Toczy się spór o to, „czyja ma być Polska”.


Rodzina jest pierwszą wspólnotą, w której uczymy się kochać – mówił Ojciec Święty. W niej uczymy się wiary i życia. Rodzina pomaga nam również przetrwać życiowe przeciwności i nieszczęścia.Tego nauczymy się tylko w rodzinie, w dialekcie własnej rodziny. W innym języku jest to niezrozumiałe.

Współczesna kolonizacja. Morawiecki: Zachód zarabia na nas więcej, niż nam daje

Bogate kraje UE łamią sobie głowę, dlaczego biedni członkowie Wspólnoty nie okazują wdzięczności za okazaną finansową pomoc. Jesteśmy dzisiaj beneficjentem czy płatnikiem netto kapitału? Wiele osób powie, że beneficjentem, dzięki unijnym funduszom. Jednak odpowiedź jest odwrotna, jeśli weźmiemy pod uwagę przepływy kapitałuu – powiedział Morawiecki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. – Kapitał zagraniczny, który znajduje się w posiadaniu naszych aktywów, wypłaca sobie dywidendy w wysokości 100 mld zł, podczas gdy z UE otrzymujemy netto 25 mld zł. Jesteśmy więc dużym płatnikiem netto kapitału za granicę – dodał.

Premier M. Morawiecki: Dla ludzi najważniejsza jest rodzina, praca, płaca i mieszkanie

Dla ludzi najważniejsza jest rodzina, praca, godna płaca i mieszkanie, a Polska ma być krajem, w którym muszą być szeroko dostępne owoce wzrostu –mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Lublina. Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska powinna być krajem, w którym „możliwie szeroko” muszą być dostępne owoce wzrostu i przywileje, jeśli już one istnieją. Podkreślił, że toczy się spór o to, „czyja ma być Polska”.„My nie chcemy, by Polska była taka, jaka była. My chcemy, żeby Polska była możliwie równo, równomiernie rozwijającym się państwem i dlatego właśnie w takich miejscach jak województwo lubelskie zaznaczamy to najmocniej” – dodał. Mateusz Morawiecki zwracając się do przeciwników rządu – m.in. osób protestujących – podkreślił, że oni też są beneficjentami jego działań, programów społecznych. „Te wszystkie wielkie wydatki są dla całego społeczeństwa, bo ja nie chcę dzielić Polaków” .

Morawiecki: zależy nam na polskim kapitale i polskich przedsiębiorcach

Zależy nam na polskiej własności, polskim kapitale, polskich przedsiębiorcach, a dzięki wprowadzanym zmianom małe i średnie firmy oszczędzają rocznie 2 mld zł – mówił premier Mateusz Morawiecki  w Przygodzicach(Wielkopolskie).

J. Szewczak o Mieszkaniu Plus: „Nasz rząd stawia na budowę tanich mieszkań”

Prof. Leszek Balcerowicz przekonuje, że program „Mieszkanie+” zahamuje rozwój gospodarczy Polski. Zgadza się Pan z tą opinią? Słowa te świadczą o tym, że pan profesor nie ma pojęcia o kapitalizmie. Być może rozumie go jako kapitalizm kolesi i bliska jest mu wizja rozwoju na wzór Ameryki Południowej. Tam gdzie wielkie miasta, takie jak Mexico City i Bogota, otoczone są milionowymi slumsami.  Chcemy, by Polacy mogli pozostać w swoim miastach i nie musieli ich opuszczać, by szukać godnego życia. Prezentujemy podejście prospołeczne, prorodzinne. Polega to m.in. na tym, by budować mieszkania dla ludzi o niskich zarobkach. Jest to zaprzeczenie forsowanej przez Leszka Balcerowicza formuły neoliberalnej. Ten człowiek to wielki szkodnik. Przypomnijmy, że to za jego czasów wyprzedawano całe bloki razem z lokatorami. Rząd PiS buduje mieszkania po to, by młodzi ludzie mogli żyć normalnie i nie musieli płacić zabójczego czynszu. Gdyby program Mieszkanie Plus był prowadzony od kilkudziesięciu lat, to prawdopodobnie nie byłoby problemu z kredytami frankowymi i miliona osób w dramatycznej sytuacji, niewolników swojego zadłużenia.

W Białej Podlaskiej zostały przekazane klucze do mieszkań w ramach programu Mieszkanie 

Kolejne mieszkania wybudowane w ramach rządowego programu Mieszkanie plus zostały oddane do użytku. Symboliczne przekazanie kluczy do 186 lokali w Białej Podlaskiej odbyło się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. W Białej Podlaskiej opłata za wynajem 50-metrowego lokalu wraz z mediami wyniesie ok. 900 złotych. Do końca wakacji rodziny będą zwolnione z opłaty za czynsz. To dowód, że jesteśmy w stanie budować taniej niż rynek i to działanie ma swoich odbiorców.Pierwsze mieszkania w ramach programu powstały w Jarocinie. Pod koniec kwietnia wprowadziło się do nich 96 rodzin.

Rząd przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu na 2017 rok

Rząd przyjął we wtorek sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 r., który zamknął się deficytem w wysokości 25,4 mld zł. To o 34 mld zł, czyli o 57,3 proc. mniej niż dopuszczony w zeszłorocznej ustawie budżetowej deficyt .

MF: Nadwyżka budżetu po kwietniu wyniosła 9,3 mld zł

W budżecie państwa na koniec kwietnia br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,3 mld zł, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane. Ustawowy plan na cały rok to 41,49 mld zł deficytu. To rekord. Po marcu w budżecie centralnym nadwyżka była 3 razy mniejsza.

Morawiecki: Mamy błędne wyobrażenie, że nasza gospodarka zależy od środków unijnych

Polska gospodarka w coraz mniejszym stopniu będzie zależała od środków z Unii Europejskiej – ocenił w sobotę w RMF FM premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział jednak bardzo twardą walkę o fundusze strukturalne w UE.

KE dobrze ocenia sytuację polskiej gospodarki

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest najlepsza w najnowszej historii tego kraju, zadłużenie instytucji rządowych i samorządowych będzie spadać, a deficyt sektora finansów publicznych ustabilizuje się – ogłosiła w środę Komisja Europejska.

ARC: Sytuacja materialna 30% Polaków poprawiła się w ciągu roku

Niemal co trzeci Polak przyznaje, że jego sytuacja materialna poprawiła się w ciągu ostatniego roku, a 39% liczy na to, że taka poprawa nastąpi w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pogorszenie swojej sytuacji przewiduje 10% Polaków, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Dla 38% Polaków ich obecna sytuacja finansowa jest powodem do zadowolenia.

Produkcja przemysłowa rośnie. Znamy dane GUS za kwiecień

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w kwietniu br. o 9,3% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 6,8%.

J. Kwieciński o danych GUS: Szczególnie cieszy blisko 20-proc. wzrost produkcji budowlanej

Szczególnie cieszy blisko 20-procentowy wzrost produkcji budowlanej. Nie od dziś wiadomo, że budownictwo, zwłaszcza mieszkaniowe, jest kołem zamachowym dla rozwoju wielu branż gospodarki – wskazał szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński.

PKP SA podpisały z BGK Nieruchomości umowę na budowę kilkunastu tysięcy lokali

Umowę na budowę kilkunastu tysięcy lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie plus, podpisały w środę PKP SA z BGK Nieruchomości. Inwestycje mogą ruszyć w przyszłym roku w ośmiu miastach: Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Przemyślu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Od dwóch lat rodzi się więcej dzieci. GUS podał dane za 2017 rok

W 2017 r. urodziło się ok. 402 tys. dzieci, czyli o 20 tys. więcej niż w roku poprzednim – wynika z danych opublikowanych w środę przez GUS. Wzrost liczby urodzeń w 2017 r. dotyczył przede wszystkim dzieci urodzonych .

MRPiPS: w marcu urodziło się 32 tys. dzieci

Jest szansa, że w tym roku urodzi się 400 tys. dzieci, mimo, że dynamika wzrostu jest trochę mniejsza niż w 2017 r. – stwierdziła w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Resort rodziny i pracy poinformował, że w marcu 2018 roku urodziło się 32 tys. dzieci.

Polacy szybko się bogacą. GUS: Dochód rozporządzalny wzrósł o 6,3 proc.

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w 2017 r. wyniósł 1 598 zł wobec 1 475 zł rok wcześniej co oznacza wzrost o 6,3% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS: Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w kwietniu wzrosła o 14,5 proc. rdr

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w kwietniu 2018 r. wzrosła o 14,5 proc. rdr, a mdm spadła o 5,5 proc. – podał GUS.

GUS: Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w kwietniu wzrosły o 4,9 proc. rdr

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w kwietniu 2018 r. w ujęciu rdr wzrosły o 4,9 proc. po spadku o 24,3 proc. rdr w poprzednim miesiącu -podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w kwietniu wzrosły o 8,4 proc. rdr – GUS

Nowe zamówienia w przemyśle w kwietniu 2018 r. wzrosły w ujęciu rdr o 8,4 proc., po spadku o 16,2 proc. rdr w poprzednim miesiącu – podał GUS.

Obroty w handlu detalicznym, niewyrównane sezonowo, w kwietniu wzrosły o 4,3 proc. rdr, po wzroście o 8,0 proc. w marcu – podał GUS.

Bezrobocie na poziomie 6,3 proc. GUS podał dane za kwiecień

Stopa bezrobocia w kwietniu 2018 r. wyniosła 6,3 proc. wobec 6,6 proc. w marcu – podał GUS.

W końcu IV w budowie było 771,7 tys. mieszkań, o 4,1 proc. więcej rdr – GUS

W końcu kwietnia w budowie było 771,7 tys. mieszkań, o 4,1 proc. więcej niż przed rokiem – podał GUS.

Polskie firmy inwestują trzy razy więcej niż międzynarodowe korporacje

Statystyczny polski przedsiębiorca ma niespełna 45 lat, jest dobrze wykształcony i pracowity – taki obraz wyłania się z raportu „Przedsiębiorcy odczarowani” przygotowanego przez Polityka Insight na
zlecenie Polskiej Rady Biznesu.

„Holding PiS” zaskoczył analityków. Dobry kwartał największych spółek giełdowych

Pierwszy kwartał dla spółek z państwowymi prezesami okazał się dużo lepszy niż poprzedni. Zyski miały co prawda niższe niż rok wcześniej, ale prawie wszystkie przebiły w górę oczekiwania analityków.
Najbardziej na plus zaskoczyły rynek JSW oraz PKO BP.

Powstanie 22 nowych mostów na rzekach? Szacowany koszt to ok. 2,3 mld zł

Rząd przygotował program budowy 22 mostów m.in. na Wiśle, Odrze, Bugu, Pilicy i Warcie, w miejscach, gdzie są długie odcinki rzek bez mostów -poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz.

Wielkie podziały komunikacyjne i zaniedbania infrastrukturalne widać na ziemiach polskich jeszcze od czasów zaborów. Stąd pomysł budowy 22 mostów w 7 lat za kwotę ok. 2,3 mld zł wydaje się być pomysłem wielce trafionym, przy ogromnej skali wydatków na drogi i autostrady do 2020 roku w wysokości 135 mld zł jest to niewątpliwie koszt do udźwignięcia. W wielu miejscach Polski, ewidentnie brakuje mostów, ale wiele nawet tych już istniejących jest w fatalnym stanie i wymaga generalnych remontów.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia wyniosło 949 mld zł; 1 proc. mniej mdm – MF

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia wyniosło 949 mld zł, czyli o 9,2 mld zł (1,0 proc.) mniej mdm – podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Rząd nie zwalnia tempa z bezprecedensową w historii Polski inwestycją

Realizacja projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) ma m.in. na celu włączenie Polski w sieć głównych powietrznych szlaków handlowych i komunikacyjnych. Chodzi też o to, aby Polacy zamiast
wybierać zachodnie huby lotnicze do dalekich lotów, mogli korzystać z rodzimego hubu, a także z narodowego przewoźnika. Ale w istocie realizacja CPK daleko wykracza znaczeniem poza rynek lotniczy.

Wild: Teren pod budowę CPK wyniesie ponad 66 km kw.

Ponad 66 km kwadratowych ma teren przeznaczony pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że 4 czerwca w Baranowie ruszy punkt informacyjny.190 mln zł z unijnej kasy na port w Ustce. Ma być dominującym portem rybackim

Przedstawiciele Urzędu Morskiego w Słupsku zapewniają, że prace budowlane nie zakłócą funkcjonowania portu. Port w Ustce ma pozostać portem miejskim, a nie być miejscem budowy apartamentowców – powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. – Przeznaczenie portu na rozwój deweloperki, budowy apartamentowców jest decyzją skandaliczną -powiedział.

W weekend politycy PiS odwiedzą 14 województw

W weekend politycy Prawa i Sprawiedliwości kontynuują spotkania z mieszkańcami Polski; odwiedzą w sumie 14 województw – wynika z informacji na stronie internetowej ugrupowania. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwiedzi woj. małopolskie i podkarpackie, a marszałek Senatu Stanisław Karczewski – woj. zachodniopomorskie.

Warszawa: trwa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

W polskim Sejmie trwa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. To już trzecie takie spotkanie w  Warszawie. W obradach bierze udział kilkuset polityków. Rozmawiają o zagrożeniach dla Sojuszu z kierunku wschodniego. Poruszą także temat wydatków na obronność. Spotkanie poprzedza zaplanowany na lipiec szczyt NATO w Brukseli.

PGZ dołączyła do programu budowy samolotu wielozadaniowego

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) SA dołączyła do programu budowy innowacyjnego wielozadaniowego samolotu turbośmigłowego nowej generacji ILX-34 – poinformowała zbrojeniowa spółka.

Wysokie Mazowieckie: Przysięga żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Nowi żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. brygady Władysława Liniarskiego „Mścisława” złożyli dziś w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie) przysięgę po zakończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego.

Leczenie według nowych zasad. Zobacz zmiany, które proponuje NFZ

Skrócenie pobytów dzieci w szpitalu, specjalne soczewki w najtrudniejszych przypadkach zaćmy, wyższe finansowanie dla doświadczonych ośrodków onkologicznych – to niektóre ze zmian, jakie proponuje NFZ.

Projekt noweli ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia – w konsultacjach

Projekt zmiany przepisów regulujących sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych został w czwartek skierowany do konsultacji publicznych.

Prezydent podpisał ustawę dot. upaństwowienia ratownictwa medycznego

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę dot. upaństwowienia ratownictwa medycznego. Nowela przewiduje, że umowy na wykonywanie zadań ratownictwa medycznego będą powierzane wyłącznie samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej, jednostkom budżetowym i spółkom z co najmniej
większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego.

Kulisy przekrętu lekowego i miliardy dla mafii farmaceutycznej.

Z informacji portalu wPolityce.pl wynika, że agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpracowywali mafię co najmniej od pół roku. Działaniamiały charakter operacyjny z użyciem podsłuchów i obserwacji, a takżeanalizy przepływów finansowych. Tylko przez półtora roku przestępcywyprowadzili z polskiego rynku leki o wartości minimum 150 milionów złotych. Te szokujące liczby, dotyczące zaledwie jednej grupy przestępczej, wskazują na jak ogromną skalę prowadzono ten procederi to nie tylko w centralnej i wschodniej Polsce, ale także w innych regionach kraju.Możliwe, że mafia zarobiła nawet kilkamiliardów złotych!

Agenci CBA zatrzymali 7 osób ws. nielegalnego skupowania i dystrybucji leków

Agenci CBA zatrzymali 7 osób ws. tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. W jego ramach w l. 2017-2018 nielegalnie skupione zostały z aptek w całym kraju leki, w tym ratujące życie, warte co najmniej 100 mln zł. Następnie leki te trafiały do sprzedaży w krajach europejskich.

„Rzeczpospolita”: prokuratura bierze się ostro za sprawę GetBacku

Prokurator krajowy powołał specjalny zespół, który ma zbadać sprawę komunikatu GetBacku z połowy kwietnia o rzekomym finansowaniu, jakiego spółce miałyby udzielić Polski Fundusz Rozwoju i PKO BP – czytamy w „Rzeczpospolitej”.Śledztwo obejmie podanie do publicznej wiadomości przez członków zarządu GetBack nieprawdziwej informacji o rozmowach z PKO BP i PFR, a także o rozpowszechnianiu nieprawdziwych danych wpływających na treść informacji o pozytywnym zaangażowaniu spółki w te rozmowy.

Afera Amber Gold. Dwie osoby z zarzutami

Była funkcjonariuszka wydziału do walki z przestępczością gospodarczą gdańskiej policji i była urzędniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego usłyszały zarzuty popełnienia przestępstw urzędniczych.
Przestępstwa te miały być związane z działalnością spółki Amber Gold.

Gang notariuszy rozbity. Prawnicy mogli wyłudzić nieruchomości warte wiele milionów złotych

Zatrzymano pięciu notariuszy podejrzanych o przestępstwa związane z udzielaniem lichwiarskich pożyczek i wyłudzaniem nieruchomości od osób będących w ciężkim położeniu życiowym – poinformował w środę minister sprawiedliwości – prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Gdańsk: Decyzją sądu pięciu notariuszy nie trafi do aresztu

Gdański sąd nie uwzględnił w czwartek wniosku prokuratury, która chciała tymczasowego aresztu dla 5 notariuszy podejrzanych o niedopełnienie obowiązków i pomocnictwo do oszustw, w efekcie których
wiele osób straciło swoje mieszkania lub domy.

Prezes firmy lichwiarskiej wyłudzającej mieszkania zatrzymany

Szef lichwiarskiej firmy pożyczkowej, która wyłudzała mieszkania od osób w trudnej sytuacji finansowej, trafił do aresztu. Tak zdecydował sąd w Warszawie. Z kolei współpracujących z oszustem pięciu notariuszy bardzo łagodnie potraktował sąd okręgowy w Gdańsku. Pomimo 120 zarzutów
pozostali oni na wolności. Według medialnych doniesień w sądzie orzeka żona jednego z oskarżonych notariuszy.

ABW zatrzymało członków grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

ABW zatrzymała w środę członków grupy przestępczej podejrzanych m.in. o „pranie brudnych pieniędzy” w transakcjach opiewających na blisko 5 mld zł, które naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT na co najmniej 164 mln zł.

Skarbówka w Bydgoszczy pod lupą CBA. Łapówki na 600 tys. zł

Funkcjonariusze CBA zatrzymali cztery osoby w Bydgoszczy. To biznesmeni podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Trzech z nich przyjęło 600 tys. zł łapówki w zamian za powoływanie się na wpływy w urzędach skarbowych. CBA zatrzymali cztery osoby w Bydgoszczy, jej okolicach i w powiecie żywieckim. To biznesmeni podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Trzech z nich przyjęło 600 tys. zł łapówki w zamian za powoływanie się na wpływy w
urzędach skarbowych.

Stołeczny ratusz wbrew interesowi publicznemu

Urzędnicy szukali sposobu, jak unicestwić decyzję SKO ograniczającą zwroty nieruchomości. W wewnętrznej notatce podkreślono, że sprawa dotyczy córki byłego prezydenta Komorowskiego.

Dwie osoby w rękach CBA. W tle wypranie ponad 8 mln zł

Kolejne osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA z Łodzi. Tym razem oprócz fikcyjnych faktur, mamy do czynienia z praniem pieniędzy i uczestnictwem w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wiadomo, kiedy może powstać raport ws. polskich strat wojennych

Trwają zaawansowane prace archiwalne, historyczne, ekonomiczne i statystyczne w sprawie polskich strat wojennych – powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem o wartości 33,1 mln euro

Będzie unijne dofinansowanie prac projektowych dot. gazociągu Baltic Pipe. Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyła gazu podpisali w czwartek z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Siec.

PGNiG zaskoczony i rozczarowany decyzją KE ws. ugody z Gazpromem

PGNiG z zaskoczeniem i głębokim rozczarowaniem przyjął komunikat Komisji Europejskiej ws. ugody z Gazpromem. Wnioskuje o szybkie opublikowanie treści decyzji ws. ugody oraz zobowiązań Gazpromu – wynika ze stanowiska polskiej spółki przekazanego w czwartek PAP.

Maryla
Za: BLOGMEDIA.pl , 26/05/2018
  • Ilustracja tytułowa:  Polska środkowa, widok z lotu ptaka. Fot. za: Dreamstime.com / wybór zdjęcia wg.pco
  , 2018.05.28
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci