New Jersey: Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej – organizacja polinijna


Uzupełnienie tematu pomnika. Ostatnie oświadczenie Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej (Niedziela, 13 maja 2018):

 OSWIADCZENIE

KOMITET PAMIECI ZBRODNI KATYNSKIEJ podaje do informacji Polonii w sprawie nowej proponowanej lakalizacji Pomnika KATYN 1940 przy ujsciu York str., Jersey City, N.J., ktora znajduje sie okolo 60 metrow od obecnej lokalizacji pomnika na Exchange Pl., Jersey City, N.J.
Nowa proponowana lokalizacja pomnika znajduje sie przy ujsciu York str., Jersey City, N.J., nad rzeka Hudson, na placu ulicznym, przy ktorym byl ulokowany port statkow pasazerskich, tzw. „Ferry” do Nowego Jorku. Byla to tzw. „petla-stacja” gdzie te statki sie zatrzymywaly dla przewozenia pasazerow do Nowego Jorku. Nie ma tam zadnych linii sciekow (sewer). Informacje ktore sa podawne na tzw. „social media”: facebook, twitter, itd. sa bledne i zle infromujace wprowadzajac Polonie w duzy blad.
Apelujemy do Polonii aby nie sluchac blednych informacji ze zrodel nie sprawdzonych, ktore maja na celu zniszczenie pomnika na zawsze. Nie mozemy pozwolic zeby pomnik KATYN 1940 byl usuniety z Jersey City, z miejsca gdzie bedzie nadal stal z wizerunkiem na World Trade Center, teraz FREEDOM TOWER pamietajac dzien 11go Wrzesnia, 2001.
Zarzad Komitetu Pamieci Zbrodni Katynskiej
Krzysztof Nowak, Prezes
Anthony Domino, Vice Prezes
Celina Bozena Urbankowska, skarbnik
Boguslawa Huang, Sekretarka

ANNOUNCEMENT

KATYN FOREST MASSACRE MEMORIAL COMMITTEE, INC. announces to the public that the proposed new location of the KATYN 1940 monument at the foot of York st., Jersey City, N.J. is approximately 60 meters from, the present location at Exchange Pl., Jersey City, N.J.
New proposed location is at the foot of York str., Jersey City, N.J. water front at which a ferry port was located for passengers going to NYC. There is NO SEWER line at that location. That is misleading information being put out on social media to misinform the public. We appeal to the general public not to be misinformed by FALSE NEWS that only has for its purpose to destroy the KATYN 1940 monument all together. We can not allow that the KATYN 1940 monument be removed from Jersey City, where it is standing in the background of World Trade Center, now the FREEDOM TOWER. We must remember SEPTEMBER 11, 2001.
For the Committee:
Krzysztof Nowak, Pres.
Anthony Domino, Vice President
Celina Bozena Urbankowski, treasurer
Boguslawa Huang, secretary

*

Czym dalej od nadwiślańskich służb dyplomatycznych i specjalnych tym lepiej dla polonijnych organizacji

(z doświadczeń własnych)

Patrząc z dalekiej Kalifornii na to co dzieje się na wschodnim wybrzeżu w New Jersey City wokół pomnika KATYŃ 1940 nasuwa mi się smutna refleksja. Pamiętam jak w pierwszych latach bieżącego stulecia Dom Polski w San Francisco musiał walczyć o swoją niezależność. Zanim nastąpiła w Polsce transformata ustrojowa i zmiana kurateli nad naszą Ojczyzną w zasadzie polityczny obraz Polonii był klarowny. Jedni uznawali czas PRL jako sowieckie zniewolenie Polski w wyniku traktatów pokojowych przyjętych przez zwycięzców II wojny światowej inni ochoczo kolaborowali z ambasadą, konsulatami, czy też z hojnie obdarowującymi wybrane organizacje polonijne, biznesowo działające na terenie USA peerelowskie przedsiębiorstwa. Pamiętam jak LOT dając systematycznie ogłoszenia w biuletynie jednej z kulturalno-artystycznej organizacji pokrywał koszta wydawanego biuletynu w którym dla przykładu można było dowiedzieć się o odwiedzeniu organizacji przez Jerzego Wiatra, jednego z głównych ideologów i propagandzistów PZPR w czasie kiedy przebywał z wizytą w San Francisco u swojego syna Sławomira,   byłego posła sejmu kontraktowego (pookrągłostołowego) i wiele innych ciekawostek.

Trzymając się wątku pomnika pobudowanego w Jersey City ze składek Polonii niepokoi  fakt aktywnego włączenia się w ostatnim czasie dyplomatów z nad Wisły i środowisk żydowskich, które zauważyły obecność swoich braci wśród pomordowanych przez NKWD polskich oficerów. Cześć i chwała tym Żydom co czując się Polakami walczyli o swój kraj. Nie mniej byli również funkcjonariusze sowieckich służb pochodzenia żydowskiego obecni przy rozstrzeliwaniu polskich oficerów. Od tych jednak hucpiarsko diaspora żydowska odcina się. Uważają, że byli to zwyczajnie komuniści i z nimi nie mają nic wspólnego.

Jak wynika z rozpowszechnianych wiadomości na negocjacyjnym stole z burmistrzem Jersey City poruszany w powiązaniu z pomnikiem jest temat ewentualnego lokalu dla Katyn Forest Massacre Memorial Committee, Inc., organizacji która pobudowała i przez lata opiekowała się pomnikiem KATYŃ 1940. Czy nie to jest główną troską aktywnej postawy nadwiślańskiej dyplomacji i środowisk żydowskich? Czy aby nie obawa cóż to też będzie pokazywane w takim muzeum?

Na chwilę wrócę do San Francisco. Kiedy w Domu Polskim zorganizowaliśmy w jednym z pomieszczeń, gdzie wcześniej znajdowała się przez lata biblioteka później zamieniona na skład rupieci i dekoracji potrzebnych na imprezy dożynkowe i inne o ludowych motywach, salę historyczną zaczęliśmy kolekcjonować ciekawe eksponaty, darowizny, nastąpił atak na niektórych członków rady dyrektorów i prezesa Domu Polskiego. Więcej w formacie PDF: Brutalny atak na dom polski odparty

W sieci znalazłem historię powstania organizacji polonijnej w stanie New Jersey, której działalności owocem jest pomnik KATYŃ 1940 w Jersey City i to że przez tyle lat był godnie czczony i utrzymywany bez udziału osób trzecich. Poniżej polecam test i video.

Waldemar Głodek, PCO 

*

HISTORIA POWSTANIA KOMITETU PAMIĘCI  ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej (Katyn Forest Massacre Memorial Committee, Inc.) został założony w Stanie New Jersey jako organizacja nie-dochodowa (Not for Profit Organization) w roku 1986. Założyciele Komitetu: Józef Płoński, Stanisław Paszul, Lucjan Rutkowski, Marian Morawski, Stanisław Wolff, wystąpili do Rady miasta Jersey City z propozycją udostępnienia placu na budowę i postawienie pomnika dla upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej. Komitet otrzymał plac przy Exchange Pl., jako miejsce na Pomnik – upamiętniający – pomordowanych męczęńską śmiercią przeszło 22 tysiące przedstawicieli polskiej inteligencji, w tym najwięcej ofiar ponieśli oficerowie, podoficerowie i żołnierze Polskiej Armii. Przedstawiciele Narodu Polskiego, którzy oddali życie dla Polski ginąc z rąk NKWD na rozkaz podpisany przez czołowych funkcjunariuszy: Berię, Mołotowa, Kalinina, Kaganowicza, Stalina. Wszyscy zostali pomordowani przez egzekucję – strzałem w tył głowy. Ponad 4,000 ofiar tej egzekucji odnaleziono w masowym grobie, w lesie katyńskim, niedaleko Smoleńska.

Pomnik Katyński przy Exchange Pl., Jersey City został oficjalnie odsłonięty podczas uroczystości we Wrześniu, 1991 r. Pomnik ten wraz z rzeźbą polskiego żołnierza wykonał znany i ceniony nie tylko w polskich środowiskach: artysta z Johnson Artelier – Andrzej Pityński. Jest to pierwszy pomnik poświęcony ofiarom Komunizmu w Stanach Zjednoczonych. Już od przeszło 25 lat Polonia, z udziałem: Komitetu Katyńskiego, grup Weteranów i różnych organizacji polonijnych: jak Kongres Polonii Amerykańskiej i innych – biorą udział w corocznych uroczystościach przy pomniku upamiętniając kolejne rocznice zbrodni Katyńskiej. Komitet, wraz z zarządem dołożyli starań umieszczając tablice informacyjne na pomniku, które informują mieszkańcow Jersey City i innych okolic oraz osoby odwiedzające o pamięci dla ofiar narodu polskiego, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej i w walce przeciwko totalnej władzy komunistycznego systemu w Związku Sowieckim, w państwach Europy Wschodniej i Polski – jaki powstał zgodnie z układem w Jałcie w roku 1945. Każda uroczystość odbywa się przy udziale różnych zaproszonych gości z Polski i reprezentatów władz rządowych USA i miejskich miasta Jersey City nadając uroczystościom charakter oficjalny i historyczny.

Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z dnia 11-go Września, 200l została wmontowana tablica na pomniku we Wrześniu, 2004 r., jako też miejsce oficjalne, gdzie odbywają się uroczystości dla mieszkańców-amerykanów miasta Jersey City. Komitet Katyński przy udziale różnych organizacji polonijnych urządza uroczystości przy pomniku dla upamiętnienia ofiar którzy zginęli z rąk terrorystów 11-go września w roku 2001.

Obecnie pomnik wymaga pewnych reperacji i Komitet planuje pewne renowacje wraz z remontem schodów i podstawy pomnika, która jest wymagana dla dobrego utrzymania stanu struktury pomnika. Komitet planuje też postawić ogrodzenie wokół pomnika i pewne inne renowacje dla polepszenia prezentacji pomnika na placu przy Exchange Pl. Zwracamy się z APELEM i gorącą prośbą do Polonii, wszelkich organizacji i osób indywidualnych o pomoc finansową dla umożliwienia wykonania tej pracy nad pomnikiem. Jest to Pomnik, który należy do całej POLONII. Mamy nadzieję, że Polacy, organizacje Polonijne przyczynią się i pomogą w realizacji tego celu. O wszelkie informacje prosimy kontaktować się z zarządem komitetu: Krzysztof Nowak, P. O. Box 1602, Cranford, N.J. 07016; tel. 908 875-4l79 <[email protected]>

Zapraszamy całą POLONIĘ, grupy Weteranów, różne organizacje Polonijne i wszystkich Polonusów na uroczystość 72-ej rocznicy ZBRODNI KATYŃSKIEJ przy Pomniku – która odbędzie się 15-go Kwietnia, 2012 o godz. 1:00 (13:00). Program przewiduje: Modlitwa. Odśpiewanie Hymnów. Złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku: przez grupy Weteranów, organizacje Polonijne i osoby induwidualne-grupowe. APEL POLEGŁYCH, wystąpienie gości, szkoły im. Józefa Piłsudskiego z Jersey City, Chór Aria, wspólna modlitwa i odśpiewanie Boże Coś Polskę i GOD BLESS AMERICA. Gorąco prosimy o liczne przybycie i wzięcie udziału w uroczystości. Wszystkie donacje prosimy wystawic na: Katyn Forest Massacre Memorial Committee, Inc., wysylajac na powyzszy adres komitetu. Za wszelkie donacje Staro-Polskie: BÓG ZAPŁAĆ.

Dziękuję za Komitet i zarząd: Krzysztof Nowak, Chairman

 

Za: Wirtualna Polonia , 04/04/2012

 

Ilustracja tytułowa: Pomnik Katyń 1940 na Exchange Pl. w Jersey City, NJ. Uroczysta Msza św. za pomordowanych w Katyniu, sierpien 2007. Fot. W. Glodek/PCO

 

   , Aktualizacja wpisu: 2018.05.13.

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek