Dwa lata temu zmarł Włodek Kuliński – Wirtualna Polonia


To było w czerwcu 2016 … kiedy dotarła do mnie – do Kalifornii – smutna wiadomość ze Szwecji o śmierci twórcy portalu będącego chętnie odwiedzanym polonijnym magazynem w sieci.

Dokładnie 17 czerwca 2016 r. zmarł ś.p. Włodzimierz Kuliński, założyciel i wieloletni redaktor portalu WIRTUALNA POLONIA. Rak płuc zabrał od nas odważnego człowieka i aktywnie działającego internetowego Kolegę. Szkoda mi, że ze względu na dzielące nas odległości nie dostąpiłem zaszczytu spotkałem się z Włodkiem bezpośrednio. Przez lata utrzymywaliśmy internetową współpracę. Na bieżąco wymienialiśmy między sobą zdobyte informacje, zarówno  polonijne jak i krajowe. Odległość półkuli pomiędzy Kalifornią i Szwecją nie miała żadnego znaczenie, a różnica czasu 9 godzin między kontynentami była nawet czasami pomocna. Kiedy wieczorem kończyłem materiał do opublikowania i wysłałem do Włodka on miał już gotowca wstając z łóżka. Dla odmiany jak Włodek kończył swoją dzienną działalność jak zbierałem się do śniadania i mogłem korzystać z aktualności jakie już podał na WP.

Portal WIRTUALNA POLONIA powstał w 2002 roku i był aktywnie prowadzony do czasu kiedy to pogarszający się stan zdrowia odebrał Włodkowi możliwość kontynuacji nad nim pracy.

Włodek zawodowo był przedsiębiorcą. Dawało mu to szansę na działanie również na innym niż internet polu. Wspierał działalność Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, sponsorował wyróżnienia.

Na wiadomość o Jego śmierci na POLISH CLUB ONLINE m.in. napisałem:

Przykro kiedy odchodzi … człowiek, wielce zasłużony dla Polski i wirtualnej społeczności. Jego odejście spowodowało wielką wyrwę w polskiej, patriotycznej blogosferze.

Brak jest takich niezależnych portali jak ten który stworzył i prowadził przez lata ś.p. Włodek Kuliński.

Odszedł wspaniały człowiek i ceniony polski patriota.

Dziękujemy Ci Włodku za Twoją działalność tu na ziemi i oczekujemy Twego wsparcia z góry…

Nasza wspólna walka wciąż trwa ….

Pani Dyrektor Leonor Adami z Zarządu Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryku Łacińskiej przekazała wiadomość od Prezesa Jana Kobylańskiego, pisząc m.in.:

…. zmarł w Sztokholmie nasz wieloletni przyjaciel, Włodzimierz Kuliński, mieszkający w Szwecji wielki polski patriota, założyciel i redaktor konserwatywnego oraz prawicowego portalu internetowego „Wirtualna Polska”.

Nasza współpraca i przyjaźń trwała od wielu lat.

Zawsze pogodny, otwarty na innych ludzi Pan Włodzimierz Kuliński był stałym współpracownikiem USOPAŁ i prywatnie przyjacielem Prezesa naszej organizacji, Pana Jana Kobylańskiego.

Mocno wierzymy, że Polacy mieszkający w Szwecji będą kontynuowali dzieło śp. Włodzimierza Kulińskiego i odważnie podejmą trud dalszego prowadzenia jego niezwykle popularnego i zasłużonego dla Polski portalu internetowego.

Nasza ojczyzna straciła w osobie Pana Włodzimierza Kulińskiego, wielkiego, odważnego i bezkompromisowego bojownika o wolną Polskę uwolnioną z pęt chorego i szkodliwego układu zawartego z komunistami w Magdalence i przy okrągłym stole.

Wiemy, że śmierć Włodzimierza Kulińskiego jest wielkim ciosem dla jego oddanych przyjaciół, z których wymieńmy choćby Panie, Marię Pyż ze Lwowa, Marię Balua ze Szwecji czy takich wybitnych polskich prawicowych publicystów jak Aldona Zaorska, Stanisław Michalkiewicz i Mirosław Kokoszkiewicz. …

Jak podał przed dwu laty w swoim DZIENNIKU Gajowy Marucha działalność Wirtualnej Polonii Włodka Kulińskiego nie będzie kontynuowana. Tak życzył sobie Zmarły, co przekazał w ostatniej przed śmiercią rozmowie z Gajowym, o czym napisał:

Było to osobiste dzieło Włodka, naznaczone Jego światopoglądem i charakterem. Kto by nie podjął się jego wznowienia, nieuchronnie zmieni charakter portalu.

Tak więc bez komentowania można na WP poszukać sobie interesujących wiadomości, wpisów i dyskusji. Nikt nie będzie mógł powiedzieć, że nie pisał i nie pamięta …. Dzięki Gajowemu Marusze!

Msza św. w Warszawie – w dniu pogrzebu Włodka – 15 lipca o godz. 19:00 w kościele p.w. św. Patryka, Gocław, ul. Rechniewskiego 14. / Fot. W.Glodek, PCO

Ponieważ pogrzeb Włodka odbył się dopiero w połowie lipca w Sztokholmie. W tym samy czasie odprawiona została Msza św.  w Warszawie w kościele p.w. św. Patryka na Gocławiu. Przebywając w tym czasie w Warszawie miałem możność uczestniczyć we wspólnej modlitwie żegnając wirtualnego Przyjaciela.

Pochowany został na katolickim cmentarzu w miejscowości Solna koło Sztokholmu w Szwecji. Brakuje Go dzisiaj, kiedy Ojczyzna w coraz większej potrzebie… Niech spoczywa w pokoju.

Waldemar Glodek
Modesto, CA

 

   , 2018.05.20. / Akt. 2018.05.22.

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek