Prezes USOPAŁ – Jan Kobylański obchodzi 95. urodziny!


21 lipca Prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej  obchodzi swoje 95. urodziny!

Od kilku lat Prezes Jan Kobylański nie uczestniczy już aktywnie w działalności Polonii i organizacji którą stworzył od podstaw. Organizacji, która wraz z Kongresem Polonii Amerykańskiej prowadzonym przez Edwarda J. Moskala przewodziła Polonii na całym świecie.

Panu Prezesowi w Dniu Urodzin składamy serdeczne życzeni zdrowia i wszelkiej pomyślności. Przyłączamy się do życzeń Zarządu USOPAŁ niech nam żyje 200 lat!!!

Poniżej publikujemy list jaki otrzymaliśmy z Montevideo:

Poniżej kilka fotografii z Jubilatem z naszego archiwum:

Jan Kobylański, prezes USOPAŁ z uczestnikami Walnego Zebrania na Teneryfie. Fot. Agnieszka Piwar

XVII Walne Zebranie USOPAŁ. Od lewej: inż Zabłocki, prezes Kobylański i prof. Ryn. Fot. OWP.org

Korzystając z okazji urodzin prezesa Jana Kobylańskiego przytoczę fragment ze wstępu do blisko 500 stronicowej książki prof. Jerzego Roberta Nowaka pt. „POTĘPIONY ZA PATRIOTYZM (Sylwetka Jana Kobylańskiego)” wydanej w 2009 roku nakładem Fundacji USOPAŁ, którą przed laty otrzymałem od Prezesa Kobylańskiego wraz z dedykacją:

Po śmierci prezesa Edwarda Moskala to właśnie prezes USOPAŁ stał się faktycznie najważniejszym przywódcą polonijnym w skali światowej. Kobylański stanowi przy tym wzór twardej, niewzruszonej postawy przeciw antypolonizmowi.[…]

W czasie, gdy organizacje polonijne w tak wielu krajach przeżywają ciągłe rozłamy, Jan Kobylański potrafił doprowadzić do ich zjednoczenia na całym kontynencie południowoamerykańskim w działający prężnie już od tak wielu lat USOPAŁ.

I co najważniejsze , w sytuacji, gdy Polonia w USA czy w Europie jest jakże często marginalizowana, Kobylański zrobił ogromnie wiele dla podniesienia prestiżu Polonii południowoamerykańskiej, jej docenienia przez południowoamerykańskie elity polityczno-społeczne. Swego rodzaju symbolem tego docenienia był fakt, że właśnie na hacjendzie J. Kobylańskiego w Punta del Este w Urugwaju gościło w 1988 r. siedmiu prezydentów z krajów Ameryki Południowej.

Gdy zważymy, jak bardzo trafne jest stwierdzenie, że „klasę człowieka poznaje się po ilości jego wrogów, to można powiedzieć, że Jan Kobylański należy pod tym względem do prawdziwej ekstraklasy. Tak wielu ma wrogów, z nienawiścią czyhających na jego zgubę. Co najważniejsze zaś, wrogowie prezesa Jana Kobylańskiego są zarazem najzajadlejszymi wrogami wszelkiej tradycji patriotycznej, polskości, wiary i Kościoła. Swą nieugiętością w walce i tym, że „wiecznych marzeń nie przestaje snować”, J. Kobylański daje wzór szelkim innym osobom, jak niezachwianie walczyć o Polskę i polskość. Jest przykładem Polaka-twardziela, mającego wolę walki do końca, z determinacją, bez wytchnienia.[…] – napisał prof. Jerzy Robert Nowak.

Prof. J. R. Nowak jest również autorem historii USOPAŁ. W dwutomowym dziele, liczącym razem bez mała tysiąc stron formatu A4 pt. „XX-lecie Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej, 1993 – 2013 /z suplementem 2014/. Historia działalności„.

W swoim piśmie podanym do publicznej wiadomości 7 grudnia 2016 prezes Jan Kobylański poinformował, że kierowany motywami zdrowotnymi, zdecydował zamknąć działalność USOPAŁ-u, organizacji finansowanej przez Prezesa.

Na naszym portalu POLISH CLUB ONLINE znajduje się wiele artykułów różnych autorów o działalności prezesa Jana Kobylańskiego i jego organizacji USOPAŁ. Polecam szczególnie tym działaczom polonijnym, którzy doświadczyli lub też spotykają się z niechęcią nadwiślańskich władz i oportunizmem z ich strony.

Na zakończenie jeszcze raz życzymy Prezesowi Janowi Kobylańskiemu 200 lat!!!

  • Ilustracja tytułowa: Kadr z filmu „Jan Kobylański. Afonico” – reżyseria Mirosław Olszycki, Źródło: Telewizja Interpolonia

 

Waldemar Glodek
2018.07.21.

 , 2018.07.21

 

 

 

 

 

 

 

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek