjątkowego. Tak rozumujących Katyń może drażnić. A skoro dochodzi jeszcze wątek lewicowo-antytrumpowy, a wszystko to podlane jest sosem skandalu, związanego z polską ustawą o IPN – to… wiemy, dlaczego niezbyt mądry, za to hucpiarski amerykański żydowski polityk zareagował tak, jak zareagował.

To przykre, ale – powtarzam – obserwującym procesy intelektualno-polityczne, postępujące w środowiskach amerykańskich Żydów, trudno być zaskoczonym.

Piotr Skwieciński

Za: wPolityce.pl (5-5-2018)


„Pańskie oskarżenia są fałszywe, bolesne i niewłaściwe.” Ambasador RP pisze list do burmistrza Jersey City Stevena Fulopa

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek wystosował w piątek list do burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który, w związku z kontrowersjami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego w tym mieście, zarzucił marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu antysemityzm i zaprzeczanie Holokaustowi. Ambasador zaapelował do Fulopa o przeproszenie Karczewskiego.

„Byłem zaszokowany zobaczywszy pańskie oskarżenia przeciwko senatorowi Stanisławowi Karczewskiemu, marszałkowi Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Są one fałszywe, bolesne i niewłaściwe dla międzynarodowego dialogu między piastującymi urzędy w dwóch krajach sojuszniczych” – napisał amb. Wilczek.

Ambasador zwrócił uwagę, że „jednym z obowiązków Senatu Rzeczpospolitej Polskiej jest dbałość o społeczności polskiej diaspory na całym świecie”.

Dlatego właśnie „marszałek Karczewski wyraził swoje zaniepokojenie przyszłością Pomnika Katyńskiego w Jersey City, zaniepokojenie które podzielam i wyraziłem to w liście wysłanym w poniedziałek do Pana, szanowny burmistrzu” – przypomniał Wilczek.

„Wobec wagi wysuniętych przez Pana bezpodstawnych oskarżeń, proszę w imieniu rządu Rzeczpospolitej Polskiej aby przeprosił Pan marszałka Senatu” – napisał ambasador.

„Pańskie nagłe oświadczenie dotyczące Pomnika Katyńskiego i brak bliższych szczegółów ze strony pańskiego biura zasmucił wielu ludzi jednak nie możemy sobie pozwolić aby kierowały nami emocje” – podkreślił w swym liście ambasador.

W konkluzji listu ambasador Wilczek zaapelował o „oczyszczenie atmosfery i ponowne skupienie uwagi na stojącym przed nami problemie, na konstruktywnym dialogu aby znaleźć rozwiązanie, które nie będzie wymagało trwałego przeniesienia Pomnika Katyńskiego.”

Burmistrz Jersey City Steven Fulop komentując wcześniejszą wypowiedź marszałka Karczewskiego, w której skrytykował on plany władz Jersey City dotyczące Pomnika Katyńskiego, napisał na Twitterze: „To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć.”

W poniedziałek Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi Pomnik Katyński. Zapowiedział na Twitterze, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. O zamierzeniach usunięcia pomnika burmistrz nie powiadomił bezpośrednio Polonii.

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. Amerykanie polskiego pochodzenia z New Jersey i Nowego Jorku wybrali go na miejsce manifestacji w rocznicę zbrodni katyńskiej, a ostatnio także katastrofy smoleńskiej. (PAP)

Za: Najwyższy Czas! (05/05/2018)


Petycja mieszkańców Jersey City, stanu New Jersey i obywateli Stanów Zjednoczonych – do podpisania

Enclosed please find a PETITION, which is self explanatory. Please have it signed and also include your address. It would be appreciated if you also asked members of your family sign this Petition. You may also ask your friends and neighbors to sign it. Also please ask as many people as possible to sign the Petition. Upon completion, please return the original Petition with signatures and addresses to return address as indicated on the Petition.

As always we are asking for donations not only for the maintenance of the monument, but now also to cover the expense of the Petition. Please forward all your correspondence, donations, etc. to the address above. If you have any questions, please do not hesitate to contact us.

Very truly yours,

Krzysztof Nowak

W zalaczeniu jest PETYCJA, ktora jest w celu zbierania podpisow wraz z adresami osob popierajacych cel Peticji. Prosimy podpisac wlacznie z adresem. Bedziemy wdzieczni jesli zalacza sie gtez podpisy I adresy rodziny, przyjaciol, sasiedzi, itp. Po podpisaniu Petycji prosze o wyslanie na wyzej podany adres. Jak zawsze prosimy w miare moznosci o donacje nie tylko na utrzymanie pomnika, ale tez teraz na pokrycie kosztow zwiazanych z Petycja. Prosimy wysylac wszelka korespondencje na powyzszy adres I jesli sa jakies pytania to prosze o kontakt.

Z powazaniem,

Krzysztof Nowak

KATYN FOREST MASSACRE MEMORIAL COMMITTEE, INC.

P. O. BOX 1612

CRANFORD, NJ. 07016

PETITION

We, the under – signed residents of Jersey City, N.J., State of New Jersey, and citizens of the United States of America hereby sign this PETITION in opposition to any and all proposals submitted to the City Council of Jersey City proposing removal of the KATYN FOREST MASSACRE MEMORIAL monument located at Exchange Pl., Jersey City, N.J.

We are not opposed to any proposed economic development of the surrounding area. We request to be fully informed about the facts of all proposals, especially those involving the location of the KATYN 1940 monument.

We request to be fully informed and advised of any proposed removal of the monument. Requesting statement of all reasons that the monument is in any way conflicting and stopping further development of the area of Exchange Pl. and its surroundings.

We request that the KATYN FOREST MASSACRE MEMORIAL COMMITTEE, INC. and the Jersey City community be fully advised of any and all actions, hearings, etc. that involve the monument and its surrounding area. We request a full hearing by the City Council on this matter and also request that representatives from the Jersey City POLISH-AMERICAN community be allowed to present our position on this matter. This monument is at its location at Exchange Pl.. for over thirty years and dates back to 1980’s when Hon. Anthony Cucci was Mayor of Jersey City. We will do everything in our power to PREVENT and STOP any removal of the monument to a different location.
_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

 


Please join us in this effort. Sign the Petition, send letters, ask others to sign, etc. Send them back to me. Katyn Forest Massacre Memorial Committee, Inc.

City of Jersey City

Division of City Planning

30 Montgomery st. #1400

Jersey City, N.J. 07302

April 20, 2018

Re: KATYN 1940 monument

Exchange Pl., Jersey City, N.J.

Dear Sirs:

Please be advised that our committee was informed of certain plans by developers of the area at Exchange Pl., Jersey City, N.J. that these plans may include the removal and/or relocation of the KATYN 1940 monument. We are very much disturbed and strongly oppose any removal and/or relocation of the KATYN 1940 monument. Such removal and/or relocation will be harmful, adverserly effecting and detrimental to the community in the area and to the general public at large.

For your information this monument was erected at a great cost from private donations coming from the Polish community at large in Jersey City, State of New Jersey, United States and abroad. It dates back to 1980s when Hon. Anthony Cucci was Mayor of Jersey City. It is of vital importance to us and to the general public that the monument remain at its present location at Exchange Pl., Jersey City, N.J. The monument serves, as not only a tourist attraction but is a memorial monument dedicated to World War II and 9/11/2001 ceremonies. Such Memorial Services have become a tradition for the past thirty years. Important foreign and domestic dignitaries have paid tribute to the victims of WWII and 9/11/2001 during  memorial services held at the monument on annual basis. Also the present location is beneficial to the business area attracting many people. It is vital to the local community and the public in general that this monument remain at its present location. We will oppose very strongly every attempt to have this monument removed and/or relocated. Please contact us as soon as possible.

Sincerely yours,

Krzysztof Nowak, President

KATYN FOREST MASSACRE MEMORIAL COMMITTEE, INC.

Krzysztof Nowak
P. O. Box 1612
Cranford, N.J. 07016
609 580-0232
e-mail [email protected]

Thank you

=============================================================================

Mayor of Jersey City

City Council Members of

City of Jersey City

280 Grove st.

Jersey City, N.J. 07302

April 18, 2018

Re: KATYN 1940 Forest Massacre Memorial

Monument at Exchange Pl., Jersey City, N.J.

Dear Mr. Mayor and

City Council Members:

Please be advised that it came to our attention that there are certain plans by developers in Jersey City, N.J. to remove and/or relocate the KATYN 1940 Forest Massacre Memorial monument located at Exchange Pl., Jersey City, N.J. We are very disturbed and strongly opposed to the removal and/or relocation of the KATYN 1940 monument as it will be harmful, adversely effecting and detrimental to the community in the area and to the general public at large.

Present location of the KATYN 1940 monument is of vital importance to us and to the general public. The monument serves, as not only a tourist attraction but is a memorial monument dedicated to World War II and 9/11/2001 ceremonies. Such Memorial Services have become a tradition for the past thirty years. It is vital to the local community and the public in general that this tradition continues. We will oppose very strongly every attempt to have this monument removed and/or relocated.

Sincerely yours,

Krzysztof Nowak

Krzysztof Nowak
P. O. Box 1612
Cranford, N.J. 07016
609 580-0232
e-mail [email protected]
Thank you

 

=============================================================================

Mack – Cali

Michael J. DeMarco C.E.O.

210 Hudson st., suite 400

Jersey City, N.J. 07311

April 11, 2018

Dear Sir:

Please be advised that our Committee has been informed that your company is the main developer in the area of Exchange Pl., Jersey City, N.J. We were advised that you plan to further develop the area surrounding Exchange Pl., which include the location of the KATYN 1940 FOREST MASSACRE MEMORIAL monument. It is our understanding that your plans may include removal and/or relocation of the monument. We have not been contacted with regards to those plans and are very much disturbed by that fact, since it was our committee that founded and erected this monument at no cost to Jersey City but from private donations from the Polish-American community. For your information we enclose a history of the KATYYN 1940 monument and its description.

We strongly protest the fact that we are kept in the dark and not informed. We request that full information be supplied to us and that the present location of the monument be protected. We will oppose any removal and/or relocation of the monument and request that the location of the monument be not adversely effected by your development plans. It is our understanding that your plans of development must be approved by the Zoning Division of Jersey City and have Zoning approval. We will oppose any plans that include removal and/or relocation of the KATYN 1940 monument that?s been at Exchange Pl., since 1991.

We request that our representatives meet with you to discuss this issue as soon as possible. Please contact us promptly.

Sincerely

Krzysztof Nowak, President

KATYN FOREST MASSACRE MEMORIAL COMMITTEE, INC.

Krzysztof Nowak
P. O. Box 1612
Cranford, N.J. 07016
609 580-0232
e-mail [email protected]

Za: wicipolskie.org (01 May 2018)

 


Czy obronimy pomnik? Tu można zagłosować i bronić:

http://www.nj.com/hudson/index.ssf/2018/05/should_jersey_citys_katyn_memorial_stay_put.html

A tu informacja:

http://www.nj.com/hudson/index.ssf/2018/04/critics_slam_plan_to_move_statue_dedicated_to_vict.html

 


Polonia oburzona! „Nie ruszono by pomnika Holokaustu czy niewolnictwa. Dlaczego na Boga usiłują przenieść ten pomnik poświęcony Polsce?”

Plany burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, by usunąć pomnik katyński z prestiżowego placu w mieście zbulwersowały przedstawicieli Polonii. Znalazły też wyraz m.in. w publikacji portalu NJ.com, w której incydent określono jako międzynarodowy.

W poniedziałek burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, gdzie stoi Pomnik Ofiar Katyńskich. Zapowiedział na Twitterze, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. O zamierzeniach usunięcia pomnika burmistrz nie powiadomił bezpośrednio Polonii.

Zamiary usunięcia pomnika zaniepokoiły m.in. przewodniczącego Rady Powierniczej nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej Alexa Storożyńskiego. Powiedział on PAP, że jego Fundacja zrobi wszystko, żeby pomnik został i że ma plan w tej sprawie.

Według niego nie próbowano by przesuwać pomników poświęconych ofiarom Holokaustu, niewolnictwa czy wielkiego głodu w Irlandii. „Dlaczego na Boga usiłują przenieść ten pomnik poświęcony Polsce?” – pytał retorycznie Storożyński, dziennikarz i zdobywca Nagrody Pulitzera. Przysłużył się on batalii o wyrugowanie z amerykańskich mediów określenia „polskie obozy koncentracyjne”.

Storożyński napisał też na Twitterze, że jest zbulwersowany planami burmistrza. „Mój dziadek był jednym z tych, którzy zostali aresztowani przez Rosjan i zaginęli w tym czasie. Burmistrzu Fulop, dlaczego to robisz? Wstyd!” – brzmi wpis.

Prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels oraz ocalały z Holokaustu Edward Mosberg, zwrócili się w czwartek w liście do burmistrza Fulopa o nieusuwanie Pomnika Ofiar Katyńskich z placu Exchange Place. „Pamięć o masakrze w Katyniu jest istotną częścią pamięci i wspomnień o Holokauście i zachęcamy do ponownego rozważenia swojej decyzji o usunięciu tego pomnika” – napisali w przesłanym PAP liście.

„Błagamy pana burmistrza oraz radę miejską o to, aby pomnik dla tych 22 tys. obywateli polskich zamordowanych w serii masowych egzekucji przeprowadzonych przez NKWD, sowiecką tajną policję w kwietniu i maju 1940 r. w Katyniu, pozostał widoczny i stał się wiecznym pomnikiem dla tych brutalnie zamordowanych” – czytamy w liście, którego sygnatariusze dodali, że wysyłają go jako „ocalali z Zagłady, Żydzi z Polski i ci, których rodziny zginęły w Holokauście”.

Podkreślono również, że „oficerowie Wojska Polskiego byli reprezentantem wieloetnicznego państwa polskiego”, a „zamordowani byli m.in. Ukraińcami, Białorusinami i przywódcami żydowskimi”, wśród których wymieniono naczelnego rabina Wojska Polskiego Barucha Steinberga, zamordowanego „wraz ze swymi kolegami ze służby”.

Kontrowersje wokół pomnika opisał w czwartek uważany za największy w New Jersey portal newsowy NJ.com, wskazując na wypowiedzi marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i burmistrza Fulopa. Według autora artykułu Terrence’a T. McDonalda przerodziło się to w „oficjalny incydent międzynarodowy”.

„Karczewski, marszałek polskiego Senatu, powiedział w środę w Polskim Radiu, że nacisk na przeniesienie pomnika katyńskiego jest +skandaliczny+, podczas gdy Fulop odpalił oskarżeniem, że Karczewski jest +znanym antysemitą+” – opisuje sprawę NJ.com.

Portal przypomina, że stworzenia parku na terenie, na którym stoi pomnik katyński, podjęła się grupa biznesowa Exchange Place, której przewodniczy Mike DeMarco, szef firmy Mack-Cali Realty Corporation. Jak mówił DeMarco cytowany przez NJ.com, „wolałby, żeby +makabryczny+ posąg otrzymał nowy dom”. Dotychczas władze Jersey City nie zadeklarowały, czy przeznaczą ewentualnie nowe miejsce na pomnik.

Portal cytuje ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka, który nazwał na Twitterze oskarżenia wobec Karczewskiego bezpodstawnymi i kategorycznie je potępił. Ponowił apel do burmistrza o konstruktywny dialog ze społecznością polonijną.

NJ.com opisuje DeMarco oraz Mack-Cali jako potężne siły w Jersey City. Podkreśla, że dla Mack-Cali pracuje trzech z sześciu członków zarządu organizacji non profit zajmującej się ochroną i rozwojem Exchange Place. Organizacja ta kieruje projektem renowacji placu.

Firma Mack-Cali udziela też hojnego wsparcia „lokalnym politykom, począwszy od przekazania 250 tys. dolarów na komitet ds. działalności politycznej sponsorujący zarzuconą przez Fulopa kampanię wyborczą na urząd gubernatora, po zakupy materiałów dla szkół, które daje politykom, a ci z kolei rozdają je podczas wydarzeń z okazji początku roku szkolnego” – wyjaśnia autor artykułu.

O dotacjach na kampanię gubernatorską Fulopa pisał jeszcze w styczniu 2016 roku Politico Magazine. Podsumował wówczas, że burmistrz zgromadził na ten cel 3,2 mln dolarów od mniej niż 150 donatorów. Wymienił pośród nich m.in. MC Roseland Holdings, która dała 250 tys. dolarów. Pod tym samym adresem znajduje się Mack-Cali Realty Corporation – pisał wówczas magazyn.

Oburzony postawą burmistrza jest prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału Long Island Grzegorz Worwa.

„Zachowanie burmistrza w sprawie pomnika katyńskiego urąga podstawowym normom przyjętym w relacjach między obu zaprzyjaźnionymi państwami. Wykazał on lekceważący stosunek do przedstawicieli Polonii, którzy chcieli się z nim spotkać. Jego oszczercze słowa pod adresem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego powinny znaleźć odbicie na sali sądowej” – stwierdził. (PAP)

Za: Najwyższy Czas! (05/05/2018)

 

Źródło: BIBUŁA portal patriotyczny , 5 maja 2018.

 

  • Ilustracja tytułowa: Pomnik Katyń 1940 na Exchange Pl. w Jersey City, NJ. Uroczysta Msza św. za pomordowanych w Katyniu, sierpien 2007. Fot. W. Glodek/PCO

 

   , 2018.05.06

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci