Po 15 dni aresztu dla protestujących z Pussy Riot za przerwanie meczu Francja – Chorwacja na Łużnikach


Trzy kobiety i mężczyzna z Pussy Riot wtargnęły na boisko w czasie niedzielnego finału Mistrzostw Świata na Łużnikach.

W czasie meczu Francja – Chorwacja, w 52 minucie na boisko wbiegły cztery osoby przebrane w mundurach policyjnych. Był to pierwszy odnotowany na ekranach telewizorów jakikolwiek incydent w czasie transmisji spotkań rosyjskich mistrzostw.

Na głównej trybunie zasiadali przywódcy Rosji, Francji i Chorwacji. Finał wygrała Francja, pokonując 4:2 walczącą do ostatniej sekundy drużynę Chorwacji. Mecz był szybki i interesujący, moment zamieszania nie zmienił obrazu wielkiego światowego finału.

Honorowa trybuna finału mistrzostw świata Rosja 2018. Od lewej: prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent FIFA Gianni Infantino, prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic. Fot. Ramil Sitdikov, AFP za: onet.pl

Służby porządkowe zaskoczone policyjnymi uniformami protestujących późno rzuciły się w pościg za intruzami. Chorwacki obrońca Dejan Lovren popchnął mężczyznę i tym pomógł stewardowi go zatrzymać.

Przed schwytaniem jedna z kobiet dotarła na środek boiska i podzieliła się oburęczną piątką z francuskim zawodnikiem Kylianem Mbappe.

Przy okazji różne grupy opozycji w internecie rzuciły swoje polityczne oświadczenia. Między innymi o zwolnienie z więzienia Olega Sentsova, wokalnego przeciwnika rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 r., który został skazany w 2015 r. na 20 lat za spisek w planowanych aktach terrorystycznych. Sentsov odrzuca zarzuty i od połowy maja prowadzi strajk głodowy.

FIFA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz. Lokalny komitet organizacyjny wydarzenia stwierdził, że nie ma dalszych informacji.

Protest został krótko pokazany w międzynarodowych transmisjach telewizyjnych, mimo że polityka FIFA jest za nie pokazywaniem sytuacji kiedy fani, lub inne osoby wbiegną na boisko.

Poza 15 dni aresztu intruzi dostali dodatkową karę zakazu uczestniczenia w imprezach sportowych na 3 lata.

wg/pco

Za: perthnow.com.au

 

  , 2018.07.17

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek